UIT THUIS 3 Duo geeft absurde draai aan de sleur Muzikale battle Andermans Veren Dat is duidelijk te horen in een nummer als Max Eco, dat snel uitge sproken klinkt als Mexico, wat dan weer een oud nummer is van Super sister. Stips lacht. Beide nummers hebben dat scheurende thema. ,,Dat ontbrak nog op de nieuwe plaat. Op het moment zelf schreef ik Max Eco op als werktitel. Zo is het gebleven. Dat is die luchtigheid en humor die ik bedoel." Er valt Stips nog iets op als hij toen en nu vergelijkt: er is nog ruimte in de muziekwereld voor de muziek en werkwijze van Supersister. ,,Het is eigenlijk nog steeds onontgonnen gebied. Er zijn bijna geen andere bands die dit soort muziek maken. Er lag nog een heel veld open voor Su persister Projekt 2019." De toevoeging Projekt 2019 moet duidelijk maken dat het geen herha ling is van toen. Dat kan ook niet, want twee leden zijn, zoals Stips zegt, 'naar boven verdwenen'. ,,We hebben in die eerste bezetting met vier spelende vrienden hard en met veel plezier gewerkt. Ik wil voorko men dat de indruk ontstaat dat ik er nu met de eer vandoor ga. Ik wilde niet de naam opeisen en iets verzin nen dat dat duidelijk maakt." Met een lach: ,,En dan schrijf ik Projekt natuurlijk wel met een k, want Su- persister was een eigenwijze band." Nog zo'n geintje: de titel van de nieuwe plaat is het spiegelbeeld van de oude bandnaam: Retsis Repus. De toevoeging 2019 is er vooral één voor later, zegt Stips, zodat iedereen nog weet wanneer het was. ,,Als het Projekt doorgaat, kunnen we 2019 er altijd weer afhalen." En dat is niet denkbeeldig. ,,Het is dermate leuk dat de verleiding wel groot is ja. Dit afgeslankte tourtje dat we nu doen en waarvan Middelburg het laatste concert is, vormt een opmaat naar een extra groot concert, volgend jaar in Arnhem." Het viertal dat nu Supersister Pro- jekt 2019 vormt, speelt steeds soepe- ler en lekkerder samen, vindt hij. ,,Het is een heel leuk bandje gewor den. We gaan een heel fijn concert geven. De mensen een plezier doen en onszelf ook." Dat is minder makkelijk dan het lijkt. ,,We gaan met vier mensen tweeduizend noten reproduceren. Een paar weken geleden pas hebben we die voor het eerst in het hoofd ge stampt. Vergeet niet dat het best las tige muziek is. Er is lef nodig om die te spelen. Die drang zul je gaan erva ren." SUPERSISTER Projekt 2019 I Kunst en muziek Theater Kleinkunst donderdag 24 oktober 2019 GO A Toetsenist en com ponist Robert-Jan Stips FOTO JAN-WILLEM BULLEE moeite om mezelf terug te plaatsen in de tijd." Supersister Projekt 2019, zater dag 26 oktober, 20.30 uur, De Spot Middelburg. Entree: 23.50 euro. De band wordt in 1967 in Den Haag opgericht door Robert-Jan Stips (zang en toetsen), Sacha van Geest (fluit), Marco Vro lijk (drums) en Ron van Eck (bas). Supersister brengt tussen 1970 en 1975 zes albums uit, speelt in 1971 op Pinkpop en wint in 1973 een Edison Music Award voor Pudding en Giste ren. In 2000 ver schijnt weer een album en treedt de band op in de VS en Nederland. In 2001 overlijdt Sacha van Geest, in 2011 Ron van Eck. Supersister Projekt 2019 ont staat naar aanlei ding van een docu mentaire van Het uur van de wolf van de VPRO over Ro bert-Jan Stips: De tovenaar van de Nederpop. De hui dige band bestaat uit Stips, Leon Klaase (drums), Bart Wijtman (bas) en Marieke Bro- kamp (viool). Ma rieke Brokamp komt uit Kapelle en was/is betrokken bij onder meer Het Zeeuws Orkest, kamerorkest TY en de Zeeuwse Mu ziekschool. Een speciale zaterdag avond bij Porgy en Bess in Terneuzen, met een optre den van het kunstenaars duo Kunzysteem. Leo van de Velde (bekend als Ka tergoud) en Sadie van de Velde (Amy Access) pre senteren hun dvd, cd en artbox Kunzyspark. Wie zo'n box koopt, krijgt niet alleen een cd, maar ook één van de vijftig kunstwer ken van het duo. Tijdens het optreden exposeert het duo ook diverse kunstwer ken. Hun muziek varieert van elektronische nummers tot akoestische composi ties en improvisaties. De sound van Kunzysteem doet het meest denken aan experimentele minimal wave. Ook het visuele werk is gevarieerd, van bizarre fotografie tot originele vi deoclips. De combinatie van een mu- ziekoptreden en een expo sitie, mag uniek genoemd worden. Eén ding komt zowel in de muziek als in de kunstwerken duidelijk naar voren: Kunzysteem geeft een absurde draai aan de hedendaagse sleur. Zaterdag, Porgy en Bess, 20.30 uur Als tiener in de jaren 60 kon je na tuurlijk zowel van de liedjes van The Beatles als van de songs van The Rolling Stones genieten, maar een voorkeur moest je minstens laten blij ken. Neigde je meer naar die nette mannen in pak of helde je over naar die ruige rockers? Die 'concurrentie strijd' van toen komt aan bod in The Stones vs The Beatles Battle. Zanger Syb van der Ploeg bedacht het con cept en verzamelde een aantal prima artiesten rond zich heen, onder wie Harry Sacksioni, voor dit bijzondere theaterprogramma vol hits van beide bands. Woensdag, Scheldetheater, Terneu- zen, 20.00 uur Andermans Veren LIVE (spin-off van het programma Andermans Veren, zondag op Radio 5) doet wat de naam zegt. Al tien jaar maakt de groep theaterpro gramma's met de mooiste cabaret- en klein kunstliederen van anderen. Vaak rond een thema, maar dit keer is 'Hoe goed wil je het hebben?' een jubileumeditie. Met het beste van het beste. En dat beste schuilt zowel in het lichtvoetig universele als in het controversiële. Met vijf man/vrouw op het podium. Morgen, dorpshuis Rilland, 20.00 uur; zon dag, De Verwachting, Ritthem, 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 47