NIEUWS 3 BREXIT WEER NEDERLAAG PREMIER Opnieuw een bittere pil voor de Britse premier Boris Johnson: zijn tweede poging om zijn brexitdeal in stemming te brengen, is gisteren geblokkeerd door Lagerhuisvoorzitter John Bercow. Tijd voor plan B: de brexit- wetgeving er in drie dagen doorheen duwen. Londen Weer waren gisteren alle ogen ge richt op de flamboyante Lagerhuis voorzitter Bercow. Weer was hij van doorslaggevend belang in het brexitproces. Nadat zaterdag Boris Johnsons eerste poging om zijn brexitdeal ongewijzigd in stem ming te brengen was mislukt, pro beerde de Britse premier het nu weer. Zonder succes: Lagerhuis voorzitter John Bercow verbood het, omdat parlementaire regels voorschrijven dat een regering een zelfde motie niet nogmaals in stemming mag brengen. De opties voor Boris Johnson om de EU op de deadline van 31 oktober met een deal te verlaten vallen een voor een weg. Zijn laatste mogelijk heid is om de zeer gecompliceerde benodigde brexitwetgeving deze week in hoog tempo door het Britse parlement te loodsen. Die wet verankert de brexitdeal in Britse wetgeving, waardoor een aparte stemming over het akkoord overbodig zou worden. Normaal duurt het proces van wetgeving weken tot maanden: Johnson pro beert dat nu binnen drie dagen te doen. Dat is - mede door die haast - ontzettend ingewikkeld: zonder Conservatieve meerderheid is elke stemming spannend, en Johnson moet er meerdere winnen om uit zicht te houden op de door hem zo vurig gewenste brexit op 31 oktober. Allereerst moet het Lagerhuis stemmen over een motie waarin het tijdschema van het wetgevings proces is uitgestippeld: hoe lang en onder welke voorwaarden erover gedebatteerd wordt en wanneer de wet precies aan het Lager- en Ho gerhuis zal worden voorgelegd. Uitgesloten Mocht het Lagerhuis vandaag het voorgestelde tijdspad verwerpen, dan is een brexit met deal op 31 ok tober vrijwel uitgesloten. J ohnsons opties om de brexit op korte ter mijn te regelen zijn dan uitgeput, en de verwachting is dat hij dan zal proberen landelijke verkiezingen uit te schrijven. Daarmee wil hij een grote Conservatieve meerder heid winnen. Met een andere, meer brexitgezinde parlementssamen- stelling denkt hij zijn deal er wel doorheen te krijgen. Mocht het Lagerhuis het tijdpad accepteren dan is er vandaag met een een eerste stemming over de brexitwetgeving. Het wordt dan heel spannend: de stemverhoudin gen liggen dichtbij elkaar. Als Johnson de stemming wint, is dat een belangrijke stap op weg naar een ordelijke brexit, maar dan is hij er nog niet. De wet wordt dan doorgestuurd naar de 'commissie fase' en daarna de 'derde lezing'. Daarin kunnen Lagerhuisleden het akkoord aan proberen te passen door amendementen in te dienen. Daar ligt het volgende grote ge vaar voor Johnson deze week: de oppositie zal een wetswijziging voor een zachtere brexit indienen (door een lidmaatschap van de douane-unie) en er ligt ook een amendement klaar waarin staat dat het brexitakkoord moet worden voorgelegd aan het Britse volk in een referendum. Verkiezingen Als een van de amendementen aan genomen wordt en Johnson daar mee dwingt zijn deal ingrijpend aan te passen dan lijkt de kans ver keken om de brexit deze week nog door zijn parlement te krijgen. Waarschijnlijk zal Johnson zijn po gingen dan staken en aansturen op landelijke verkiezingen eind dit jaar. In dat geval zal de brexit - mits de EU daarmee instemt - weer worden uitgesteld. Maar, mocht tegen de verwach ting in alles meezitten en het La gerhuis deze week instemmen met alles wat J ohnson hen voorlegt, dan is de brexit ineens heel dichtbij. Dan is het akkoord door het Britse parlement en hoeft alleen het Euro pees Parlement nog een handteke ning te zetten. Dan verlaat het Ver enigd Koninkrijk de Europese Unie op 31 oktober met een deal en is Johnson de gevierde man. Maar op dit moment lijkt het erop dat hij daar een wonder voor nodig heeft. We gaan niet iets ratificeren dat misschien nooit wordt geratificeerd aan de andere kant van het Kanaal Tussen al het brexitgeweld door staat vandaag mogelijk ook nog een stemming op het programma over de Queen's Speech, de troonrede van vorige week waarin de rege ringsplannen voor het komende jaar uiteen werden gezet. Normali ter een formaliteit, maar nu het Britse parlement zo verdeeld is, zou het goed kunnen dat de regering de Queen's Speech-stemming - voor het eerst sinds 1924 - verliest. In dat geval is het gebruikelijk dat de pre mier zijn ontslag indient, omdat het gezien wordt als een vertrou- wensstemming. Maar Johnson lijkt dat niet van plan. Wel zal het de druk op oppositieleider Jeremy Corbyn verhogen om een motie van wantrouwen in te dienen om Johnson weg te krijgen. Speciale sessie Het Europees Parlement wil pas stemmen over het brexitakkoord als het parlement in Londen het heeft goedgekeurd. Dat heeft de brexitstuurgroep van het EU-parle- ment gisteren bevestigd. Wanneer het Britse parlement een oordeel velt over de deal is nog niet helder. Mocht er groen licht komen, dan kan het Europees Parlement zo no dig volgende week een speciale ses sie bijeenroepen om het papier werk voor het op 31 oktober ge plande vertrek in orde te krijgen. ,,Wij adviseren dat er volledige ra tificatie moet zijn in Groot-Brittan- nië voordat wij onze finale stem ming doen'', zei brexitcoördinator Guy Verhofstadt. ,,We gaan niet iets ratificeren dat misschien nooit wordt geratificeerd aan de andere kant van het Kanaal'', zei Philippe Lamberts van fractie De Groe nen/Vrije Europese Alliantie. dinsdag 22 oktober 2019 GO De flamboyante Lagerhuisvoorzitter John Bercow stak gisteren een stokje voor de brexitstemming. fotos hh, epa Brexitstemming verboden, Johnson heeft wonder nodig Suse van Kleef Boris Johnson was er gisteren niet bij, maar wil de brexitwetgeving nu in drie dagen door het Lagerhuis krijgen. foto epa -Philippe Lamberts, Europese Groenen Kijk op de site bij /video de tijdlijn van belangrijke brexitgebeurtenissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3