g-s Volksverlakkerij van FvD en PvZ OM wil moordenaar niet verder vervolgen voor mishandeling Rondvaarten door havens North Sea Port Paling SGIJZEI 2 NACHT VAN DE NACHT VIJFTIEN JAAR Commentaar Forum voor Democratie en de Partij voor Zeeland willen de stem van de Zeeuwen horen. Over het Klimaatakkoord. Er zou een raadplegend referendum moeten komen. Is dit een goed idee? Voorstanders vinden referenda een verrijking van de demo cratie. De burgers hebben zelf de touwtjes in handen. Refe renda zijn goed voor het debat en voor de betrokkenheid bij het bestuur. Referenda houden de democratie fris. Tegenstan ders betogen dat de Stem van het Volk lang niet altijd goed on derbouwd is en niet in staat tot het uitzetten van lange beleids lijnen. Daarom hebben we de parlementaire democratie waarin we wijze vertegenwoordigers een jarenlang mandaat geven. De ervaringen met referenda, zoals over de Europese grondwet en over de toetreding van de Oekraïne tot de EU, zijn zeer slecht. De burger voelde zich bedrogen. Dat zou in Zee land zeker opnieuw gebeuren als een volksraadpleging de door de FvD en de PvZ gewenste afkeuring van het Klimaatakkoord zou opleveren. Want Zeeland kan er niets mee. Het dagelijks provinciebestuur waarschuwt terecht voor zo'n referendum. Over de meeste klimaatmaatregelen wordt in Den Haag beslist. Verder moeten de provincies samen optrek ken. Dus er is geen ruimte om het hier helemaal anders te doen. Niet inhoudelijk en niet qua tempo van besluitvorming. Dit bete kent dat het voorstel voor een referendum theater is, volksver lakkerij. Provinciale Staten moeten er korte metten mee maken. Referendum over Klimaatakkoord geeft Zeeuwen de valse suggestie dat zij hun eigen weg kunnen kiezen Als het aan het Openbaar Ministerie ligt, hoeft de 65-jarige Aardenburger M. el F. niet langer vervolgd te wor den voor een mishandeling. Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk heeft de rechtbank in Middelburg gisteren gevraagd hem in deze zaak niet-ontvankelijk te verklaren. El F. zit al een lange straf uit voor moord. El F. moest zich verantwoorden voor een mishandeling en bedrei gingen uit 2013 van zijn vriendin en daar zou hij voor moeten worden veroordeeld. ,,Eigenlijk had deze zaak beleidsmatig geseponeerd moeten worden. Een veroordeling voegt in dit geval absoluut niets meer toe want de verdachte komt ALMANAK Apetrots komt-ie thuis: die Zeeuwse visser heeft een 'dikke vette paling' gevangen in de wa tergang. ,,Ik zet 'm in een em mer in de douche." Zijn vrouw kijkt wantrouwend. ,,Morgen maak ik 'm schoon", belooft hij plechtig. De gil die de volgende morgen mogelijk in 2037 vrij en de mogelijk op te leggen straf is dit geval ook niet meer opportuun", legde hij uit. El F. werd in 2017 door de correc tionele rechtbank in Brugge veroor deeld tot twintig jaar voor doodslag op zijn vriendin, de toen 43-jarige Daisy Vergote. In hoger beroep werd dat dertig jaar plus tien jaar tbs voor moord. Haar stoffelijk overschot werd medio juli 2014 op het strand van Zeebrugge aangetroffen. Het slachtoffer, een prostituee, was ge wurgd. El F.'s dna werd aangetroffen op haar hals. Hij had eerder geweld tegen de vrouw gebruikt, waarvoor hij in Nederland al enkele maanden in de cel had doorgebracht. Sinds april van dit jaar verblijft de man in een Nederlandse gevangenis. Uitspraak 6 november. uit de badkamer klinkt, is drie straten verderop te horen. De paling blijkt nog springlevend te zijn. Terwijl de vrouw de shampoo uit haar haren spoelt, kronkelt het beest langs haar benen. Nóóit eet ze meer paling, dSt belooft ze haar man plechtig. Appartement dicht na drugsvondst Prinses bezoekt herdenking Slag om de Schelde HULST Automobilist botst op boom De Nacht van de Nacht, die zaterdag voor de vijftiende keer wordt gehouden, heeft Zeeuwen aan het denken gezet over lichtvervuiling en energiebesparing. ,,Het gaat voorzichtig de goede kant op." Het is inmiddels een traditie. In de nacht dat de klok een uur terug wordt gezet, worden op allerlei plek ken de lichten gedoofd. Nederland is een van de meest verlichte landen ter wereld. Dat kost niet alleen geld en energie, maar verstoort ook het bioritme van mens en dier. Tijdens de Nacht van de Nacht wordt daar voor aandacht gevraagd en zijn er al lerlei activiteiten om te genieten van het nachtelijk landschap. Kaarslicht In Zeeland doen elk jaar meer par tijen mee aan de Nacht van de Nacht, zegt coördinator Melissa Ernst van de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMf). Volgens haar doen tussen de 10.000 en 15.000 Zeeuwen mee, bijvoorbeeld door bij kaarslicht in restaurants te dineren, locaties te be zoeken die zaterdagavond speciaal opengaan of deel te nemen aan nachtelijke excursies. De Nacht voor de Nacht is niet al leen het symbool van de strij d tegen lichtvervuiling, ze heeft ook bijge dragen aan een donkerder Zeeland, meent Ernst. ,,Tot vijftien jaar gele den werd het nog elk jaar lichter in Nederland. Nu is er een omslagpunt gekomen. Een deel van de Neder landse steden is donkerder gewor den. In Zeeland is de lichtvervuiling ongeveer gelijk gebleven. Voorzich- tig gaan we de goede kant op. Mid delburg is duidelijk donkerder ge worden, maar in Goes zie je dat er nog steeds verlichting bij komt." Ze noemt het 'van de gekke' dat er langs de A58 in Goes een gigantische reclamezuil is verrezen voor vijf fastfoodrestaurants. ,,De gemeente moet daar een voorbeeld geven door te zeggen dat zo'n reclamezuil er Dit jaar maakten maar liefst 11.000 mensen een vaartocht van Gent naar Terneuzen of omge keerd. Het havenbedrijf heeft de inschrijving voor volgend jaar in middels geopend. De eerste rond vaart is al in februari. Het havenbedrijf biedt drie rondvaarten aan: van Gent naar Terneuzen, van Terneuzen naar Gent en door de haven van Vlissin- gen. Wie mee wil varen, moet snel zijn. Alle rondvaarten in 2020 zijn op de zaterdag. Wie een vaartocht wil maken tussen Gent en Terneuzen of om gekeerd is tussen de 2,5 en 3,5 uur zoet. Inschrijven kan via de website: northseaport.com/rondvaarten. Voor al uw inlijstwerk lijstenmakerij donderdag 24 oktober 2019 Ad Roos Middelburg Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Burgemeester Harald Bergmann van Middel burg heeft gisteren een appartement aan de Houtkaai voor drie maan den gesloten. In het ap partement zijn op 14 au gustus hard- en soft drugs gevonden die be doeld waren voor de han del. Het appartement is voor drie maanden verze geld en er hangen aan kondigingen op deur en ramen. Voordat de burge meester een drugspand kan sluiten moet een juri dische procedure worden doorlopen, vandaar dat er enige tijd zit tussen de datum van constatering en de sluiting. RILLAND Prinses Margriet woont morgen de bijeenkomst bij waar wordt herdacht dat precies 75 jaar gele den Rilland als eerste dorp op Zuid-Beveland werd bevrijd door de Ca nadezen. Voordat ze 's middags het geheel ver nieuwde Bevrijdingsmu seum Zeeland opent, brengt de prinses een kort bezoek aan Rilland. Rond 13.00 uur komt ze in De Levensbron aan de Valckenisseweg voor een informele ontmoeting met de aanwezigen. Aan sluitend is er een krans- legging en een fly-by van de Luchtmacht. Een automobilist is in de nacht van dinsdag op woensdag in Hulst met zijn auto van de weg ge raakt en tegen een boom gebotst. Hij raakte gewond. Het een zijdige ongeluk ge beurde rond 00.05 uur op de Hontenissestraat. De automobilist verloor door nog onbekende oorzaak de controle over zijn voertuig en raakte van de weg. De auto kwam tegen een boom tot stilstand. De inzittende van het voertuig is naar het zie kenhuis overgebracht. Over zijn toestand is nog niets bekend. Duisternis Ernst Jan Rozendaal Middelburg Schoondijke heeft twee roton des met vleermuis- vriendelijke verlich ting. FOTO PETER NICOLAI VLISSINGEN De gratis rondvaar ten door de havens van North Sea Port zijn zo succesvol, dat er een tweede editie komt. DE SPECIALIST IN LIJSTEN Biezelingsestraat 102A - Kapelle 0113-342383 www.lljstenmakerijgijzel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 30