NIEUWS 17 Spaanse premier hoopt de laatste vonken van het Franco-vuur te doven films mochten zien, en zoveel meer dingen. We hebben veel bijgeleerd, na de dood van Franco." Nog maar een kleine minderheid van de Spanjaarden heeft heimwee naar die tijden. Een deel daarvan, zo'n vijfhonderd mensen, heeft zich in Mingorrubio verzameld, om Franco daar welkom te heten. Op de begraafplaats van El Pardo komt hij in het familiepantheon naast zijn vrouw, Carmen, te liggen. Oud-kolo nel Antonio Tejero wordt door de mensen toegejuicht; hij zat vijftien jaar in de gevangenis voor zijn coup poging in 1981. Het publiek zingt het fascistische lied Cara al sol, en brengt met geheven hand de groet. Kalenders ,,Het is niet slecht om idealistische nostalgie te hebben'', zegt Feli (52), die samen met haar dochter Marta (17) is gekomen. Marta heeft een Spaanse vlag over haar rug, zoals ve len. Een Chinees deelt een Franco kalender uit. ,,Voor een verenigd Spanje'', roept hij. De kalenders vin den gretig aftrek. De Spaanse regering hoopt dat met de 'verhuizing' van Franco dit soort bijeenkomsten steeds minder zal worden. En in ieder geval niet meer zullen plaatsvinden in de Vallei der Gevangenen. ,,Vanaf nu zal dit een andere plek zijn, geen morele schande en belediging meer'', zegt premier Sanchez. De vallei moet nu een memorial worden, om dat verle den toch vooral met te vergeten. Spanje sloeg gisteren een symbolische bladzijde in zijn turbulente geschiedenis om. Dictator Franco werd na 44 jaar uit zijn praalgraf gehaald. Zijn aanhangers, een minderheid, lieten zich nog een keer zien en horen. Het schemert nog als een man in de middenberm voor de toegang tot de Vallei der Gevallenen een bord tegen een verkeersbord neerzet. 'Por fin,' staat er op, 'het werd tijd'. Een oudere man met een militaire baret haalt het bord weer snel weg. Even later komt hij met drie medestanders met een eigen spandoek: 'Franco leeft'. Met ouderwetse, diepgewortelde tegenstellingen sloot Spanje gisteren een hoofdstuk van zijn complexe ge schiedenis af, onder een pompeus kruis van 150 meter hoog en voor een in de rotsen gehouwen grot waar bijna 34.000 doden liggen. Na er bijna 44 jaar onder de grond te heb ben gelegen, verlaat dictator Fran- cisco Franco voor eeuwig de plaats waar hij niet thuishoorde. Gedragen door zijn kleinkinderen, die zich ruim een jaar tegen de herbegrafenis hebben verzet, in de kist waarin hij in 1975 werd begraven. ,,Het werd tijd'', zegt ook José An tonio Tenajas. Hij is met zijn gezin vanuit Ciudad Real komen rijden om het van dichtbij te zien, een rit van drie uur. Hij is 42 jaar. ,,Zelf heb ik de dictatuur dus niet meegemaakt, maar ik heb er zo veel over gehoord. Mijn ouders maakten de onderdrukking mee. En mijn opa is nooit uit de Bur geroorlog teruggekeerd. Verdwenen. Dood, ergens anoniem begraven." Moeite Spanje heeft lang moeite met zijn verleden gehad, heeft het nog steeds. De Transición, de overgang na de dic tatuur, was bedoeld om elkaar te ver geven, om het leed te vergeten en vooral vooruit te kijken. Maar dat ver leden bleek niet weggestopt te kun nen worden. Heel voorzichtig is het land pas deze eeuw begonnen de tienduizenden anonieme doden, zo als de grootvader van Tenajas, in ber men en massagraven te zoeken, op te graven en een naam te geven. Maar de meesten liggen daar nog steeds. ,,Laat het verleden met rust'', is de boodschap die de demissionaire soci alistische premier Pedro Sanchez ook nu weer van de conservatieve par tijen heeft gekregen, Hij beloofde bij zijn aanstelling Franco uit zijn praal graf te halen. De conservatieven vin- den het een verkiezingsstunt, drie weken voor de stembusstrijd. ,,Laat Sanchez zich met belangrijker zaken bezighouden dan de botten van Franco'', zeggen zij. Geschiedvervalsing ,,Sanchez heeft gewoon wraak op ons genomen'', vindt de 76-jarige oud militair Lorenzo Fernandez. De zon is net opgekomen als hij zich voor de poort van het mausoleum meldt, het nationaal monument waar Franco zich na zijn dood liet begraven. Bijna twintig jaar werkten gevangenen van de dictatuur aan de bouw, de meeste doden die er liggen zijn soldaten uit het kamp van Franco. ,,Hij haalde het land na tweehonderd jaar misère uit het slop'', stelt Fernandez. ,,De ge schiedenis die de kinderen nu op school leren, is vervalst." Veel andere Franco-aanhangers zijn er niet, op de steeds zonniger ochtend. Er is ook niet veel te zien. Van de toegangspoort naar de basi liek is het nog ruim 5 kilometer over een door de bossen kronkelende weg. ,,Ik ben hier nooit naar binnen ge weest, al woon ik hier om de hoek'', zegt wandelaar Santiago Sanchez. Hij is van 1951, en schetst de dictatuur: ,,Wij kinderen wisten niets, dachten dat het allemaal goed was. Mijn ou ders stuurden me naar een zomer kamp van de fascisten, en ik vond het leuk, buiten zijn. Pas later ont dekte ik dat we nooit de muziek hoorden die mensen in de rest van Europa hoorden, niet dezelfde Na dedood van Franco hebben we veel bijgeleerd vrijdag 25 oktober 2019 Herbegrafenis moet Spanje van morele schande bevrijden Edwin Winkels El Escorial/Mingorrubio Linksboven de Vallei der Gevallenen, links onder een aanhanger die Franco welkom heet bij zijn nieuwe rustplaats bij Mingor- rubio-El Pardo. Rechts: de kist met het stoffelijk over schot van Franco wordt door familie leden naar een gereedstaande auto gebracht. FOTO'S BSR, EPA EN AFP. - Santiago Sanchez, voorbijganger Kijk op de site bij /video hoe de familie van Franco de kist uit het mausoleum draagt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17