VERBORGEN GEZIN 4 Minnares koning op zijspoor Steeds meer wordt duidelijk over de wereld waarin het afgezonderde gezin in Ruinerwold jarenlang leefde. Volgens internetvrienden was Gerrit-Jan van D. een lieve man, die goed voor zijn kinderen zorgde. Een paar maanden nadat ze is aangesteld als 'koninklijke ge malin' van de Thaise koning Vajiralongkorn is Sineenat Wongvajirapakdi haar titels alweer kwijt. Vajiralongkorn heeft alle adelijke en militaire titels en onderscheidingen van zijn officiële minnares in getrokken vanwege 'onge hoorzaamheid aan de koning en koningin'. Sineenat was 'te ambitieus', 'begreep de ge woonten en tradities aan het Thaise hof niet' en 'probeerde zich te verheffen tot de status van de koningin', aldus een verklaring van het paleis. ,,Het gedrag van de koninklijke ge malin werd als respectloos beschouwd." De koning promoveerde zijn 34-jarige minnares Sineenat in mei tot generaal-majoor, twee maanden voordat ze werd benoemd tot gemalin. Daarnaast was ze gevechtspi loot en verpleegster. Ik hou van haar, maar aah, het is te veel Spionagenetwerk opgerold in Tsjechië De Tsjechische politie en in lichtingendienst hebben een Russisch spionagenetwerk ontdekt. Het netwerk zou volgens de autoriteiten wer ken vanuit de Russische am bassade in Praag. Het zou de bedoeling zijn geweest om via computerservers een aan val te plegen op Tsjechische en buitenlandse doelen. ,,Het netwerk is volledig vernie tigd'', laat het hoofd van de Tsjechische inlichtingen dienst weten. Hij zei dat het onderdeel is van een groter netwerk, dat actief zou zijn in Europese landen. Verstopplek in Ruinerwold? Kunst uit hoge middeleeuwen Arrestatie na vondst dode Amerikaanse Facebookvriend van Van D. ,,Het idee dat hij zijn kinderen iets zou aandoen, is belachelijk en oneerlijk. Nederland moet weten dat zijn vrouw zestien jaar geleden is overleden aan kanker en dat hij zijn kinderen daarna al die jaren alleen heeft opgevoed. Hoe had hij hen op gesloten kunnen houden? Hij kan amper lopen." Dat Van D. nu in de gevangenis zit, noemt de Amerikaan een 'fiasco'. John Eagles Het raadsel rond het afgezonderde gezin van Van D. werd gisteren weer iets minder raadselachtig dankzij zijn Facebookpagina, die werd ont dekt door de Volkskrant. Onder de naam John Eagles schreef Van D. (67) een eigen evangelie op een Wikipe- diawebsite: Eagle Rock Wiki, een on- line-encyclopedie waarin hij allerlei religieuze onderwerpen behandelde, maar bijvoorbeeld ook alledaagse tips gaf over het beginnen van een moes tuin en over het maken van goede compost. Hij geloofde in buiten natuurlijke krachten, blijkt uit de vele berichten, en in een onzichtbare oorlog tussen goede en kwade gees ten, die hij naar eigen zeggen zelf kon waarnemen. Van D. had nog een Facebook pagina: Divine Body Practice, waarop hij tips gaf over het trainen van het 'geestelijke lichaam'. 'Hier vind je principes en oefeningen om ons god delijk lichaam te trainen', staat er. 'Met lichaam wordt niet alleen het fysieke lichaam bedoeld, maar ook het geestelijke lichaam. Daarom ligt de nadruk op het leren herkennen en werken met energie of chi.' Eljon Kaja begrijpt er niets van. Die lieve man uit Ne derland, die hij via internet kende. Die altijd zo liefde vol over zijn kinderen sprak. Die man wordt nu verdacht van vrijheidsberoving van zijn eigen gezin? ,,Hij houdt zielsveel van zijn kinderen, en zij van hem", zegt Kaja, een Albanees die via internet al jaren met vader Gerrit-Jan van D. bevriend is. ,,Ze hebben hem het afgelopen jaar, sinds een deel van zijn lichaam verlamd is geraakt, heel goed ver zorgd." Voor zijn familie en vroegere vrienden was Van D. al jaren spoor loos verdwenen. Maar vanuit de boerderij in Ruinerwold waar hij en zijn kinderen vorige week na jaren werden ontdekt, onderhield hij via internet contact met tientallen digi tale vrienden uit de hele wereld. Meerderen onderschrijven het ver haal van Kaja. Ze snappen niet waarom Van D. wordt verdacht van vrijheidsberoving en mishandeling van zijn gezin. ,,Ik denk dat hier sprake is van een interpretatieverschil'', aldus de Alba nees. ,,Als je iets hebt wat je dierbaar is, doe je er alles aan om dat te be schermen. De kinderen van John hebben altijd de mogelijkheid gehad om het huis te verlaten. Dat heeft de zoon uiteindelijk ook gedaan.'' Dat zegt ook Charles Kamins, een -J'V-- üfiim Wil 1 dinsdag 22 oktober 2019 BANGKOK Volgens Amerikaans politicus Mitt Romney tweet president Trump te veel, net als zijn nichtje op Instagram. Romney geeft toe een geheim Twitteraccount te hebben om dicussies over zichzelf te volgen. PRAAG Gerrit-Jan 'hield SPANNEND De Canadese premier Justin Trudeau brengt in Montreal zijn stem uit voor de parlementsverkiezingen. Het wordt spannend hoe zijn Liberale Partij het doet. De mediagenieke Trudeau was heel populair, maar de steun brokkelt gestaag af, onder meer door een blackface'-schandaal. foto reuters HUNTED De uitzending van het tv-programma Hunted zorgde gis teravond voor de nodige hilariteit op sociale media. In hun zoektocht naar onderdak kloppen Geertjan en Lars, twee deelnemers, aan bij een boerde rij in Ruinerwold. Daar zaten negen jaar lang zeven leden van een gezin onontdekt in een ruimte in een boer derij, zo bleek vo rige week. UTRECHT Museum Catharij- neconvent in Utrecht brengt kunst uit de hoge middeleeuwen (1100-1350), afkom stig uit Noorwegen en Spanje, samen op de tentoonstel ling North South, die vrijdag begint. PURMEREND De politie heeft gis teren een 30-jarige man uit Purmerend dood aangetroffen. Na de vondst in een woning in de stad is een 33-jarige plaatsgenoot als verdachte aange houden, meldt de politie. Over wat zich in de woning heeft afgespeeld, heeft de politie nog niets bekendge maakt. De relatie tussen de dode en de verdachte is ook nog niet helder. Sebastiaan Quekel Ruinerwold Eljon Kaja (boven) en Charles Kamins (midden) komen op voor hun vriend Ger- rit-Jan van D. (onder), •<--« - t»' - l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4