Bloedprikbende slaat toe in heel Nederland Gokkende bankier pikte850.000euro Waarom wagen zoveel mensen hun Straf voor restaurant om discriminerende menu's 4 MENSENSMOKKEL FATAAL Een verbijsterende vondst in het Engelse stadje Grays: op een anoniem industrieterrein is een vrachtwagen aangetroffen met 39 doden. Wat wist de chauffeur? In Utrecht werden recent drie slachtoffers gemeld, maar nu blijkt ook een bejaarde in Eindho ven slachtoffer te zijn geworden. De politie denkt dat het hier niet bij blijft. ,,Ik verwacht dat er nog veel meer zaken bij komen'', zegt Sybren van der Velden, landelijk projectleider-coördinator wo ninginbraak en heling van de Na tionale Politie. De stelende nepverplegers - die daadwerkelijk bloed afnemen door middel van een vingerprik - zijn in Utrecht het gesprek van de dag. Bij de nu bekende drie slacht offers maakten ze bijna 3000 euro, een kluis en een rollator buit. Volgens Van der Velden gaat het bij de nieuwe soort babbeltruc om meer dan om een paar brutale jongeren. ,,We hebben te maken met een georganiseerde bende.'' Grens De bende heeft een heel nieuwe werkwijze ontwikkeld, zegt Van der Velden. Eentje waarbij de da ders 'wéér een grens overgaan', omdat de lichamelijke integriteit wordt aangetast door de afname van bloed. De politie is alle zaken die op de Utrechtse en Eindhovense inci denten lijken, nog aan het inven tariseren. Van der Velden ver wacht soortgelijke zaken vanuit het hele land. Om te achterhalen waar de daders vandaan komen, probeert de politie de buit terug te vinden. Als kan worden ontdekt waar de spullen worden aangebo den, kan daar wellicht iets uit worden opgemaakt. Ouderen hoeven volgens Van der Velden niet bang te zijn dat ze door potentiële daders worden gevolgd of in de gaten worden ge houden om erachter te komen of ze bij een apotheek of ziekenhuis cliënt zijn. Volgens de landelijke projectleider kiezen de crimine len de ouderen waarschijnlijk niet per specifiek geval uit. ,,Ze kiezen ouderen in het algemeen, omdat die goed van vertrouwen zijn en slecht zijn in het geven van signa lementen.'' Signalement Op 14 en 20 oktober werden twee bejaarden in de Utrechtse wijk Overvecht beroofd. Later bleek ook iemand in de wijk Kanalenei land slachtoffer te zijn geworden. De daders sloegen in wisselende samenstelling toe. Van een van de koppels is door de politie een signalement uitge geven. Bij dit stel ging het om twee lichtgetinte jongedames, tussen de 20 en 22 jaar oud, met een lengte van ongeveer 1,60 tot 1.65 meter, met halflang donker haar. Ze spraken accentloos Ne derlands. LIMA Een gerenommeerd res taurant in de Peruaanse hoofd stad Lima moet een geldboete van 55.000 euro betalen omdat het onderscheid maakte tus sen mannen en vrouwen bij het uitdelen van menukaarten. Het restaurant La Rosa NSu- tica bood vrouwelijke klanten in mannelijk gezelschap stee vast een goudkleurige menu kaart aan, zonder prijzen. Mannen kregen een blauwe menukaart inclusief prijzen. De lokale waakhond noemde dat discriminatie. ,,Het ver sterkt de verschillen tussen mannen en vrouwen'', zegt Li- liana Cerrón van de organisa tie. Het restaurant moet gelijk aardige menukaarten voor schotelen, het personeel oplei den en een anti-discriminatie bord in de zaak zetten. AMSTERDAM Een bankmede werker heeft zijn baas voor 850.000 euro benadeeld om on line te kunnen gokken. De man is op staande voet ontslagen. Ook mag hij dertig maanden niet meer werken bij een bank, zo heeft de Tuchtcommissie Banken beslist. De bankier zette in 2017 en 2018 acht bankrekeningen op zijn ei gen naam en vroeg 68 creditcards aan, die hij ook kreeg. De opna melimiet ging op maximaal. Om te voorkomen dat hij werd betrapt, pompte hij het geld heen en weer tussen rekeningen. Ook hield hij zijn acties verborgen voor collega's. Het bedrag waarover hij daarna kon beschikken, besteedde hij aan zijn gokverslaving. Op 1 juli biechtte de man zijn daden op aan zijn leidinggevende en gaf hij zich aan bij de politie. Hij zocht ook professionele hulp om van zijn gokverslaving af te komen. In overleg met de bank is zijn woning verkocht om een deel van de schade te vergoeden. Er is ook een betalingsregeling ge troffen. Grays ensensmokkel is geen onder werp waar ze zich in Grays normaliter mee bezighou den. Sowieso gebeurt er eigenlijk zelden iets noe menswaardigs in dit stadje met ruim 35.000 inwoners, op zo'n 30 kilometer van Londen. Op het Waterglade Industrial Park kunnen de werknemers die hier elke dag komen, amper geloven wat er is gebeurd. ,,Iedereen praat erover'', vertelt een vrachtwagen chauffeur vanuit zijn cabine. ,,We zijn geschokt, maar ik ben ook boos. Deze mensen zijn gestikt, ze zijn op een onmenselijke manier gestor ven. Ik hoop dat ze de daders pak ken.'' Een half etmaal eerder, rond half één dinsdagnacht, kwam de ferry vanuit het Belgische Zeebrugge aan in de haven van Purfleet, hier vlak bij. Een half uur later rijdt de 25-ja- rige Noord-Ierse truckchauffeur Mo Robinson met zijn vrachtwa gen het industrieterrein in Grays op. Even na half twee 's nachts wordt de ambulancedienst gebeld - onduidelijk is nog door wie. Niet veel later ontdekken gealarmeerde agenten de lichamen van 39 men sen in de oplegger. Onder de slacht offers is één tiener, de anderen zijn volwassenen. De politie heeft Robinson direct Cynischer wordt het bijna niet: op de cabine van de vrachtwagen waarin woensdagnacht 39 lijken werden aangetroffen, zit een sticker met de tekst: The Ultimate Dream. Zouden de mensen die achterin de vrachtwagen stierven die sticker hebben gezien voordat ze in de wagen klommen? En zachtjes geknikt hebben: die droom joegen ze inderdaad na? ,,Ze vertellen dat Engeland een goede plek is om te leven. The pro mised land", zo verklaarde de Alba nees Konstantin afgelopen zomer in deze krant over zijn illegale reis van Albanië naar Engeland. 'Ze', dat waren familieleden die daar al waren. Ze beloofden hem te hel pen bij het vinden van werk en woonruimte. De uitzichtloosheid in Albanië zat, besloot Konstantin een vals paspoort op de kop te tik ken en op weg te gaan naar dat Be loofde Land. Zoals Konstantin zijn er tiendui zenden migranten die naar Enge land willen: Albanezen, maar ook Afghanen, Vietnamen, Chinezen, Irakezen, Soedanezen. Ze betalen smokkelaars duizenden euro's om hen naar West-Europa te krijgen en wachten daarna soms maan denlang in troosteloze kampen langs de Franse kust op een kans om in Calais in een vrachtwagen te klimmen op weg naar Groot- Britannië. Of in Duinkerken, Zee- brugge of Hoek van Holland. Velen van hen slagen er niet in om überhaupt in een truck te ko men. Anderen worden door de po litie ontdekt. Bovendien is de reis levensgevaarlijk, zo bleek gisteren weer eens. Mensensmokkelaars denken vooral aan hun winst, niet aan de veiligheid van de versteke- donderdag 24 oktober 2019 GO De 'bloedprikbende', nepver- plegers die bij ouderen bloed komen afnemen en meteen geld en pinpas roven, is niet al leen in Utrecht actief, maar ook op andere plekken in het land. Indra Jager Utrecht 'Onmenselijk! Ze zijn gestikt, pak die daders!' Suse van Kleef Forensisch onderzoekers van de Britse politie bekijken sporen bij de vrachtwagen in het stadje Grays waar 39 dode migranten werden gevonden. foto getty images aangehouden op verdenking van Ze leggen hun geld én hun leven in handen van mensensmokke laars in de hoop ooit Engeland te bereiken. Omdat ze er familie hebben, of hopen op (zwart) werk. Cyril Rosman Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4