II Nog veertien dagen in cel 5 Hij is een liefdevol en betrouwbaar persoon op wie je altijd kunt rekenen In tien jaar tijd plaatst Van D. hon derden berichten op zijn account. Soms meerdere op een dag. Na augus tus 2016 wordt het stiller op zijn pa gina. Zijn online vrienden krijgen het slechte nieuws persoonlijk van zijn kinderen te horen: Gerrit-Jan heeft een beroerte gehad en is aan de dood ontsnapt. Hij moet langere tijd revali deren en last een radiostilte in. Uitein delijk herstelt hij en laat hij na een Zijn persoonlijke Facebookpagina laat zien dat Van D. vooral vrienden in het buitenland had. In september 2017, toen hij net hersteld was van zijn hart infarct, reageerden mensen uit Afrika en de Verenigde Staten verheugd op zijn terugkeer. 'We hebben je gemist en we hopen dat het nu goed met je gaat', schreef een van hen onder een bericht van Van D. Met zijn tips over spirituele en geestelijke gezondheid maakte Van D. de voorbije jaren internetvrienden over de hele wereld. ,,Ik wist dat John Eagles niet zijn echte naam was, maar ik respecteerde zijn keuze en vroeg niet naar zijn echte identiteit. Dat was voor mij helemaal geen pro bleem'', zegt Kaja. Het nieuws van de arrestatie van Van D. slaat in zijn Facebookkring in als een bom. ,,Ik ben geschokt en maak me ernstig zorgen over de valse beschuldigingen die momenteel rondgaan over onze lieve vriend.'' De 37-jarige Kaja kwam in contact met Van D. na het zien van video's op Facebook en YouTube over het trai nen van het geestelijk lichaam. ,,Ik vind het belangrijk om mijn lichaam fit en gezond te houden. John was al actief toen Facebook pas net in de lucht was. Hij was een van de eersten die met dergelijke video's op de prop pen kwam.'' Ook met zijn liefde voor de natuur en tuinieren bereikt Van D. een grote groep mensen. Kaja bekijkt de film pjes nog steeds met veel plezier. ,,Mijn ouders hebben een stuk grond en ik wilde weten hoe je het beste ge wassen kon verbouwen. Dat heeft John mij geleerd.'' lange tijd weer van zich horen. Zijn te rugkeer wordt met groot enthousi asme ontvangen. ,,De adelaar is ge land!'' klinkt het. Eljon Kaja gelooft - 'net als veel an dere Facebookvrienden' - in de on schuld van Van D. De Albanees is van plan hem op te zoeken in de gevange nis en om, mocht het nodig zijn, een verklaring af te leggen bij de politie. De beschuldiging dat de vader zijn kinderen onder dwang thuis zou hebben gehouden, verwijst Kaja naar het rijk der fabelen. Volgens Kaja heeft Van D. het be staan van zijn kinderen nooit geheim gehouden. ,,John was altijd blij als zijn kinderen weer iets voor hem hadden gemaakt. Vaak waren het met de hand gemaakte spullen, die hij dan op zijn Facebookpagina zette. Hij is altijd zo trots geweest op zijn kin deren.'' Genereus De Amerikaanse Facebookvriend Charles Kamins omschrijft Van D. als een lieve, genereuze man met een brede belangstelling. ,,Hij is één van de meest interessante mensen die ik ooit heb leren kennen. Maar blijkbaar is er iets gebeurd waardoor zijn oud ste zoon wegliep. Nu zit hij vast, ook omdat hij cash in huis had. Hij is wat excentriek, maar hij is niet de eerste persoon die de banken niet ver trouwt." De Albanees sprak Van D. zaterdag 12 oktober voor het laatst, drie dagen voor zijn arrestatie. ,,Ik stuurde hem nog een video van de Albanese na tuur. Daar hield hij ontzettend van. Eigenlijk hebben we altijd wel goed contact gehouden. We konden uren lang met elkaar praten, over zowel goede als slechte dingen. John is een betrouwbaar en liefdevol persoon op wie je altijd kunt rekenen. Ik wil hem graag helpen tegen deze valse beschuldigingen. Als het nodig is, kom ik daarvoor speciaal naar Neder land.'' dinsdag 22 oktober 2019 GO juist veel van zijn kinderen' Onder de naam John Eagles postte Van D. foto's en tek sten over het trai nen van het 'gees telijke lichaam' op internet. —Eljon Kaja, vriend Gerrit-Jan van D. De rechter-commissaris ver lengde het voorarrest van Van D. gisteren met veertien dagen. Hij zit in beperking, wat betekent dat hij alleen contact mag hebben met zijn advocaat, niet met de bui tenwereld. Begin vorige week werd het gezin met de inmiddels meer derjarige kinderen ontdekt in een afgesloten ruimte in een boerderij in Ruinerwold. Dat gebeurde nadat de oudste zoon van 25 jaar naar het dorp was gegaan en zijn ver haal vertelde aan de kroeg baas. Het gezin bestaat uit een vader met zes kinderen tussen de 18 en 25 jaar die niet stonden ingeschreven. Ze woonden samen in de afgele gen boerderij. Daar hadden ze hun eigen moestuin en leef den ze volledig zelfvoorzie nend. De moeder was al over leden voordat het gezin naar de Drentse plaats verhuisde. Kijk op de site bij /video naar de oefeningen van Gerrit-Jan van D.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5