Boa's mogelijk toch met pepperspray bewapend op pad Regering Libanon belooft hervormingen 8 NIEUWS JAPAN TROONSBESTIJGING Met een eeuwenoud ritueel bestijgt de Japanse keizer Naruhito vandaag officieel de troon. „Een heel bijzonder moment", zegt koning Willem-Alexander die er samen met koningin Maxima ook bij is in Tokio. dinsdag 22 oktober 2019 Gemeenteambtenaren die moe ten zorgen voor de openbare orde (boa's) mogen straks in uit zonderlijke gevallen mogelijk pepperspray bij zich dragen. Boa's worden nogal eens be laagd, bijvoorbeeld bij het be boeten van foutgeparkeerde au to's. Hans van Soest Den Haag De Nederlandse BOA Bond pleit al langer voor bewapening van het personeel. Dat ligt echter gevoelig. In Nederland mag alleen de politie geweld gebruiken. Maar in een ge sprek met minister Grapperhaus (Justitie) is nu afgesproken om alles nog eens tegen het licht te houden. Afgesproken is dat wordt gekeken naar 'de uitrusting en optionele be wapening van boa's'. Ook wordt ge dacht over proeven. Volgens een woordvoerder van de minister zou dat er inderdaad toe kunnen leiden dat boa's straks in uitzonderlijke gevallen bewapend de straat op mogen. Helemaal zeker is dat echter nog niet. Er moeten nog diverse ge Volgens korpschef Akerboom moet het geweldsmonopolie bij de politie blijven sprekken plaatsvinden, onder an dere met de gemeenten die door gaans de werkgever zijn van de boa's. Volgens Ruud Kuin van de Ne derlandse BOA Bond kan niet te lang worden gewacht met zo'n re geling. ,,Elke dag kunnen boa's ge wond raken. Om druk op de ketel te houden, gaan we het land in om alle boa's te informeren en organi seren.'' De bonden willen overigens niet alleen pepperspray, maar ook een wapenstok. De korpschef van de Nationale Politie, Erik Akerboom was altijd tegen het bewapenen van boa's. Volgens hem moet het zogeheten geweldsmonopolie bij de politie Boa's willen zich beter kunnen weren. foto robin utrecht blijven liggen. Wanneer handha vers worden belaagd, moeten ze zich volgens hem terugtrekken en de politie waarschuwen. Een moge lijk gevaar kan zijn dat bewapening juist meer geweld tegen boa's uit lokt. Bij de verschillende gemeenten en organisaties werken zo'n 23.500 mensen als boa. Het gaat bijvoor beeld om parkeerwachters, leer plichtambtenaren en milieu-in specteurs, maar ook om boswach ters en jachtopzieners. Zij mogen een verdachte aanhouden en be keuren, maar zijn daarbij doorgaans niet bewapend. Vooral boa's die werken in bui tengebieden waar drugscriminelen hun afval dumpen of waar veel wordt gestroopt, vragen al langer om bewapening. Zij voelen zich vaak erg onveilig, omdat ze er in ge vaarlijke situaties helemaal alleen voor staan. Slechts een zeer beperkt aantal boswachters is nu bewa pend. Maar ook in de steden, bijvoor beeld in Amsterdam, speelt het pro bleem al langer. Onlangs schreef burgemeester Halsema nog een brief aan Grapperhaus waarin ze toestemming vroeg om handhavers in de stad met pepperspray uit te rusten, iets wat nu alleen agenten hebben. Boa's beschikken alleen over handboeien. BEIROET Na dagenlange mas saprotesten tegen hoge werk loosheid, corruptie en belasting verhogingen heeft de Libanese regering maandag hervormin gen aangekondigd. Met een reeks van maatregelen hoopt de regering de situatie te kal meren. Het kabinet stemde maan dag in met een plan van premier Saad Hariri. De demonstraties heb ben ervoor gezorgd dat de hervor mingen waren goedgekeurd, zei Hariri na de kabinetsvergadering. Volgens hem worden onder andere de salarissen van ministers en par lementsleden gehalveerd. Meer dere overheidsinstellingen moeten worden gesloten of samengevoegd. Verder komen er volgend jaar geen nieuwe belastingverhogingen, be loofde de minister-president. Demonstranten in de hoofdstad Beiroet waren meteen al ontevre den over de aankondigingen van Hariri en eisten het ontslag van de regering. Vanwege de protesten waren veel winkels en banken in Beiroet giste ren gesloten. Ook op vandaag blij ven de banken nog dicht. De protesten begonnen op donder dag. De overheid had een belasting aangekondigd op het gebruik van communicatiemiddelen zoals WhatsApp. Cyril Rosman Rotterdam/Tokio De Japanse hoofdstad Tokio is vandaag dé ontmoetingsplaats van 's werelds elite. 46 presidenten, 10 koningen en een verzameling sul tans, prinsen, emirs en (groot)her- togen verzamelen zich in het kei zerlijk paleis in de stad waar de nieuwe keizer Naruhito officieel plaats zal nemen op de zogeheten chrysantentroon. En zoals dat bij koningen en kei zers gaat: die inhuldiging verloopt volgens een eeuwenoud protocol. Die van de Japanse keizers, de So- kuirei-Seiden-no-gi, loopt terug tot in de zevende eeuw. Keizer Naruhito (59) zal 's och tends eerst in een privé-ceremonie zijn voorouders aanspreken en de troon 'opeisen'. Daarna zal hij met zijn vrouw, keizerin Masako (56), vanochtend vroeg (Nederlandse tijd) in traditionele kledij de mooiste zaal van het keizerlijk pa leis betreden. De kleren van de keizerin wegen zestien kilo. De keizer draagt een oranjebruin gewaad, maar zal vooral opvallen door zijn zwarte, 60 centimeter hoge hoofddeksel, Sokutai Gewaad voor hooggeplaatsten Alleen de keizer gebruikt deze oranjebruine kleur en alleen bij belangrijke rituelen met kroon. Naruhito zal plaatsne men op de keizerlijke troon, de Ta- kamikura (6,5 meter hoog en 8 ton zwaar). Naast hem liggen dan een zwaard en een juweel. De keizerin zit op een iets kleinere troon, naast die van haar man. Naruhito spreekt dan, voor het oog van alle 2000 genodigden, zijn proclamatie uit, waarin hij ver klaart dat hij op de Japanse troon is gekomen. Als dat moment voorbij is zal de Japanse premier Abe drie maal 'banzai' roepen, vergelijkbaar met het 'hoera' waarop koning Willem-Alexander na zijn troon rede wordt begroet. De ceremonie duurt ongeveer een half uur. Naruhito is dan officieel de 126ste keizer van Japan. Hij volgt zijn vader Akihito op. Die deed, als eerste keizer in twee eeuwen tijd, vrijwillig afstand van zijn troon. Hij vreesde dat zijn hoge leeftijd en daarmee gepaard gaande onge makken zijn functioneren in de weg zouden staan. De voorganger van Akihito was diens vader, kei zer Hirohito. Die regeerde tot zijn dood in 1989 en was keizer was tij dens de Tweede Wereldoorlog. In eerste instantie stond na de ceremonie nog een rijtoer door De ceremonie vindt plaats in het keizerlijk paleis in het centrum van Tokio TOKIO GO Leve de keizer, Banzai! Banzai! Banzai!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8