II Moordpoging op crimineel wordt pizzabaas fataal NIEUWS 15 'Afzettingsonderzoek is lastercampagne van extreemlinkse Congresleden' Donald Trump is verder in het nauw gedreven na een opzienbarende getuigenis in het afzettingsonderzoek tegen hem. Zijn partijgenoten grijpen naar extreme middelen om hem te verdedigen. De spanningen rond pogingen Do nald Trump af te zetten lopen rap op nu de interim-ambassadeur in Oekraïne de president heeft be schuldigd in een getuigenis in het Huis van Afgevaardigden. Topdi plomaat Bill Taylor verscheen deze week voor de commissie die onder zoek doet naar verdenkingen dat Trump het Amerikaanse buiten landbeleid misbruikte voor per soonlijke belangen. Taylor verklaarde dat hij heeft be grepen dat het Trump zelf was die bijna 400 miljoen dollar aan hulp geld voor Oekraïne tegenhield. Hij wilde de Oekraïners zo ver krijgen dat ze een onderzoek zouden star ten naar zijn politieke tegenstander Joe Biden en een complottheorie over Oekraïense hulp aan Demo craten in de verkiezingen van 2016. Er bestond een alternatief com municatiekanaal tussen Washing ton en Kiev, buiten de ambassadeur om, zei Taylor. Het werd geleid door Trumps vooruitgeschoven post Rudy Giuliani. De situatie was 'ongepast', 'dwaas' 'crazy' en zette levens op het spel, schetste Taylor. Zonder Amerikaanse steun zouden meer Oekraïners omkomen in de oorlog tegen door Rusland ge steunde separatisten in het oosten, vreesde hij. Trumps woordvoerder om schreef de getuigenis als een 'laster- campagne van extreemlinkse Con gresleden en radicale, ongekozen bureaucraten'. Maar het stempel 'radicaal' past niet bij Taylors cv. Hij is een ervaren diplomaat die sinds Ronald Reagan voor alle Ameri kaanse regeringen werkte, zowel Ik heb nieuws voor iedereen: er zal politieke invloed zijn in buitenlandbeleid onder Republikeinen als onder De mocraten. Trumps eigen minister van Buitenlandse Zaken Mike Pompeo vroeg hem Amerika's ver tegenwoordiger in Oekraïne te worden. Trump voelt de druk toenemen en haalde uit op Twitter. Hij vond dat hij 'gelyncht' werd, een woord keuze waarmee hij een zoveelste relletje veroorzaakte in Washing ton. De president vergelijkt een on derzoek van het parlement met moorden op zwarte Amerikanen. Voor Trump en zijn partij wordt het steeds moeilijker vol te houden dat niet is gebeurd waar Democra ten hem van beschuldigen. Zijn stafchef Mick Mulvaney erkende in een interview zelfs dat Trumps wens om Democraten te onderzoe ken een rol speelde in het besluit het geld voor Oekraïne in te hou den. Het Witte Huis wil vooral doen geloven dat zo'n afspraak heel nor maal zou zijn. ,,Dat doen we con tinu in buitenlandbeleid. Ik heb nieuws voor iedereen. Zet je erover heen, er zal politieke invloed zijn in buitenlandbeleid. Verkiezingen hebben gevolgen", zei stafchef Mul- vaney. Hij probeerde zijn uitspra ken later terug te nemen. Republikeinen in het Congres bekritiseren vooral het onderzoeks proces om hun president te verde digen. Ze vinden het oneerlijk, om dat het vooralsnog achter gesloten deuren plaatsvindt, zonder dat het Huis van Afgevaardigden er for meel over gestemd heeft of geza menlijk regels heeft opgesteld. Beveiliging Van hun verzet maken ze een ware show. Een groep van ruim twintig Republikeinen drong deze week de extra beveiligde kamer binnen waar Congresleden gevoelige ver horen afnemen en vertrouwelijke informatie inzien. Tegen alle verbo den in namen ze hun telefoons mee. ,,Laat ons binnen!" riepen ze. Ze vertraagden de getuigenis van een medewerker van het ministerie van Defensie met vijf uur. De be veiliging moest eraan te pas komen. Overigens zijn er wel degelijk Re publikeinen bij de verhoren. De Republikeinen die de zaal binnen stormden waren niet welkom om- dat ze geen lid zijn van de commis sies die het onderzoek uitvoeren. Dat is gebruikelijk in deze fase - ook Democraten die niet in de commissies zitten, mogen er niet bij zijn. Maar Democraten vrezen meer van zulke obstructietactieken om het onderzoek neer te zetten als ge niepig politiek wapen. Om de Amerikanen te overtuigen van hun standpunt dat Trump zijn macht heeft misbruikt, willen ze snel ge tuigen horen in openbare hoorzit tingen, liefst voor eind november het feestdagenseizoen begint. Een krappe meerderheid van de kiezers steunt het onderzoek dat moet bepalen of er genoeg reden is voor een poging Trump uit zijn ambt te zetten, blijkt uit peilingen. De steun is de afgelopen weken iets gegroeid, maar niet onder Republi keinen. Zij zien het speurwerk overwegend als een politieke truc van Democraten die koste wat kost van Trump af willen. De als vriendelijk en hardwerkend te boek staande Goran Savic (49), vader van twee jonge zoons, lijkt de domme pech te hebben gehad dat een huurmoordenaar zijn pizzeria in Amsterdam-West had uitverko zen om de Servische crimineel Jo- van Durovic te liquideren. De schutter liep woensdagmid- dag rond kwart voor vier het res taurant binnen en opende het vuur. Savic werd voor de ogen van zijn vrouw dodelijk getroffen en stierf voor de deur van zijn zaak. De in zijn buik geraakte Durovic werd zwaargewond naar een ziekenhuis afgevoerd. Na een korte achtervolging en het lossen van een waarschuwings schot kon de politie een inzittende aanhouden van de auto waarin de dader of daders waren gevlucht. Of hij de schutter is, staat nog niet vast. Volgens een goede kennis was de gedode Savic een oud-militair die na de Balkanoorlog in Italië had ge woond en al een tijd in Amster dam-West verbleef met zijn gezin. De pizzeria staat op naam van zijn vrouw. Hij is voor de Amsterdamse recherche geen bekende. Om die reden ging de politie gisteren aan vankelijk uit van een kennelijk uit de hand gelopen conflict. Tot bleek wie de zwaargewonde Durovic is. Hij was op de Balkan volgens Servi sche media al meermaals doelwit van moordaanslagen - waarbij ook al eens een ander gewond zou zijn geraakt. In Servië is de schietpartij in Amsterdam groot nieuws. Jovan Durovic is de broer van Luka Duro vic, die in 2013 in Montenegro om kwam bij een verkeersongeluk met zijn sportieve bolide. De broers Du- rovic staan in Servië te boek als zware criminelen en nauwe con tacten van Luka Bojovic. Die laatste, die inmiddels in Spanje in de ge vangenis zit, is wél weer een goede bekende in het Amsterdamse cri minele milieu. Bojovic was lange tijd een nauw contact van Amster damse criminelen. Samen met Willem Holleeder, de in Den Haag woonachtige Bosniër Maruf Mrzic en nog een Nederlandse 'Joego' werd hij een tijd lang verdacht van betrokkenheid bij de liquidatie van de Montenegrijn Srdjan 'Serge' Mi- ranovic in 2006 in Montenegro. vrijdag 25 oktober 2019 Trump-kamp bijt fel van zich af Karlijn van Houwelingen Washington Bill Taylors getuigenis tegen Trump zette het Republikeinse kamp aan tot een tegenaanval. foto reuters —Stafchef Mulvaney De Amsterdamse Serviër Goran Savic is woensdag in zijn pizze ria aan het Hugo de Grootplein gedood door kogels die waren bedoeld voor Jovan Durovic, die zwaargewond raakte. Hij is wél een crimineel. Paul Vugts Amsterdam Hulpdien sten konden het leven van Goran Savic ondanks inten sieve reanima tie niet red den. FOTO EVERT ELZINGA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15