School lokt personeel met aantrekkelijke kinderopvang IN DE REGIO 6 Gemeente bezuinigt op zorg MIJN DORP, MIJN STAD ,,We moeten leren nee te zeggen", verklaart wethouder Carla Doorn, die gisteren het Actieplan Sociaal Domein lanceerde. „Wie zorg nodig heeft, moet die krijgen, maar we moeten vooral de instroom naar We moeten vooral de instroom naar zware, dure zorg beperken zware en dure zorg beperken. We hebben ook aanwijzingen dat orga nisaties langer doorgaan met zorg dan nodig is, of dat mensen hulp middelen krijgen die ze niet per se nodig hebben. Daar gaan we beter op letten." De toegang tot jeugdzorg en Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) wordt moeilijker. ,,Daar hebben we de afgelopen jaren te weinig op gelet", erkent Doorn. Daarbij ziet zij een rol weggelegd voor huisartsen, die minder snel moeten doorverwijzen naar specia listen. De gemeente gaat bovendien de nadruk leggen op preventie. ,,We verwachten veel van organisaties als maatschappelijk werk, Stichting Welzijn Middelburg en zelfs sport en culturele verenigingen. Daarom ontzien we die ook bij bezuinigin gen op subsidies." Volgens Doorn kunnen die verenigingen helpen voorkomen dat jongeren later moei lijkheden of gezondheidsproble men krijgen. Mensen met een uitkering of het minimumloon moeten hun eigen bijdrage voor zorg en hulpmiddelen voortaan ook helemaal zelf gaan be talen. De minima kregen nu deels een tegemoetkoming van de ge meente: ze hoefden hun eigen bij drage pas te betalen vanaf 130 pro cent van het minimumloon. ,,Dat schaffen we af en dat zal pijn doen. Zo zijn er meer impopulaire maatre gelen nodig", beseft Doorn. Ook de zorginstellingen krijgen te maken met een strenger Middel burg. Bij de nieuwe contracten voor de Wmo wordt scherper gelet op de prijs en worden hardere prestatie afspraken gemaakt, kondigt Doorn aan. ,,En we gaan met minder instel lingen voor jeugdzorg samenwer ken. Dat zijn er nu nog tweehonderd en dat verlagen we naar zestig. Dan wordt het ook makkelijker om con tracten te sluiten en te controleren." Het Actieplan Sociaal Domein moet namelijk zorgen voor een be zuiniging van 1 miljoen euro vol gend jaar en uiteindelijk 6,25 miljoen euro in 2023. De kosten voor jeugd zorg, maatschappelijke ondersteu ning, uitkeringen en re-integratie lopen namelijk volledig uit de hand voor Middelburg. De gemeente komt dit jaar al 12 miljoen euro te kort op de zorgkosten en die blijven maar oplopen. Of dat lukt met dit actieplan valt nog maar te bezien, erkent Doorn. ,,De bezuinigingen die we voorzien van 1 tot 6 miljoen zijn aannames. In de praktijk moet blijken of we dat halen." Docente Lisa Burggraaff (29) kan straks op een speciale fiets van Kinderopvang Walcheren even snel van haar werk naar kinderopvang Bommes om haar kindje de borst te geven. Het is een van de vele voordelen uit de samenwerking tussen haar werkgever Mondia en de kinderopvang. Burggraaff werkt als lerares En gels op scholengemeenschap Ne- halennia aan de Kruisweg in Mid delburg en verwacht medio vol gend jaar haar eerste kind. Ze gaat na haar zwangerschapsverlof ge- bruikmaken van een speciale sa menwerkingsovereenkomst, die Mondia Scholengroep deze week sloot met Kinderopvang Walche ren (KOW). De fiets staat bij school en wordt ter beschikking gesteld door KOW. De overeenkomst behelst nog veel meer. Medewerkers van de scholengroep krijgen gegaran deerd opvang bij een kinderdag verblijf in de buurt en de school vergoedt 25 procent van de kosten. Ook kunnen ze hun kind ophalen direct na schooltijd. Voor andere ouders hanteert KOW speciale tijdvakken waarin ze langs kun nen komen om de kinderen op te halen. Dit is om onrust op de groepen te voorkomen. Maar voor de Mondiamedewerkers gelden die tijdvakken niet, omdat KOW rekening houdt met de speciale werktijden van schoolpersoneel. Volgens rector Guus Hagt sloot de scholengroep de overeenkomst om aantrekkelijk te zijn als werk gever. ,,We willen ook goede faci liteiten bieden voor jonge ouders. Niet alleen bedrijfsfitness en coa ching, maar ook dit." Het is vol gens hem een manier om aantrek kelijk te zijn als werkgever zodat een jonge docent dan misschien kiest voor een baan op een Mon- diaschool in Middelburg of Vlis- singen. ,,Nu onderwijzend perso neel schaars is, moeten we alles doen om ervoor te zorgen dat ze voor ons als werkgever kiezen." Volgens Annemiek Koppejan van KOW is de scholengroep de eerste Walcherse werkgever die voor het eigen personeel zo'n spe ciale kinderopvangovereenkomst sloot. Jaap Keijmel Herdenking Tentoonstelling Over de tomaat donderdag 24 oktober 2019 Middelburg gaat vaker 'nee' zeggen Docente Lisa Burggraaff bij de speciale fiets die Kinderopvang Walcheren beschikbaar stelt zodat medewerkers van Mondia Scholengroep snel naar hun kindje kunnen om bijvoorbeeld borstvoeding te geven. foto dirk-jan gjeltema Middelburgers die zorg aanvra gen, krijgen te maken met een veel strengere gemeente. Ook gaat de gemeente hulp eerder verminderen of stoppen. Dat is nodig om de miljoenentekorten te bestrijden. Maurits Sep Middelburg - Carla Doorn, wethouder Emile Calon Middelburg Kijk op de site bij /video Mondia Scholengroep zet 'borstvoedingsfietsen' in OOSTKAPELLE In de PZC van woens dag is Jaap Keijmel abu sievelijk genoemd als lid van de dorpsraad van Oostkapelle. Hij is wel voorzitter van de Stuur groep Sportdorp Oost- kapelle. VLISSINGEN Het Scheldeloodsen- koor en het harmonieor kest van Koninklijke Har monie Ons Genoegen geven zaterdag een her denkingsconcert in Vlis- singen. Aanvang 20.00 uur, Sint Jacobskerk. Kaarten kosten 10 euro en zijn verkrijgbaar via 't Spui en op de dag zelf aan de kassa van de kerk. ARNEMUIDEN Museum Arnemuiden en 't Uusje van Eine stellen morgen werken ten toon die te maken hebben met herinneringen aan de Tweede Wereldoor log. De gratis expositie is te zien van 13.00 tot 17.00 uur. MIDDELBURG Natuurkundig Gezel- Lezing over tomaten. foto anp schap Middelburg houdt de komende maanden weer lezingen over di verse bètawetenschap pen. De eerste lezing wordt morgen gegeven door dr. PM. Bleeker, over de natuurlijke varia tie in de afweer van de tomaat. De lezing vindt plaats in de aula van de bibliotheek in Middel burg. Aanmelden via ngm1780.nl. AAGTEKERKE Gale rie BANK, 12.00-17.00 uur: Expositie Anne- Marie Vermazen BIGGEKERKE 't Klok- uus, Kerkplein, 09.30-12.00 uur: In loopochtend MELISKERKE Dorps huis, 09.30-11.30 uur: Koersbal MIDDELBURG Markt plein, 09.00-16.30 uur: Weekmarkt; 't Zwin 1, 10.00-12.30 uur: Gratis inloop spreekuur Budget- coach Zeeland; Gym zaal, Roosenburg- laan, 13.00-14.00 uur: Sport Beweegles voor vrouwen; Kruit- molen, 14.00-16.00 uur: Bowlen 50+; Hotel Loskade 45, 20.00 uur: Culturele avond Alliance Fran- caise OOSTKAPELLE Kan tine Voetbalvereni ging, 13.30 uur: AV.O. Sportdorp wandel tocht VEERE Kerkstraat 6, 10.00-12.00 uur: Kof fie Korenmaat VLISSINGEN Mercu- riusweg 19, 10.00 12.00 uur: Spreekuur Sociale cliëntenraad; Wijkcentrum De Bur gerij, 11.00-12.00 uur: Sport- en spelactivi teit voor 50+; Gym zaal De Houttuijn, 16.00 uur: Kleuter- gym; Onze Lieve Vrouwe- kerk, 18.30-20.00 uur: Sam's Kledingin- zamelingsactie be stemd voor Jemen; Wijkcentrum Bol werk, 20.00-22.00 Internationale dans WESTKAPELLE Vuur toren, 18.00-20.00 uur: Foto-expositie Noorse commando's op Walcheren; Bij de koster, 19.30 uur: Zangavond 'Zing maar mee'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34