'De helft van ons loon stoppen we in de stichting' 19 Hoeveel verdien je? Verdient Sabya genoeg? 'Alle werknemers kregen een ervaring cadeau. Een cursus drummen, een les cartoons maken. Het pakte fantastisch uit' -DAN ARIELY werknemers een kraskaart met een opdracht voor de nieuwe week. Van het drinken van een borrel met een collega, tot middagdutjes doen. Heel anders, maar het werkte net zo goed, ondervond Ariely. ,,Het waren de zelfde principes: laten zien dat ik om ze geef, iets over de toekomst en in samenwerking met collega's. Sociale motivatie is heel belangrijk. Mensen blijven bijvoorbeeld langer op hun werk om een vriend te helpen dan dat ze zouden doen als het om hun eigen werk ging.'' Ook heeft hij al een nieuw plan voor het komend jaar. Hij lacht even. ,,Dit wordt gepubliceerd in het Ne derlands, toch? Ze weten het nog niet namelijk.'' Hij denkt erover na om een potje geld beschikbaar te stellen voor al zijn medewerkers. Als ze om een bepaalde reden geld nodig heb ben, kunnen ze een brief sturen. Dan verdeelt hij het geld onder alle aan vragen. ,,Het gaat om de connectie met je personeel. Ik ben hier op het moment dat je me nodig hebt. Het is een mechanisme dat vertrouwen creëert.'' Aan de slag Hoe belangrijk de baas ook is om je te motiveren, toch kun je ook zelf aan de slag om je motivatie te verhogen. Ariely heeft een paar tips. De eerste: iemand verantwoordelijk houden. Zelf heeft hij met zijn neef een con tract opgesteld om gezond te leven. Drie keer per week sporten, gezond eten, een keer per week een toetje. ,,Als we falen, mag de ander een straf bedenken. Meestal laten we elkaar iets extra gezonds doen.'' Het komt af en toe eens voor, maar over het alge meen helpt het bij zijn motivatie. ,,Er is iemand die me controleert. En de afspraken zijn heel concreet.'' Ook op de werkvloer werkt dat: maak concrete afspraken of doelen, en zorg dat er iemand verantwoorde lijk is. Ook een handige tip: een belo ning voor jezelf bij het doen van be- langrijke klussen. ,,Als ik 's ochtends begin met werken, haal ik een es presso voor mezelf en drink ik mijn koffie terwijl ik een taak doe. Dat is een ritueel geworden. Iets waarvan ik heel erg houd - de koffie - toevoegen aan mijn belangrijkste klus van de dag. Dat motiveert me.'' De laatste tip: verander je werkom geving. ,,Ik zet mijn bureau aan het eind van de dag omhoog, zodat ik de volgende dag staand begin.'' Als Ariely dat niet doet, gaat hij gewoon zitten. Iedereen kan dat doen, in meer of mindere mate, denkt de hoogleraar. Wat ook helpt: je mentale kader veranderen om jezelf te moti veren. Zoals een jongen - die Ariely in zijn boek beschrijft - die in het ziekenhuis afval moet opruimen en chirurgische benodigdheden moet schoonmaken. Hij vond het saai en wilde stoppen. Totdat hij erover na dacht wat hij toevoegde, hoe belang rijk zijn werk was en zich realiseerde waarvoor hij het deed. Voor al die pa tiënten die geopereerd moesten wor den. Probeer betekenis in je werk te vinden, aldus Ariely. ,,Met die hou ding is de kans groot dat je tot een positief antwoord kunt komen.'' „Ongeveer 1500 netto per maand. Ik heb een eigen bedrijf, daardoor wisselen mijn inkomsten. Het gebeurt wel dat ik drie maanden geen op drachten heb. Ik gebruik mijn inkomen voor so ciale projecten die ik samen met mijn man doe.'' ,,Heel blij. Vooral door de manier waarop we onze tijd en ons geld verdelen. Dit jaar zijn we gestart met uitgeverij De Oplichterij waarbij we boeken maken over sociale onderwerpen.'' ,,Zeker de helft van ons inkomen.'' ,,Door onze boekhouder. Ook zijn we door schade en schande wijs geworden. Zo hebben we een stichting opgericht om de sociale projec ten uit te voeren. Met subsidies werken we af en toe, maar dat is heel ingewikkeld. Door ons eigen geld te investeren, hebben we vrijheid.'' ,,We verkopen de boeken en we laten ons inhu ren als we ergens een lezing geven. Naast het zorgen voor brood op de plank vinden we het belangrijk om onze eigen tijd te investeren in projecten die mensen een stem geven. Ik neem zo goed als nooit vrij. Al zijn de projecten die we doen ook zwaar, ik vind het een goede levens besteding. De enige die me echt uit mijn werk haalt is onze zoon van 8.'' ,,We deden een project in Cambodja en we had den daarvoor een lening bij een bank afgesloten. Die werd ineens stopgezet. Er kwam letterlijk geen geld meer uit de muur. Daardoor moesten we het project staken en terug naar Nederland. We hebben hier nooit compensatie voor gehad.'' ,,Nee. We hebben een appartement in Amster dam, dat is soort pensioen voor ons.'' donderdag 24 oktober 2019 GO Leeftijd: 36 jaar Opleidingsniveauwo FunctieOrganisatieadviseur Branche: Gezondheidszorg Welzijn Werkervaring: 13 jaar Volgens het Salariskompas is het gemiddelde salaris voor haar functie 4246 euro voor 40 uur. „Lijkt me heel terecht en kloppend. Ik ben blij dat ik het verschil kan gebruiken om te investeren." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Wat verdien je? Blij mee? Hoeveel van je inkomen gaat daarheen? Hoe hebben jullie je financieel laten voor lichten? Levert het financieel ook iets op? Is het financieel weleens mis gegaan? Sparen jullie voor pensioen? BABETTE RIJKHOFF Vandaag: Sabya (36), sinds 12 jaar zelfstandig adviseur in de zorg. Ook runt ze samen met haar man een stichting en uitgeverij, waar ze de helft van haar inkomen in investeert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19