SP: maak zorgkosten inkomensafhankelijk 10 NIEUWS Schoonheid van de herfst ook online populair V Het is nu al een goed paddenstoelenjaar. Een feest voor natuurliefhebbers. En de schitterende schimmels leveren dit jaar ook veel likes op, zo blijkt op sociale media. De afgelopen dagen is de overbekende 'rood met witte stippen' - Ama nita muscaria in weten schappelijk Latijn en vliegenzwam in goed Nederlands - overal in het land gespot, getuige de vele foto's op Facebook en Instagram. Zo vaak dat het wel lijkt alsof ieder een op de sprookjespaddenstoel 'jaagt'. Een van die verwoede Instagram- mers is Roelien Keizer uit Ruiner- wold (het dorp dat de afgelopen we ken minder positief in het nieuws kwam). Ze maakt vaak een rondje in de natuur. Of er meer paddenstoelen dan anders in het Drentse landschap staan, weet ze niet. Wel dat ze er steeds meer oog voor krijgt. ,,Als je in gedachten door het bos loopt, zie je niets'', zegt ze. ,,Maar als je beter gaat kijken, krijg je er steeds meer oog voor.'' Foto's neemt Roelien met haar iPhone. Een andere liefhebber van schim melige schoonheid is Kees Winse- mius uit Doetinchem. Kees maakt bijna dagelijks een rondje door na tuurgebied De Koekendaal. ,,Het stikt hier van de paddenstoelen'', aldus de amateurmycoloog. Ook Kees grijpt naar de iPhone als het op zijn 'parel tjes' aankomt. Net als Roelien deelt hij zijn vondsten op Instagram. Hij fotografeerde landschappen, en af en toe een paddestoel. Die waren popu lair. Reden voor Kees om een tweede account te openen met alleen ruimte Als je in gedachten door het bos loopt, zie je niets. Ik krijg nu steeds meer oog voor alle paddenstoelen voor zijn herfstschatten. ,,Dat loopt echt als een tierelier'', zegt hij opge togen. En ja, die magische vliegen- zwam. ,,Die moet je fotograferen!'' Uitgekeken en -gefotografeerd is de Gelderlander nog lang niet. Hij komt op zijn 'ontdekkingsreizen' altijd wel iets nieuws tegen. Kees pakt de hobby serieus aan en leert ook de La- tijnse namen van zijn vondsten. Wat hij niet kan thuisbrengen, zoekt hij in boeken en online op. Een enkele keer meldt hij een paddenstoel op Waarneming.nl. Wie niet alleen de mooie plaatjes wil delen, maar ook wil laten weten wit hij heeft gevon den en vooral waar, kan terecht op die site. Dat er een flinke toename in en thousiasme is, wordt ook bij Stich ting Natuurinformatie gemerkt. Die stichting brengt de biodiversiteit in Nederland in kaart brengt. Mede werkers zijn de afgelopen weken overspoeld met foto's. Ze bepalen vervolgens of de vinder het bij het rechte eind heeft, passen benamin gen aan en leggen vindlocaties vast. Jan Knuiman is bestuurslid van de Nederlandse Mycologische Ver eniging en controleert de meldin gen bij Waarneming.nl. Door de zo merse droogte leek het net als in 2018 een heel slecht jaar te worden, maar door de forse hoeveelheid neerslag kwam het toch goed: „Werden er vo rig jaar maar liefst 80 procent minder paddenstoelen gevonden dan nor maal, dit jaar is alleen al het aantal meldingen van de vliegenzwam ruim tweemaal zo hoog.'' Amateurmycoloog Michel Beeckman uit Den Haag is een bekend gezicht onder paddenstoelliefhebbers. Beeckman geeft excursies, adviseert desgevraagd wanneer iemand per abuis een 'foute' paddenstoel heeft verorberd en is tevens beheerder van zo'n dertig mycologiegerelateerde groepen op Facebook. Wildpluk De biologiestudent ziet dat er door het zeer goede paddenstoelenjaar meer gepost wordt dan anders. Niet alleen in de Nederlandse, maar ook in de buitenlandse groepen die hij beheert. Halverwege het jaar, als de zomer afloopt en de herfst zich aan dient, ziet Beeckman een toename van nieuwe groepsleden op Face- book. De laatste jaren is er ook een groeiende vraag naar informatie over eetbare paddenstoelen. „De vraag naar wildpluk is enorm toegenomen. f/tk Veel mensen zoeken naar eten uit de natuur, want dat is duurzaam en leuk'', weet Beeckman. Cursussen en excursies zijn in sneltreinvaart volge boekt. Daar leer je overigens dat een vliegenzwam oppeuzelen geen goed plan is. Het is een prachtig plaatje, maar de paddenstoel is wel giftig! Nu is een gezin van tweeverdieners met kinderen en een modaal salaris jaarlijks zo'n 20 procent van het in komen kwijt aan zorg. Bij de aller rijkste huishoudens gaat het maar om 11 procent. Hartstikke oneerlijk, vindt SP-Kamerlid Maarten Hijink. ,,De sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dragen. Dat regelen we via ons belastingstelsel." De oppositiepartij wil volgend jaar het verplichte eigen risico en de zorgtoeslag afschaffen en de zorgpremie op nul zetten. In plaats daarvan worden de inkomensaf hankelijke fiscale bijdrage, die er nu ook al is, en de inkomstenbelasting verhoogd. De SP heeft het plan laten door rekenen door het Centraal Planbu reau (CPB). Volgens de rekenmees ters zouden de lagere en middenin komens er fors op vooruitgaan: tus sen de 3,5 procent en 4,2 procent. De hoogste inkomens daarentegen le veren doorsnee 3,9 procent in. In 2012 stelden VVD en PvdA in hun regeerakkoord al voor om de zorgpremie inkomensafhankelijk te maken en een groot deel van de bijdragen te fiscaliseren. Het plan belandde in de prullenbak, nadat vooral de achterban van de libera len in opstand kwam. De financiële effecten van de maatregel pakten desastreus uit voor grote groepen. SP'er Hijink vindt het logisch dat het coalitieplan faliekant mislukte. ,,De VVD wilde de miljonairs mat sen. Daarom zouden de premie en bijdragen vanaf een jaarinko men van 70.000 euro niet meer verder stijgen. Maar ie mand moet de zorgkosten dragen, dus waren de lagere inkomens de klos. Wij hebben dat plafond niet, de rij ken dragen altijd het meeste bij." Hijink ziet niet in waarom de co alitie dit plan zou afschieten. ,,Alle partijen geven hoog op over de middeninkomens en die gaan er zo flink op vooruit. Daarnaast kraakt en piept het huidige zorgstelsel, dat zien zij ook. Dus laat ze maar uit leggen waarom het niet kan." Voor de langere termijn houdt de SP overigens vast aan een Nationaal Zorgfonds, waarbij de zorgverzeke raars compleet worden afge schaft. Hijink: ,,Dit is een tussen stap. We zeggen: je kunt eerder be ginnen met het eerlijk verdelen van de zorgkosten. Volgend jaar al." donderdag 24 oktober 2019 GO De betovering van rood met witte stippen is overal David van der Heeden Doetinchem -Roelien Keizer Paddenstoelfoto's die Roelien Keizer en Kees Winsemius op Instagram plaatsten. De SP wil mensen alleen nog via de fiscus laten betalen voor de zorg, zodat de hoogte van die rekening totaal inkomensafhan kelijk wordt. Dus geen eigen ri sico of zorgpremie meer. Vol gens het CPB is het voorstel gunstig voor veruit de meeste Nederlanders. Maar is het poli tiek ook haalbaar? Edwin van der Aa Den Haag De lage en middenin komens gaan er 3,5 tot 4,2 procent op vooruit, de hoogste inkomens le veren 3,9 procent in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10