Aanpassing moderne zitjes balie gemeentehuis kost23.000euro 7 Discofeest 'Back to the good old days' in Brogum Opruimactie voor zwerfvuil Brouwershaven DUURZAAMHEID HUIZENROUTE De oude bediendenwoning van Luuk van der Werf en Yolande Paling aan het Havenpark 29 in Zierikzee is een kabouterhuis tussen kolossale buurpanden. Maar als het om duurzaamheid gaat, is de woning annex atelier een reus. Te bezoeken tijdens de Nationale Duurzame Huizen Route. Het was precies wat de twee zochten toen ze Midden-N ederland achter zich lieten op zoek naar een woning in Zeeland. Een oud, slecht én goedkoop huis. ,,Omdat ik er zelf aan wilde klussen. Daarnaast moest het niet te groot zijn. Ook dat is duurzaamheid. Daar begint het mee. Dat je niet meer dan no dig is, gebruikt", zegt Van der Werf. Extra voordeel: het 17 meter lange en dik drie meter brede pand heeft maar weinig buitenge vel. Helemaal in de stijl van Van der Werf. ,,Ik ben gek op dingen die weinig kosten maar wel veel opleveren. Of dat je één maatregel neemt en er twee voordelen van hebt. Heerlijk vind ik dat." Het is de instelling waarmee hij het in 1650 gebouwde monumenten- pand van top tot teen opknapte en verduurzaamde. ,,Ik wilde het huis geschikt maken voor de toe komst, zodat het er weer 30 tot 40 jaar tegen kan. Met gebruikma king van zoveel mogelijk be staande materialen. Het moest energiezuinig worden. En het wa tergebruik moest naar beneden." De van oorsprong bouwkundige Van der Werf was er dik een jaar mee zoet. Ook omdat hij minder uitbesteedde dan hij van tevoren verwachtte. ,,Ik was handiger dan ik dacht en ik vond het veel leuker dan ik dacht." Hij isoleerde de ge vels van binnenuit met hennep wol, legde vloerverwarming op 40 centimeter dik schuimbeton, sloot het gas af en stapte over op een lucht-water-warmtepomp en inductiekoken. Isolatie en voch- tregulering wist hij met relatief kleine ingrepen te optimaliseren. ,,Ons energieverbruik is nu onge veer de helft van wat een gemid- deld tweepersoonshuishouden verbruikt." En wat er aan energie wordt gebruikt, nemen Van der Ik wilde het huis geschikt maken voor de toekomst, zodat het er weer 30 tot 40 jaar tegen kan Werf en Paling af van windmo lens en zonnepanelen (postcode roos) in de buurt. Bovendien: door het multifunctioneel gebruiken van de benedenverdieping als woonkamer, keuken, atelier en ga lerie haal je alles uit één en de zelfde ruimte, zonder dat er voor hoeft te worden gereisd. Duurzaamheid zit Van der Werf in het bloed. Al bij het eerste rap port (Grenzen aan de Groei) van de Club van Rome, begin 1972, werd hij getriggerd. Zowel privé als in zijn werk beïnvloedde dat keuzes die hij maakte, al ziet hij het niet als een missie maar eerder als iets doodgewoons. Dat is ook de reden dat hij meedoet aan de Duurzame Huizen Route op zaterdag 2 en zaterdag 9 novem ber, waarbij alles draait om het delen van kennis en opdoen van ideeën. „Duurzaamheid zit in mijn haarvaten. Daarom doe ik mee. Om te laten zien dat je met een heleboel kleine stapjes al veel kunt bereiken. En je kunt ook zo veel zelf, als je je goed laat advise ren. Het is leuk en gezond om te verbouwen en te verduurzamen. Het zorgt voor lichaamsbeweging en het is positief." ZIERIKZEE Brogum gaat 2 no vember onder de paraplu van Ko Willemse voor de derde keer 'back to the good old days'. Willemse heeft voor deze edi tie dj Simon Hamelink, destijds geroemd en gevierd in 't Roefke in Renesse, toegevoegd aan de in middels vertrouwde line-up van de mastodonten uit de jaren 70 tot en met 90. Naast Hamelink draait vinylko- ning René Buijse. Edwin van de Velde neemt wederom het 'foute uur' voor zijn rekening. Het discofeest begint om 21.00 uur. Kaarten zijn te bestellen via de website van Brogum brogum.nl ZIERIKZEE Aanpassing van de te krappe zitjes van de balie burger zaken in het gemeentehuis van Zierikzee kost 23.000 euro. Op pa pier zag het ontwerp er goed uit. Maar na anderhalf jaar ervaring in de praktijk, is de conclusie dat de moderne vormgeving te veel be perkingen meebrengt. De zithoeken met bureau staan als eilandjes achterin op de begane grond en vervangen sinds de ver bouwing de traditionele balies in het gemeentehuis. Onpraktisch Maar zowel ambtenaren als bur gers klagen over het onpraktische gebruik, melden burgemeester en wethouders de raad. Ook zijn ze niet echt herkenbaar als balie, waardoor burgers, die voor een paspoort of iets dergelijks komen, vaak lopen zoeken waar ze moeten zijn. In overleg met de architect wor den de afzonderlijke balies aange past. In het nieuwe ontwerp wordt ook meer rekening gehouden met de toegankelijkheid voor mensen in een scootmobiel of rolstoel. On danks dat de gemeente moet be zuinigen op de uitgaven, valt aan deze investering niet te ontkomen, aldus B en W. Geprobeerd wordt het bestaande materiaal zo veel mogelijk te hergebruiken. BROUWERSHAVEN Smalstad Brouwershaven zal er na 26 oktober weer uitzien om door een ringetje te halen. Vrijwilligers gaan die ochtend op pad om zwerfvuil op te ruimen. Om tien uur wordt begonnen bij Eten en Drinken Oud Brouw, waar knijpers, werkhandschoenen, vuil niszakken en hesjes worden uitge deeld. Vanaf die locatie worden ver schillende routes gelopen. De schoonmaakactie wordt ge houden onder de vlag van het cen trum natuur- en milieueducatie NME. Wie wil meehelpen kan zich aanmelden via een mail naar wilobbink@zeelandnet.nl. donderdag 24 oktober 2019 SD 'Kabouterhuis' kreeg tweede leven Esme Soesman Zierikzee - Luuk van der Werf, bewoner In Zeeland doet nog een handje vol woningeigenaren mee aan de Nationale Duurzame Huizen Route (duurzamehuizenroute.nl). Naast de woning in Zierikzee zijn (op afspraak) huizen te bezoe ken in Heinkenszand, Oostka- pelle, Anna Jacobapolder, 's- Heerenhoek en Retranchement. Eén van de afgekeurde balies. Zo zien de nieuwe balies eruit. Luuk van der Werf in zijn monumentenpand uit 1650 dat hij opknapte en verduurzaamde. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58