Cleopatra is sowieso een powervrouw Tijd om eropuit te gaan! 2 CLEOPATRA J WW s Band Vijftig jaar na de hoogtijdagen van Supersister vroeg toetsenist en componist Robert-Jan Stips zich af: heb ik het nog in me om muziek in de stijl van toen te schrijven? ,,Ik schaam me niet voor het resultaat." Zaterdag staat Supersister Projekt 2019 in De Spot in Middelburg. Op maat gemaakte liedjes Uitgelicht 1 1 f Cleopatra is een tot de verbeelding spre kende vrouw. Ook al klopt die verbeel ding misschien wel niet. Egyptisch was ze bijvoorbeeld eigenlijk niet, al regeerde ze over Egypte. Ze was eerder Grieks. Ze was wel de eerste van haar familie (die al 300 jaar over Egypte heerste), die de moeite nam om Egyp tisch te leren. Dat zegt toch iets anders dan dat ze hyperjaloers zou zijn, of een geboren verleid ster. slot van rekening heeft ze een relatie gehad met dé Julius Caesar, en na diens dood met zijn trouwe vriend Marcus Antonius. Passie en macht waren sleutelwoorden in het Romeinse Rijk, en dat waren zaken die onder andere Shakespeare enorm boeiden. Dus zit in zijn ver zameld werk ook het niet zo veel gespeelde An tony and Cleopatra. Een paar jaar geleden heeft het vernieu wende ZEP Theater een heel mooie 'remix' ge maakt voor jongeren van Shakespeares Othello, in de raptaal van Brainpower. Dat moet de aan leiding zijn geweest om hetzelfde nog eens te proberen met Antony and Cleopatra. In ons me- diatijdperk vol powervrouwen als Beyoncé, Lady Gaga en Ma donna moet er van Cleopatra toch wel een ander soort vrouw te maken zijn. Een slimme politica bijvoorbeeld. Dans is een perfect instrument om passie te vertolken mikt op hetzelfde jonge publiek als ZEP, een samenwer king is niet meer dan logisch. Dans is een perfect instrument om pas sie te vertolken. Of je aan een dynamisch rap persidioom en wat stuwende dansscènes ge noeg hebt om van personages als Cleopatra écht iets anders te maken, is de vraag. Maar het is een even goede vraag of dat ei genlijk wel nodig is. Met in het achterhoofd de tragische afloop (Antonius en Cleopatra plegen beiden zelfmoord) is er genoeg materiaal voor handen om van deze Shakespeare een letterlijk en figuurlijk bewogen voorstelling te maken. MUZIEK TOP 3 Voor een muzikant met zijn trackre cord - Supersister, Golden Earring, Nits om een paar bandjes te noemen - blijft Robert-Jan Stips opvallend bescheiden over het nieuwe album Retsis Repus van Su persister Projekt 2019. Hij heeft er 'geen slecht gevoel' bij. ,,Ja, ik ga toch niet roepen dat ik het geweldig heb gedaan!" Bovendien, kritiek is er altijd. Van puriteinse fans bijvoorbeeld, zegt hij. ,,Die vinden het niks. Maar die zitten vast aan hoe de oude band klonk. Ik wil niet de vroegere Supersister imi teren. Tributebands gaan hard tegen woordig. Nou, wij zijn deels de echte band. Het mag kenmerken van toen hebben maar moet ook klinken alsof er evolutie is geweest. Als het nostal gisch wordt, doe ik niet mee." Trouwens, de wereld ^s natuurlijk ook veranderd in die vijftig jaar. Supersister was een eigenwijze band die zijn eigen plan trok. Ellen lange nummers waarin de muziek soms een tijdje vrijwel volledig stil viel en daarna weer losbarstte. Ver schillende stijlen smolten samen tot één groot(s) muziekstuk. Muziek zonder spelregels is het, waarvan mensen dachten: o, kan het zo ook? ,,We stelden onze eigen wereld sa men, met allerlei muzikale uitstap jes", blikt Stips terug. ,,We hadden Ja, ik ga toch niet roepen dat ik het geweldig heb gedaan! een behoorlijk handje van herhalen. We konden de tijd nemen voor een langzame ontwikkeling binnen nummers. Sommige stukken voelen alleen fijn als ze langzaam gaan en veel herhaling in zich hebben. Als we iets vier keer wilden herhalen, dach ten we: dan kan het ook wel zes keer. En die bijna-stiltes in liedjes: we trokken ons er niks van aan of dat op de radio weg zou vallen." Vrijheid Die muzikale vrijheid van eind jaren 60, begin jaren 70, lijkt er nu veel minder te zijn. Liedjes worden vooral digitaal beluisterd via streaming- diensten en de luisteraars haken snel af bij (te) lange intro's. Dat beseft de componist Stips maar al te goed. ,,Nu dachten we bij het herhalen van stukken: vier keer? Misschien is drie keer ook wel genoeg. Dat is de tijd geest. Maar toeschrijven naar een sin gle kan ik niet. Dat worden niet mijn beste nummers. Ik laat de muziek ko men en kies de leukste stukken uit. En de hang naar vrijheid en nieuwe muzikale wegen is altijd gebleven. Luister ook maar naar de Nits." Wat dat betreft is er in vijftig jaar dus weer niks veranderd. De muziek van Supersister is ontsnapt aan de tand des tijds, merkte Stips bij het schrijven. ,,De belangrijkste ingre diënten die het vers houden, zijn er nog altijd: lichtvoetige serieusheid en humor. Ik denk zelf nog steeds een beetje zo. Het kostte weinig 4 REDENEN OM UIT TE GAAN. 11 Kindertheater ZOVEEL DINGEN Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over allerlei voorstellingen. Wat: Cleopatra (14+), Danstheater AYA Waar: Schouwburg Middelburg Wanneer: woensdag, 20.00 uur Want zo wordt ze vaak wel afgeschilderd. Per Danstheater AYA De keuze van onze redactie: Geike Arnaert - Lost in time Het is te hopen dat de Vlaamse na haar Zoute- lande-succes met Bl0f (en eer der met Hoover- phonic) ook met dit soloalbum de Nederlandse mu ziekliefhebbers weet te plezieren. Ze verdient het. Akwasi - Zoveel dingen Vijf liedjes slechts, op deze EP. Een licht ver teerbare amuse voor het ko mende album, waarvoor de krui denmix zeker muzikaal gezien nog wel uit de kast gehaald mag worden. donderdag 24 oktober 2019 GO De Dijk - Nu of nou Er zijn van die bands die je leven lang mee gaan. De Dijk blijft al pakweg veertig jaar zo'n onverwoestbare rots in de muzi kale branding. B Muziek zonder spelregels Maurits Sep 44 Robert-Jan Stips De redactie heeft uit het aanbod van concerten, theatervoorstellingen en andere evenementen voor komende week een selec tie gemaakt. Hiernaast vier tips en op de volgende pa gina nog eens vier. Scène uit Cleopatra foto sjoerd derine Hippe Gasten is een band die speciaal voor kinderen muziek en theaterprogramma's maakt. Het gezelschap bestaat uit vijf muzikan ten met allemaal een voorliefde voor rockmu ziek. Geen belerend vin gertje of flauwe deuntjes, maar serieuze songs met gie rende gitaren en pompende drums. In de nieuwe show Doe mij een liedje speciaal staat alles in het teken van liedjes. Wat is een liedje, wat doet een liedje, wat schreeuwt een liedje, wat huilt een liedje? Aan het loket kunnen kinderen een liedje bestellen, speciaal voor hen op maat gemaakt. Een middag vol rock-'n-roll en muzikale stunts om nooit te vergeten. Zondag, Theater de Mythe, 15.00 uur MM!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46