II Opstelten: 'Ik had het archief ondersteboven moeten halen' 7 m SNELHEID QUAD Hij is 88 jaar oud en noemt zichzelf een echte avonturier. Klaas van den Berg is een snelle jongen, zeker op zijn pas gekochte quad. Dat ding kan 80! „Een scootmobiel gaat veel te langzaam.'' Boodschappen doen, even op visite bij een kennis of een ommetje ma ken, geen ongewone bezigheden voor een 88-jarige. Toch weet Klaas van den Berg uit Haaksbergen er iets bijzonders van te maken, hij reist na melijk rond op zijn gloednieuwe quad. „Mensen zeggen: 'Hè, wat heb je nu dan weer? Ben je wel lekker?', maar ik heb altijd al gekke dingen ge daan. Ik vind het helemaal niet apart, ik ben altijd een echte avonturier ge weest.'' Voorheen zat Van den Berg graag op de fiets. Toen dat moeilijker werd, schafte hij een e-bike aan. „Dat ging heel goed, tot een jaar of drie geleden. Ik merkte dat ik op langere afstanden toch vermoeid raakte.'' Hij kocht een snorscooter, maar dat bleek geen suc ces. „De vering van dat ding was niet goed. Jaren geleden heb ik een rug operatie gehad, dus ik voelde alles stoten als ik op de scooter zat. Ook kreeg ik problemen met mijn even wicht. Ik voelde me niet meer 100 procent zeker op de weg.'' Tijdens een kampeervakantie kwam hij toevallig in aanraking met iemand die hem een quad adviseer de. „Ik had er wel eens van gehoord, maar wist niet goed wat het was.'' Van den Berg besluit op onderzoek uit te gaan. Via internet vindt hij een bedrijf in Geesteren. „Ik ben gaan kijken, maar vond het zulke lompe voertuigen.'' Uiteindelijk valt zijn oog op een kleiner exemplaar, de Kawasaki Brute Force 300. „Met een kenteken, ik mag er dus gewoon de weg mee op. Nieuwere modellen hebben geen kenteken meer.'' Na een proefrit is Van den Berg overstag. „Ik heb een aantal 'rotwegen' opgezocht en had helemaal geen last van mijn rug. Ideaal.'' Was een scootmobiel dan niet goed genoeg geweest? „Nee, die gaat veel te langzaam. Ik houd van snelheid, de quad gaat 80 kilometer per uur. Een scootmobiel is zo'n 'ou demensending'. Ik hoor wel bij de oude mensen, maar pas er eigenlijk niet zo goed tussen.'' Broodnodig was het ding niet, maar de quad is voor Van den Berg een prima uitkomst. „Ik zwerf graag rond. Ik heb bijvoorbeeld een schoonzus in Glanerbrug, daar kan ik nu mooi naartoe. Met mijn zoon kan ik gaan toeren, hij heeft namelijk een motor. 'Wat een blits ding', zei mijn zoon.'' Voor Van den Berg zijn zowel de quad als zijn kampeerbus meer dan alleen een vervoermiddel. „Mijn vrouw is zes jaar geleden overleden, we waren 59 jaar getrouwd. Eerder reisde ik met mijn vrouw rond, nu Een scootmobiel is een oudemensending, die gaat veel te langzaam. Ik houd van snelheid doe ik dat alleen. Ik heb de quad voor de korte afstanden en de boodschap pen, met de kampeerbus reis ik door Nederland, Duitsland en Luxemburg. Meestal ga ik naar kleine campings, dan heb je zo contact met anderen. Ik ben dan wel alleen, maar ik ben niet eenzaam.'' Bagagedrager Om de wekelijkse boodschappen op de quad te doen, kluste Van den Berg zelf een bagagedrager. In zijn 'werk plaats' aan huis, aan de Rossinistraat, maakte hij een soort koffer van hout. „Daar kan de helm in, maar ook de boodschappen. Een koffer is ook wel te koop hoor, maar die vind ik zo lomp.'' Al sinds zijn 60ste is Van den Berg met de vut, maar toch komt hij naar eigen zeggen elke dag nog een uur te kort. Zo kluste hij speciaal voor het nieuwe voertuig een extra deel aan zijn tuinhuis, zodat de quad droog staat. „Ik ben in de loop der jaren heel handig geworden. En achter de quad mag zelfs een aanhanger, dus ik kan groot materiaal waarmee ik klus zelf vervoeren.'' Opstelten verwijt het zichzelf wel dat hij niet 'doorpakte' toen een zoektocht naar het bonnetje niets opleverde. Opstelten: ,,Gek genoeg faalde ik daar precies op iets waar ik altijd zo goed in was geweest: geen genoegen nemen met een subopti- maal resultaat, doorpakken en nog een keer zoeken. Ik had met het hele ministerie naar het Paleis van Justitie in Amsterdam moeten gaan om de archieven ondersteboven te halen.'' Toen Opstelten ermee werd ge confronteerd dat het bonnetje door tv-programma Nieuwsuur wel was gevonden, was hij not amused. ,,Ik heb staan stampen en roepen: ver domme, nou weten we zoveel van die schikking! Als we dat bonnetje nu nog niet kunnen vinden Klaar Toen het bonnetje alsnog ook bij de overheid werd gevonden, besloten hij en premier Rutte dat aftreden onvermijdelijk was. Rutte zei vol gens Opstelten: ,,Ik denk dat dit niet meer te doen is. Het is klaar.'' Wel wil Opstelten benadrukken dat er niet bewust informatie is achtergehouden. ,,Het waren fou ten. Niet meer en niet minder.'' Opstelten besprak wrang genoeg t Ex-minister vindt dat hij niet goed heeft doogepakt in bonnetjesaffaire met vrouw en kinderen eerder al tot tweemaal toe de optie om af te treden, nog voordat hij in proble men kwam rond het bonnetje. ,,Maar ik kan daar niet veel mee, zo zit ik niet in elkaar. Het is gebeurd en ik had het niet willen missen. Het einde hoort er ook bij.'' Waar Opstelten goed door zijn eerste periode als minister heen rolde, werden zijn zwakke kanten zichtbaar in het kabinet-Rutte II. Oud-fractievoorzitter Halbe Zijl stra stelt in het boek dat Opstelten sterker was in het aankondigen van beleid dan in de uitvoering, terwijl dat de hoofdopdracht was gewor den. ,,Daardoor was hij voortdu rend aan het acteren op zijn minder sterke kanten.'' Twijfel De twijfel sloop er niet alleen in bij Opstelten zelf, die in een half jaar tijd zeker vier keer nadacht over eventueel aftreden, maar ook bij zijn staatssecretaris Fred Teeven: ,,Op een gegeven moment schoten we in onze voet met al die media- aandacht.'' donderdag 24 oktober 2019 80 km/u is pas lekker vaartje voor stoere senior Klaas (88) Kim Jansen Haaksbergen Klaas van den Berg is verknocht aan zijn quad. ,,Ook op rotwe- gen heb ik helemaal geen last van mijn rug.'' FOTO EMIEL MUIJDERMAN -Klaas van den Berg, quadrijder Voormalig minister Ivo Opstel ten (Justitie en Veiligheid) zegt in een boek waarin hij terugblikt op zijn carrière, dat hij tijdens de bonnetjesaffaire rond crimineel Cees H. niet bewust informatie heeft achtergehouden. Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag Ex-minister Ivo Opstelten: ,,Het waren fouten. Niet meer en niet minder.'' foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7