mm. EUWS 11 Sancties Turkije ingetrokken KAMPLEIDERBOEK De Verenigde Staten trekken de sancties tegen Turkije in. Volgens president Donald Trump heeft Turkije toege zegd dat de wapenstilstand in Noord-Syrië 'permanent' zal zijn. Dat verklaarde hij giste ren in het Witte Huis. Trump legde de economische sancties ruim een week gele den op, na de Turkse inval in Noord-Syrië. Turkije wil de Syrisch-Koerdische milities, die nauw met de VS samen werken in de strijd tegen ter reurgroep IS, uit het grensge bied verdrijven. De Turkse regering heeft Trump nu laten weten dat het offensief in het grensgebied wordt gestaakt. Turkije had eerder na Amerikaanse tus senkomst al ingestemd met een meerdaagse gevechts pauze. Ook heeft Ankara inmiddels een overeenkomst gesloten met Rusland die moet leiden tot het vertrek van Syrische- Koerdische strijders uit het grensgebied. De Amerikaanse president maakte wel een kanttekening: hij kan terugkomen op zijn besluit 'als er iets gebeurt waar ik niet blij mee ben'. Als de bij uitsterft doordat de EU geen maatregelen neemt, zijn de effecten rampzalig 'Stationsteker' gaat in hoger beroep Jawed S., die vorige week werd veroordeeld tot bijna 27 jaar cel voor het neersteken van twee Amerikaanse toeris ten op Amsterdam CS, gaat in hoger beroep. ,,Hij gaat in be roep tegen de strafmaat, niet tegen de veroordeling zelf'', aldus zijn advocaat. ,,Dat hij schuldig is, blijkt wel uit het dossier.'' S. kwam naar ons land uit woede over de car toonwedstrijd van de profeet Mohammed die PVV-leider Geert Wilders wilde houden. Omstreden wet van tafel Michel Nihoul overleden Opstootje bij verhoor De beruchte Duitse oorlogsmisdadiger Josef Kotalla, één van de Drie van Breda, is na de oorlog deels onterecht veroordeeld. Hij zat tot zijn dood in een Nederlandse gevangenis. Getuigenissen die na de oorlog zijn afgelegd over de Duitser Josef Kotalla waren vals. Ze werden grotendeels ingegeven door wraak. Kotalla werd hierdoor ten on rechte ter dood veroordeeld voor het doodslaan en -schoppen van gevangenen in Kamp Amersfoort. Dat stelt historicus en journalist van deze krant, Richard Hoving, in zijn biografie van de SS'er Kotalla die vandaag verschijnt. De Duit ser, die tussen 1942 en 1945 in het gevangenenkamp in de bossen ten zuiden van Amersfoort werkte, werd in 1948 veroordeeld voor 77 executies en meerdere dodelijke mishandelingen. Dat de plaatsvervangend kamp commandant deelnam en leiding gaf aan de executies staat vast. De Duitser gaf dat toe tijdens zijn proces, maar beriep zich op over macht. Hij voerde naar eigen zeg gen bevelen uit. Andere Duitsers die veroordeeld werden voor exe cuties kwamen veelal na enkele ja- ren gevangenschap vrij. Kotalla bleef mede gevangen zitten omdat hij ook nog eens was veroordeeld voor dodelijke mishandelingen, al dus Hoving in zijn biografie. De valse verklaringen over de mis handelingen werden deels bewust afgelegd. Gevangenen hadden tij- W Gevangenen spraken af om wraak te nemen en legden valse verklaringen af dens de oorlog afgesproken wraak te nemen op de man die hun ver blijf in het gevangenenkamp tot een hel had gemaakt. Andere ge vangenen leken zich te vergissen in de dader bij hun getuigenissen. Nader onderzoek levert ook geen namen van gevangenen op die door Kotalla zouden zijn doodge slagen of doodgeschopt. De beul van Amersfoort is de eer ste biografie van Josef Kotalla, die geldt als een van de meest be ruchte Duitsers die in de oorlog in het bezette Nederland rondliep. Zijn doodvonnis werd in 1951 door koningin Juliana door gratie om gezet in een levenslange gevange nisstraf. Samen met twee Duitse Jodenvervolgers, Franz Fischer en Ferdinand aus der Fünten, be hoorde Kotalla tot de Drie van Breda, de laatste Duitse oorlogs misdadigers die in Nederland gevangen zaten. Kotalla was de enige van de ruim tweehonderd na de oorlog veroordeelde Duit sers die tot aan zijn dood in een Nederlandse gevangenis zat. Veer tig jaar geleden overleed hij in zijn cel in de koepelgevangenis in Breda. Toen de dood naderde, probeer den Kotalla's advocaten hem vrij te krijgen. Volgens Hoving hielden vertegenwoordigers van het voor malig verzet en oorlogsslachtoffers de vrijlating van de doodzieke Duitser tegen. Voor deze groepe ringen wogen de psychische ge volgen voor de oorlogsgetroffenen van Kotalla's vrijlating zwaarder dan zijn uitzichtloze situatie. ,,Ko- talla was gedoemd te sterven in gevangenschap.'' donderdag 24 oktober 2019 GO WASHINGTON Europarlementariër Anja Ha- zekamp (Partij voor de Dieren) wil dat de EU een beter actieplan voor bijen maakt AMSTERDAM MOZAÏEK Israëlische onderzoekers toonden gisteren de vondsten in een Byzantijnse kerk van bijna 1500 jaar oud in Beit She- mesh, nabij Jeruzalem. De opgravingen hebben drie jaar ge duurd. FOTO AP HONGKONG Hongkong heeft gisteren officieel afgezien van de omstreden uitleve ringswet. Leider Carrie Lam kon digde dat al eerder aan, maar de wet gever heeft het wetsvoorstel nu daadwerkelijk in getrokken. De wet, die uitlevering van verdachten aan China eenvoudig zou maken, leidde tot maandenlange, gewelddadige pro testen. BRUSSEL De Belgische za kenman Michel Ni houl (78) is overle den. Nihoul zou kindermoordenaar Marc Dutroux heb ben geholpen bij het ontvoeren van kinderen, maar werd daarvan vrij gesproken. WASHINGTON Republikeinse par lementsleden heb ben gisteren een kantoor bestormd waar een functio naris zou getuigen in het afzettings- onderzoek tegen president Trump. De actie komt kort nadat Trump zijn achterban had op geroepen steviger het gevecht aan te gaan met de De mocraten. De poli tie moest de ge moederen tot be daren brengen. Valse getuigenissen 'beul van Amersfoort' Amersfoort Vandaag ver schijnt de bio grafie van Ko talla. Zaterdag in bijlage Z: Ri chard Hoving over de zoek tocht naar een Duitse beul. FOTO PROMOTHEUS SS'er Josef Kotalla werd destijds ook schuldig bevonden aan dodelijke mishandelingen. Joseï Kotalla (1909-1979)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11