Uitbater pizzeria gedood in Amsterdam 3 De Vereende, eigendom van de grote verzekeraars, zag de afgelopen vijfjaar het aantal particuliere klan ten fors groeien, van 4600 naar 5230. Automobilisten die geroyeerd worden door hun verzekeraar, kun nen meestal nergens meer terecht. De Vereende is de laatste, dure, strohalm om auto te kunnen blij ven rijden. De premies zijn meer dan twee keer zo hoog; 300 euro per maand voor alleen een WA-polis is nor maal. Sommigen zitten jarenlang aan de torenhoge premies vast voordat ze, na schadevrij rijden, weer door de reguliere verzekeraars geaccepteerd worden. De forse toename blijkt ook uit het totaal aan premies die automo bilisten aan De Vereende betalen. In 2014 betaalden de klanten 8,1 miljoen euro en dat was vorig jaar al bijna 21 miljoen euro, bijna 4000 euro per verzekering. Vorig jaar en in de eerste helft van dit jaar daalde het aantal particulier verzekerden nadat begin 2018 extreme premieverhogingen wer den doorgevoerd. In vier maanden tijd gingen de premies bij De Ver eende met bijna 40 procent om hoog. Volgens de Vereende, dat vo rig jaar 2 miljoen euro winst boekte, was die premiestijging nodig om claims voor letselschade te kunnen betalen. Brokkenpiloten Het gaat niet alleen om notoire brokkenmakers die nergens anders terecht kunnen. Ook mensen met domme pech kunnen bij een aantal ongevallen kort na elkaar door de verzekeraar uitgesloten worden. Behalve brokkenpiloten en pech vogels worden volgens De Ver eende ook taxichauffeurs, koeriers en maaltijdbezorgers de laatste ja ren de deur gewezen bij de regu- liere verzekeraars uit vrees voor te veel schades. Automobilisten met slordig betaalgedrag krijgen eve neens steeds vaker een afwijzing van de verzekeraar. Independer, een vergelijkingssite voor verzekeringen, waarschuwt voor de 'zeer hoge premies' bij De Vereende. Wie er terechtkomt, be taalt zich blauw. Zo moet de premie maanden worden vooruitbetaald Daarnaast eist het bedrijf een waar borgsom die de verzekerde pas te rugkrijgt na beëindiging van de verzekering. ,,De meeste mensen die wij aan de telefoon krijgen, realiseren zich onvoldoende wat de impact kan zijn als je verzekeraar jouw verze kering opzegt'', zegt Coen de Rui- Mensen realiseren zich onvoldoende wat de effecten zijn van een royement ter, directeur van Independer. ,,Er zijn nauwelijks verzekeraars die je nog accepteren na zo'n opzegging, zeker als die minder dan een jaar geleden plaatsvond. Bij verschil lende verzekeraars kun je hiervoor na acht jaar nog worden afgewezen. Als je een opzegging of afwijzing niet eerlijk opgeeft, pleeg je boven dien verzwijging. Daarmee houd je je niet aan de mededelingsplicht. Als dat uitkomt, wordt het vinden van een nieuwe verzekering vrijwel onmogelijk.'' Het Verbond van Verzekeraars is drie jaar geleden begonnen met het meten van solidariteit in de verze keringswereld, maar kan nog niet zeggen of bij autoverzekeraars de solidariteit afneemt als risicoklan ten op grote schaal buiten de deur worden gezet of afgewezen. Volgens Independer is het bij een kleine schade van enkele honder den euro's verstandig om uit te re kenen wat goedkoper is: claimen bij de verzekeraar, met een mogelijke verhoging van de maandpremie, of de schade zelf betalen. ,,Als je zelf betaalt, verlies je geen schadevrije jaren en is de kans klei- ner dat de verzekeraar jouw polis opzegt omdat je te veel schades hebt geclaimd.'' Independer heeft op de site een tool om te berekenen wat handiger is: zelf betalen of clai men. Mogelijk stijgt het aantal klanten bij De Vereende doordat verzeke raars steeds beter worden in het in schatten van risico's, door aller hande data te combineren, zoals motorvermogen, leeftijd, postcode, inkomen of geslacht. Wie in een ri sicogroep valt, ziet zich bij reguliere verzekeraars geconfronteerd met een hoge premie of wordt gewei gerd. Datahonger De Consumentenbond maakt zich zorgen over de datahonger van ver zekeraars, omdat er ook fouten worden gemaakt met het combine ren van data waarvan mensen on terecht de dupe worden. Er wordt door de verzekerings maatschappijen zelfs op sociale me dia gespeurd naar gegevens. Vol gens de Consumentenbond wor den zo de verzekeraars zo 'een in lichtingendienst'. De schietpartij vond 's middags plaats in pizzeria La Piccola Baracca aan het Hugo de Grootplein in Am sterdam-West. Het slachtoffer is Goran Savic, eigenaar van het res taurant. Volgens een kennis was hij een oud-militair die na de Balkan oorlog in Italië heeft gewoond. Hij woonde al een tijd in Amsterdam, met zijn vrouw en twee jonge zoons. Savic is geen bekende in het cri minele milieu. Volgens ingewijden lijkt de schietpartij geen liquidatie, maar eerder het gevolg van een uit de hand gelopen conflict. De schut ters zouden het op een vriend van Savic voorzien hebben. Savic zou De vrouw van de man die werd neergeschoten, begon hard te gillen die vriend, die zwaargewond naar het ziekenhuis is overgebracht, hebben beschermd. Een medewerker van de tegen overgelegen bakkerij Westerbos was hoorde vier harde schoten. ,,Ik sta nu nóg te trillen op mijn benen. Ik schrok me dood, ik durfde niet naar buiten te gaan. Er brak paniek uit op het plein; de vrouw van die man die werd neergeschoten, be gon hard te gillen. Een agent ging direct achter de dader aan.'' De verdachte, van wie de identi teit niet bekend is, werd kort daarop in zijn vluchtauto met Belgisch kenteken gearresteerd. Daarbij werd een waarschuwingsschot ge lost. Mogelijk is een tweede per soon na het incident is gevlucht. donderdag 24 oktober 2019 In vijf jaar tijd nam het aantal verzekerden bij De Vereende toe van 4600 naar 5230. Automobilisten vaker uit verzekering gegooid De premie is bij De Ver eende in 2018 met 40 procent verhoogd. Vol gens de verzekeraar was dat noodzakelijk om alle letselschades te kunnen dekken. Het aantal automobilisten dat niet langer bij de reguliere auto verzekeraars terechtkan, groeit stevig. Voor duizenden automo bilisten rest dan alleen De Ver eende. Een verzekeraar voor de onverzekerbaren, inclusief bij horende woekerpremies. Ton Voermans Rijswijk -Coen de Ruiter, Independer Een pizzeriabaas is gisteren voor de ogen van zijn vrouw in zijn restaurant in Amsterdam doodgeschoten. De 49-jarige Serviër werd vermoedelijk slachtoffer van een uit de hand gelopen ruzie. Een andere man raakte zwaargewond. Tonny van der Mee Amsterdam -Ooggetuige De politie doet onderzoek bij pizzeria La Piccola Baracca, waar de eigenaar gistermiddag werd doodgeschoten. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3