Mannenstemmen die je ziel raken 5 Diepzinnige levenslessen in sprookjes Niet alleen rozengeur TED-talks geparodieerd M'ANAM in de Oostkerk in Middelburg Het zangensemble M'ANAM is op gericht in 2017 en is een van de meest intrigerende nieuwe vocale groepen. M'ANAM heeft als thuis haven Ierland, maar de zangers ko men van over de hele wereld. ,,We maken samen bezielde muziek", vertelt Philip Barkhudarov, één van de acht vocalisten van het en semble. M'ANAM brengt een enorm scala aan muzikale ervarin gen. Liefhebbers van vreemde ta len komen optimaal aan hun trek ken, want het gezelschap zingt on der andere in het Iers, Latijn en IJs- lands. ,,Of het moeilijk is in ver schillende talen te zingen? Een- Ik noem ons optreden een 'venster naar andere werelden' voudig is het niet, maar we trainen er jarenlang voor. Op die manier wordt het een tweede natuur. Ge luiden van een andere taal produ ceren is niet ingewikkeld. Om ze te laten klinken alsof het je eigen taal en cultuur is, dat vergt jarenlange training." Philip Barkhudarov woont in Nederland en is een ervaren zan ger met een internationale staat van dienst. Hij studeerde enkele ja ren aan het Utrechts Conservato rium, komt oorspronkelijk uit Moskou en groeide op in de Ver enigde Staten. Hij heeft gezongen met vele professionele koren, waaronder het Nederlands Kamer koor, Cappella Amsterdam, Cap- pella Pratensis en het Santa Fe De sert Chorale. Tevens was hij een van de oprichters van het Olga Vo cal Ensemble en lid van het be kende Ierse gemengde koor Anüna. Vanuit dat koor is M'ANAM ontstaan. ,,Anüna is der tig jaar geleden opgericht door Mi chael McGlynn. In de loop der ja- ren hebben we een eigen muzikale stijl ontwikkeld. Daarmee trokken we veel zangers aan van buiten Ier land. Sinds 2017 ontdekte onze ar tistiek leider nieuwe donkere ge luiden voor ons ensemble. Die ko men het beste tot uiting met diepe mannelijke stemmen. Zo is M'ANAM begonnen en geworden wat het nu is, een mannelijke groep met uiteenlopende muzi kale invloeden." Voorafgaand aan het uitbrengen van hun debuut-cd maakt M'ANAM een korte tour door Ne derland. Het openingsconcert van die tour, met als titel Echoes of the Earth, Sea and Mountains, is op woensdag 30 oktober in de Oost- kerk in Middelburg. ,,We hebben bijna twee jaar aan de plaat ge werkt. Een lang traject, maar het was zeker de moeite waard." Barkhudarov is trots op het re sultaat en kijkt al uit naar de offici ële cd-release op 7 november in Dublin. Het album bevat twaalf tracks in zes verschillende talen en de eerste paar singels zijn inmid dels vrijgegeven. Luisterend naar de zware mannenstemmen waant menig luisteraar zich voor even in een landschap tussen besneeuwde bergtoppen. Naast de hoge zang kwaliteit staan de zangers bekend om het gemak waarmee ze contact leggen met toehoorders. Door die 'klik' krijgen bezoekers het gevoel persoonlijk te worden meegeno men op reis door de geschiedenis van landen en volken. Vikingen ,,Ons optreden is niet alleen een presentatie van onze muziek. Ik noem het altijd een 'venster naar andere werelden'. Oude verhalen, legenden en sagen laten zich het best vertellen in muziek." Dat doen de vocalisten in een perfecte meerstemmigheid, met oude songs die teruggaan tot de verove ringen door de Vikingen in de ne gende eeuw. Tijdens concerten is er ook volop ruimte voor heden daags repertoire. De unieke mix van traditionele en moderne zang maakt een optreden van M'ANAM' bijzonder. ,,M'ANAM betekent niet voor niets spirit en energie. Luisteraars raken in de ziel, dat is onze missie." IJZEREN HANS paar winters voor we iets nieuws kunnen aanbieden. En dan willen ze ons overal waar we al eens waren, weer terug hebben." 0 Americana Cabaret donderdag 24 oktober 2019 Het internationaal koor M'ANAM komt naar Middelburg. Acht mannen, acht verschillende ach tergronden, acht unieke stem men. Ze brengen het geluid van de aarde, de zee en de bergen. Hans Puik Philip Barkhudarov, vocalist M'ANAM, Echoes of the Earth, Sea and Mountains, woensdag, Oostkerk Middelburg, 20.00 uur. Over hoe diepzin nig sprookjes wel niet zijn, wordt al gediscussieerd sinds ze twee eeu wen geleden wer den opgeschreven. Neem nu IJzeren Hans, dat zaterdag om 18.30 uur in Mid delburg wordt ge speeld. Daarin draait het om een wildeman die in een moeras woont. Ie dereen die in zijn buurt komt, sleurt hij naar de diepte. Alle man is bang van hem, maar één jonge prins niet. Moeras Van dat sprookje zeggen Nicole Martin: „Wij hebben allemaal ergens een moeras in onszelf. Daar willen we lie ver niet te veel van weten. Maar alleen wie zijn IJzeren Hans durft aanspreken, zal tot grootse dingen in staat zijn." Sprookjes van Grimm, zaterdag, The White Tent, Middelburg hoek Sportlaan/Nassaulaan, 11.00 uur en 18.30 uur. Scène uit De Bremer Stadsmuzikanten foto montalbetti De TED-talk is al jaren een stille hype. Iedereen vindt in die wijze, verras sende lessen van vlotte sprekers al snel iets dat hem of haar overtuigt. En dat onvermijdelijke daar-zit-wel-wat-in verdient het wel om eens flink geparodi eerd te worden. Dat doet het cabarettrio Mannen van Taal met groot power- point-genoegen. Dankzij vlot gegoo- chel met cijfers en diagrammen, crea tief gebruik van mul timedia en spitse poëzie hebben ze in Talk de lachers op hun hand. En uiter aard het gelijk aan hun zijde. Zaterdag, Dorps huis Renesse, 20.15 uur De Britten Michael Weston King en Lou Dalgleish zijn zowel in het dage lijkse als het muzikale leven met el kaar verbonden. De verfijnde harmo nieën in hun songs verwijzen wellicht naar de ietwat cynische lieflijke naam dat het duo professioneel hanteert: My Darling Clemen tine. Maar zoals in het echte leven, is het ook in de (zelfge schreven) liedjes niet alleen rozengeur en manenschijn. Het venijn van Clementine komt net zo goed aan bod, in wat steviger werk. Dinsdag, De Wegwijzer Nieuw- en St. Joosland, 20.30 uur De Oostkerk verwelkomt M'ANAM, een zeldzame combinatie van acht lage mannenstemmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 49