Zwemles O O O lil 16 ECONOMIE PSYCHOLOGELD verplicht PLANETPROOF CONSERVEN Groentefabrikant HAK betaalt zijn telers 10 procent extra voor een duurzamere teelt van rode kool. Het bedrijf is daarmee de eerste conservenfabrikant die het duurzaamheidskeurmerk PlanetProof mag voeren. I am, ik kan wel zonder zwembandjes.' Mijn kleuterdochtertje dacht dat ze I het zwemmen wel onder knie had, nadat ze tijdens de zomervakantie een paar keer met vleugeltjes in het water had rondgedob berd. Tijd voor zwemles, concludeerde ik. En dus zit ik, of mijn man, iedere zondag om 9 uur - het enige moment in de week zonder wacht lijst - aan de rand van het zwembad. Ik ben er nu achter dat zwemlessen ouders niet alleen een investering in tijd kosten, maar ook in geld. klinkt weinig, tot je alle lessen bij elkaar optelt. Ik heb even rondgevraagd en uit mijn mini-on derzoek blijkt dat de meeste kinderen minimaal twee jaar met hun A, B en C bezig zijn. Honderd lessen, oftewel 1000 euro. Net als bij rijlessen kun je meestal ook een pakket afnemen. In het zwembad bij ons in de buurt kost dat zo'n 800 euro. Voor ouders die wat minder te besteden hebben, is dat nog steeds een be hoorlijk bedrag. Zeker als ze twee of drie kinderen heb ben. Natuurlijk zie ik ook bezwaren tegen school zwemmen Het meeste risico lopen kin deren met een niet-wes- terse achtergrond. Er ver drinken zes keer zoveel tie ners van niet-westerse her komst als tieners met een Nederlandse achtergrond. De verklaring ligt voor de hand: niet-westerse kinderen gaan minder vaak op zwemles. Wellicht heeft dat met cultuur te maken - en zitten die zwemles sen in de Nederlandse cultuur ingebakken - maar vast ook met geld. Armoede komt immers vaker voor in gezinnen met een niet-westerse achtergrond. horen ook bij de Nederlandse cultuur. In Rot terdam, waar ik woon, staat op de website van de zwembaden: 'Mensen met een minimumin komen kunnen wellicht in aanmerking komen voor een tegemoetkoming in de kosten voor zwemlessen.' Even doorklikken leert dat je dan naar een spreekuur moet met een 'recente inko mensspecificatie'. Ik snap dat het zo werkt, maar het werpt wel een flinke drempel op voor mensen die zich vaak toch al behoorlijk scha men over hun schamele inkomen. Nederlandse traditie in ere te herstellen: het schoolzwemmen. Met de hele groep, terwijl je 'ik heb een potje met vet' zingt, naar het zwem bad. En na afloop allemaal met natte haren in de klas. Sommige scholen doen al aan school zwemmen, maar lang niet alle. Tuurlijk zie ik ook wel bezwaren tegen verplicht schoolzwem men: het is weer een extra verantwoordelijk heid voor de basisschoolleraren. En dat zijn er al te weinig. En ze hebben het al zo druk. Maar nog erger is het om te accepteren dat er kinde ren overlijden omdat hun ouders geen geld heb ben voor zwemlessen. AkzoNobel Randstad ASML Heineken Op het land waarop Wim Straver en zijn drie zonen gewassen te len is de oogst van rode kool in volle gang. Van de vierhonderd hectare aan de rand van Almkerk, centraal gelegen in het Land van Heusden en Altena, is dertig hec tare gereserveerd voor rode kool. Voor de eerste keer is het rode kool met het duurzaamheidsla- bel PlanetProof. Binnen twee jaar wil groenten- fabrikant HAK die de groente van Straver afneemt, bijna alle groenten duurzaam laten telen en verwerken. Minister Carola Schouten (Landbouw), opge groeid in 'HAK-dorp' Giessen, ontvangt vandaag de eerste pot rode kool met het label. De mannen zijn, in tegenstel ling tot vorig jaar, tevreden over de opbrengst. ,,We mogen niet klagen. Het weer was redelijk en we hebben weinig last gehad van ziektes. Het land is alleen nogal nat'', zegt Wim Straver terwijl hij samen met zijn jongste zoon Johannes door een van de velden loopt. Van een gemiddelde rode kool die op het land van de fami lie Straver groeit, kan HAK vijf grote potten a 700 gram vullen. CIJFERS/^ De akkerbouwers die in de nabije omgeving met drie andere telers samenwerken in de coöperatie Cigta, hebben dit jaar voor eerst kool geteeld die het keurmerk PlanetProof krijgt. De rode kool wordt verwerkt door HAK die over een paar dagen de eerste potten met het PlanetProof-label in de winkels heeft liggen. Daar mee is het bedrijf uit Giessen de eerste producent in de groente- conserven die het duurzaam heidskeurmerk mag voeren. Om een PlanetProofkeurmerk te krijgen, moet een product vol doen aan 36 bovenwettelijke eisen op het gebied van gewas bescherming, bodemvrucht baarheid, biodiversiteit, land schapsbeheer, water- en energie verbruik, verpakking en afval. Boeren die volgens de spelre gels van PlanetProof hun groen ten telen, moeten daarvoor extra kosten maken. ,,Die meerkosten verschillen per gewas, maar be dragen voor rode kool zo'n Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Ik betaal ongeveer een tientje per les. Dat Ieder jaar verdrinken er zo'n tachtig Nederlanders. Nu zijn er wel weer allerlei potjes, want die Wat mij betreft wordt het tijd om een mooie o donderdag 24 oktober 2019 De verfprodu- cent voerde af gelopen kwar taal de winst met bijna een kwart op. De uitzender her stelde zich van het verlies van eergisteren. De chipmachine maker zakte na tegenvallende cijfers van chip maker Texas In struments. De bierbrouwer ziet aanhou dende wisselval ligheid bij de ver kopen in een aantal markten. GO Groen label Reageren? economie@persgroep.nl E o c Sanne Schelfaut Almkerk Het grootste deel (80 pro cent) van alle groenten en peulvruchten wordt door HAK binnen een straal van 125 kilometer van de fa briek in het Brabantse Giessen betrokken. De te lers (een paar honderd) die aan HAK leveren, werken voornamelijk in Noord-Bra bant, Zeeland, Noord-Hol land en Flevoland. Op jaarbasis verwerkt de groentefabrikant 15.000 ton zomergroenten (erw ten, wortelen, sperziebo nen, bladgroenten), 14.000 ton wintergroenten (rode kool, rode bieten, zuurkool, spruiten), 4000 ton peul vruchten en 15.000 ton fruit (appels en zacht fruit). Deze groenten en fruit worden in zo'n 110 miljoen potjes gestopt. Het onafhankelijke Pla- netProof-keurmerk is begin dit jaar geïntrodu ceerd en vervangt het oude Mileukeur. Stichting Milieu keur (SMK) stelt de eisen op voor het PP-label. Pla- netProof-gecertificeerde bedrijven voldoen aan bo venwettelijke eisen en leve ren een bijdrage aan onder andere een schonere lucht, vruchtbare bodem en die renwelzijn. Het keurmerk is beschikbaar voor aardap pelen, groenten, fruit, zui vel, eieren, bloemen, bloembollen, bomen, plan ten en bewerkte produc ten. Nederland telt op dit moment onder meer 577 PP-gecertificeerde telers in groente en fruit en ook acht zuivelbedrijven mogen het label voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16