ECONOMIE 17 ABP investeert in parkeren Stripuitgevers samen verder Automerken onbelangrijker We zullen allemaal onze bijdrage moeten leveren Weer nieuwe vegaburger 10 procent. HAK vergoedt deze kos ten aan de boeren, maar we zijn van mening dat die door de handelske ten als geheel moeten worden ge dragen'', stelt Adri den Dekker, directeur Inkoop, Landbouw en Duurzaamheid van HAK. ,,Wij zijn op dit moment bijvoorbeeld in on derhandeling met meerdere super marktketens om te kijken of zij ook willen meebetalen. Want we wil len allemaal wel verduurzamen, maar dat vergt extra investeringen." Consumentenbijdrage Als het HAK lukt de hele handels keten mee te krijgen om de kosten gezamenlijk te dragen, dan bete kent dit volgens Den Dekker dat de consument zo'n 5 eurocent meer gaat betalen voor een pot rode kool. Den Dekker: ,,Dat is de prijs die we als consument moeten betalen als we individueel ook daadwerkelijk een bijdrage aan het milieu willen leveren. Dat lijkt me redelijk, hoe wel de supermarkten natuurlijk de uiteindelijke consumentenprijs be palen, daar gaan wij niet over.'' Wat volgens de inkoopdirecteur ook meespeelt, is dat Nederlanders in verhouding weinig uitgeven aan voedsel. „Gemiddeld is dat minder dan 15 procent van ons inkomen. We moeten gaan inzien dat we op de bodem zijn gekomen van wat voedsel mag kosten. Het besef dat gezonde en duurzame voeding z'n prijs heeft, mag wat ons betreft veel hoger op de maatschappelijke agenda.'' Wim en Johannes Straver knik ken instemmend. De telers hebben hun bedrijfsvoering moeten aan passen om duurzamer te werken, maar ze vinden het een logische stap. ,,Je komt er toch voor te staan, we zullen allemaal onze bijdrage aan een duurzamere wereld moe ten leveren. De bodem is ons kapi taal, het zit sowieso al in onze ge nen om daar goed voor te zorgen. In de praktijk betekent PlanetProof voor ons dat we hoogwaardige or ganische meststoffen moeten ge bruiken, daar zit een stuk van de extra kosten in, maar uiteindelijk levert het zeker wat op. Gewassen groeien beter in grond die rijk is aan mineralen en andere voe dingsstoffen.'' Volgens de telers komen ze uit de kosten door de extra bijdrage van HAK. Straver: ,,Het is niet zo dat we hierdoor een dikke boter ham verdienen hoor, maar we kunnen ermee uit de voeten. We hebben andere voorbeelden gezien van afnemers die de telers niet compenseerden, dat is hier zeker niet het geval. We tillen de teelt sa men naar een hoger niveau.'' Voldoende telers HAK wil uiterlijk in 2021 dat al haar in Nederland geteelde groenten en peulvruchten het PlanetProof- keurmerk dragen. Den Dekker: ,,Dit jaar de rode kool, volgend jaar onze overige wintergroenten en in 2021 onze zomergroenten en peul vruchten.'' Hijverwacht dat de meeste telers het voorbeeld van de maatschap Straver zullen volgen. ,,Acht telers uit de regio Almkerk en de Flevopolders leveren ons dit jaar rode kool met een PlanetProof- label. Dat aantal breidt zich alleen maar uit, ik verwacht dat we het voor elkaar krijgen om voldoende telers te vinden om onze doelstel lingen te halen.'' donderdag 24 oktober 2019 GO voor rode kool REDWOOD CITY Na Bey ond Meat maakt ook Im possible Foods, de andere grote Amerikaanse maker van vleesvervangers de overstap naar Europa. Im possible heeft in Nederland een aanvraag gedaan om de Europese markt te kun nen betreden. De vegabur- gers van Impossibles staan bekend om hun 'echte vleessmaak'. ANTWERPEN De Vlaamse Standaard Uitgeverij en Ballon Media fuseren tot de grootste stripuitgeverij van de Benelux. Standaard Uitgeverij geeft Suske en Wiske uit, De Kiekeboes en Nero. Ballon Media ver zorgt de Nederlandstalige uitgaven van Lucky Luke, Kuifje, Guust Flater en Robbedoes. PARIJS Automerken wor den in de toekomst steeds minder belangrijk, zegt Laurens van den Acker, de Nederlandse hoofdontwer per van Renault. Hij denkt dat door de opkomst van autonoom rijdende stads auto's en deelmobiliteit consumenten nauwelijks nog belang hechten aan het automerk. „Krijgen we straks allemaal een was machine op wielen? Wat is dan nog het belang van een merk? Op straat staat er straks een zelfrijdende Volkswagen, een zelfrij- dende Audi en een zelfrij- dende Renault, waarom zou je in onze auto stappen en niet in die andere?'' Irii Op jaarbasis verwerkt groente fabrikant HAK 15.000 ton zomer groenten, 4000 ton peulvruchten en 15.000 ton fruit in 110 miljoen potjes. sn Nederland telt op dit moment 577 PP-gecertificeerde telers in groente en fruit. Ook acht zuivel bedrijven mogen het keurmerk voeren. Vader Wim en zoon Johannes Straver oogsten de eerste duur zame rode kool. foto arie kievit -Wim Straver, akkerbouwer DEN HAAG Pensioenfonds ABP gaat een flink bedrag steken in Interparking. Dit parkeerbedrijf exploiteert zo'n 415.000 parkeerplaat sen in 416 steden in negen Europese landen. In Neder land is het bedrijf actief in 33 steden met 117 parkeer garages en ruim 55.000 parkeerplaatsen. Hoeveel pensioengeld er in het be lang wordt gestoken, is niet naar buiten gebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17