m ZEELAND 13 INTERVIEW MARTIN GARRIX Martin Garrix (Martijn Garritsen, 1996) is dj. Hij is al drie jaar op rij uitgeroepen tot beste dj van de wereld. Tijdens het Amsterdam Dance Event gaf hij twee shows in de RAI. Een gesprek op basis van steekwoorden, over onder meer de dood van zijn collega Avicii en de grote werkdruk bij dj's. DJ Marty ,,Zo noemde ik mezelf tot mijn 15de. Ik heb nooit een bijbaantje als vak kenvuller gehad. Als dj kon ik op mijn 13de, 14de al geld verdienen. Ik draaide op bruiloften, verjaardagen of schoolfeestjes. Mijn pa en ik hadden een mooi bord gemaakt om voor de installatie neer te zetten: 'DJ Marty'. Voor zo'n boeking kreeg ik misschien 30 euro. Met dat geld kocht ik dan een nieuwe lamp. Op mijn 15de tekende ik voor het eerst bij een label. Toen heb ik Martin Garrix bedacht. Ik vond Marty toch een beetje klinken als een figuurtje uit Pokémon. Ik wilde iets serieuzers.'' Animals ,,Ik zat nog gewoon op het vwo in Amstelveen, toen mijn vriend Julian Dobbenberg - inmiddels Julian Jordan - vertelde over de Herman Brood Academie. Hij zat in het eerste jaar: ,,Man, we moeten muziek ma ken als huiswerk!" Zat ik daar boven m'n natuurkundeboeken! Ik werd helemaal gek. Uiteindelijk ben ik overgestapt. Best een overgang, van vwo naar mbo, maar het mocht van mijn ouders. Twee maanden later maakte ik in het weekend thuis een liedje. Ik vond het best leuk, wel cat chy, maar niet direct materiaal om mee door te breken. Toch was Tiësto meteen enthousiast. Hij wilde de plaat hebben voor bevriende dj's. Ik weet nog dat ik op Tomorrowland was met mijn vrienden. Ik kon het niet geloven toen ik hoorde hoe voor het eerst het intro van Animals werd ingemixt. Uiteindelijk is Animals we reldwijd tien miljoen keer verkocht en nummer 1 in Engeland geworden. De achtbaanrit was begonnen." Ranglijst ,,Het boeit me echt helemaal niks, die zogenaamde wereldranglijst. Ik heb geen lijstje nodig om te doen wat ik leuk vind. Ik sta op 1, ja. En Tiësto staat heel veel plekken onder mij. Dat slaat toch nergens op? Ik ben begon nen met muziek dóór hem. Ik ben geen betere dj dan hij, heb nu mis schien alleen wat meer hype rondom me. Er staan trouwens ook mensen in die lijst van wie ik nog nooit heb gehoord, dus ik heb mijn vraagtekens over de totstandkoming. Ik heb in elk geval nog nooit een oproep gedaan om voor me te stemmen en zal dat ook nooit doen. Of die lijst moet worden afgeschaft? Van mij mag het, maar hij zal vast doorgaan.'' Zes vrouwen ,,Ik had het aantal vrouwen in de lijst niet geteld, maar zes van de honderd is natuurlijk bizar weinig. De dj-scene is altijd een mannenwereld geweest. Superjammer, want het is natuurlijk gewoon saai als er alleen maar mannen rondlopen. Gek ook, Het boeit me echt helemaal niks, die zogenaamde wereldranglijst. Ik ben geen betere dj dan Tiësto die heel veel plekken onder mij staat want in het publiek is juist mooi evenwicht tussen mannen en vrou wen. Wat wel tegenwerkt, is dat veel bekende vrouwelijke dj's van die tv-types zijn. Actrices en realityfigu- ren die gaan draaien om wat geld te verdienen. Ik heb een paar van hun sets gezien: echt een drama. Rezz of Alice in Wonderland uit de VS zou den die voorbeeldfunctie kunnen vervullen. Ik hoop dat zij jonge meis jes inspireren, zoals Tiësto bij mij.'' Enkelbanden ,,Ik heb een verblijf in Omnia in Las Vegas, doe er dertig shows per jaar. Op 25 mei sprong ik van mijn po dium af. Ik hoorde het meteen: tsjak. Aan de binnen- en de buitenkant mijn enkelbanden gescheurd. Serieuze blessure. Ik moest bijna vier weken rust houden. Zo lang heb ik sinds Animals niet thuisgezeten. Natuurlijk baalde ik dat ik shows moest afzeggen, maar alles gebeurt met een reden. Misschien had ik wel even rust nodig. Ik doe meer dan honderd shows per jaar. Ik kan er goed tegen, maar ik was nu wel moe. Ik heb lekker thuis gechild met vrienden en familie. En: er is mooie muziek ontstaan die er anders misschien niet was geweest.'' ,,Van zijn dood was ik echt kapot. Ik was goed bevriend met Tim en heb vaak samen met hem getourd. Dat leven was niets voor hem, dat zag ik wel. Zijn beslissing om te stoppen met concerten moet moeilijk zijn geweest, maar was verstandig. We spraken elkaar daardoor wat minder, maar ik dacht dat het goed met hem ging. Bizar wat er met hem is gebeurd, maar zijn dood heeft wel iets in gang gezet in de scene. Er is veel meer besef dat wij dj's ook maar gewoon mensen zijn. Dat geldt trou wens voor de leden van de crew. Ook zij hebben bizarre werkuren.'' ,,Na Tims dood heb ik ik-weet- niet-hoeveel berichten van andere dj's gekregen: 'Alsjeblieft Martijn, doe rustig aan.' Dj's en producers zijn onderling veel meer op elkaar gaan letten: 'Pak je wel je rust?' Het heeft ons dichter bij elkaar gebracht.'' ,,Natuurlijk is de belasting behalve fysiek ook geestelijk. Het is een bizar leven: het ene moment sta je voor honderdduizend juichende mensen, het andere lig je in je eentje in bed. Dat doet wat met je. Gelukkig heb ik een fijn team. Mijn familie gaat tegenwoordig vaker mee en er zijn bijna altijd jeugdvrienden bij me. Gezellig, maar ze kunnen me ook in de gaten houden.'' Songfestival ,,Of ik daarheen wil? Dat gaat niet werken, man. Ik vind het leuk hoor, net als voetbal brengt het het land sa men, maar muzikaal niet i nteressant. Nederland zou graag een keer een dancetrack insturen? Tja, misschien kunnen ze een lied waaraan ik heb meegeschreven gebruiken. Als ik Ne derland daarmee kan helpen, prima.'' donderdag 24 oktober 2019 VL 'We zijn meer op elkaar gaan passen' Stefan Raatgever Amstelveen - - T- ,,Er is veel meer besef dat wij dj's ook maar gewoon men sen zijn'', zegt Martin Garrix over de dood van vriend en collega Avicii. FOTO HARMEN DE JONG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 63