II Veere schrapt alle franje, zelfs broodjes bij vergadering 7 MUURSCHILDERING DE LICHTBOEI De muren van basisschool De Lichtboei in Westkapelle zijn tijdens de herfstvakantie nog mooier geworden dan menig kleuter van tevoren had gedacht. Een groot aantal van de jongste leerlingen kan maandag moeilijk een keuze maken als ze wordt gevraagd welk dier op de muren van de kleuter kant van De Lichtboei het mooist of het leukst is. ,,De koe", roept een groepje kleuters in koor. Maar ver volgens rennen de meesten naar de olifant als hen wordt gevraagd welk dier het allermooist is. Julian vindt de bibberend naar zijn evenwicht zoekende vos het fraaist. En Hailey zegt na even nadenken dat ze 'alles mooi' vindt. Bijna alle klasgenoot jes zijn het met Danny eens dat het kunstwerk op de muren 'nog mooier is geworden dan ik dacht'. Dat kunstenares Lucy de Graaf, ook illustrator en docente, de juiste snaar geraakt heeft bij de kleuters weten juf Karen van groep 1/2 en directeur Marloes Ketting wel ze ker. Haar idee om de dieren van de Bremer stadsmuzikanten als inspi ratie te gebruiken, slaat aan. Het beeld op het schoolplein telt al meer dieren dan het originele kwartet en De Graaf trok nog een blikje extra open. Ze verving de ezel en de hond uit het verhaal door een paard en een vos en schilderde behalve een kat en een haan ook een varken, een koe en een olifant. Door al die die ren op een kleurige kubus te zetten, eerde ze ook het symbool van de Archipelscholen (onder welke or ganisatie openbare school De Lichtboei valt) op speelse wijze. ,,De Lichtboei is al de vierde Archi pelschool waarvan ik muren be schilder. Dus ik vind het ook wel leuk om die kleurige blokken te ge bruiken", verklaart Lucy de Graaf. Een duif, meeuwen en vis sen maken de schildering van de kleutermuren helemaal af doordat die dieren ervoor zorgen dat er ook boven- en onderaan de muur nog wat is te beleven. De leerlingenraad heeft de kunstenaar laten weten dat de zee en de vuurtoren bij de school hoorden Directeur Ketting wijst op letters en cijfers onder de kozijnen van de klas. ,,De kleuters leren spelender wijs letters en cijfers herkennen en kunnen er ook al een beetje mee spelen door er woordjes en som metjes mee te maken. We kunnen de jongste kinderen ook vragen de dieren te benoemen. De muren op het kleuterplein dragen zo bij aan de uitdagende leeromgeving van onze school." Bij de ingang van de school heeft De Graaf een aantal afbeeldingen geschilderd die met de zee en de kust te maken hebben. Op de hoofdmuur moet ze nog een groot werk afmaken. ,,De leerlingenraad heeft de kunstenaar laten weten dat de zee en de vuurtoren bij de school hoorden. Ze hebben zelf een aantal schetsen gemaakt, waardoor De Graaf zich heeft laten inspire ren", weet Ketting. De kunstenares, die 'muurschil deren' erg leuk vindt, dacht aan vankelijk niet aan 'weer een vuur toren in Westkapelle'. Maar ze wilde niet aan de wensen van de kinderen voorbijgaan. De tekenin gen van de scholieren inspireerden haar om binnenkort een bijzondere lichttoren op de muur te zetten. ,,Als de klusploeg van de school er woensdag in slaagt de blauwe grondlaag aan te brengen, hoop ik nog deze week de muur af te schil deren." Ook Veere ontkomt er niet aan heel kritisch te kijken naar de be groting voor het komende jaar. Zeker nadat de coalitiepartijen net voor de zomer een plan voor het verhogen van de toeristenbe lasting en de onroerendezaakbe- lasting van de eigen wethouders torpedeerden. In niet mis te ver stane woorden herinnerden ze destijds de bestuurders eraan dat in het regeerprogramma staat dat er deze raadsperiode geen extra belastingverhogingen zouden ko men. De wethouders en ambtenaren hebben na die afstraffing de be groting nog eens heel kritisch be keken en het is hen gelukt om vijf ton te bezuinigen. Dat zal, aldus wethouder Marcel Steketee (DTV, financiën), niet leiden tot een mindere dienstverlening. ,,Die moet excellent zijn." Om dat te bereiken, worden zelfs twee amb tenaren aangesteld die onderne mers begeleiden door de wirwar van gemeentelijke procedures bij het indienen van plannen. Maar verder wordt bezuinigd op verschillende posten. Zo worden tal van abonnementen op tijd- schriften voor de ambtenaren op gezegd. Dat geldt niet voor juridi sche vakliteratuur. De gemeente lijke juristen moeten immers De wethouders hebben de begroting nog eens kritisch bekeken en het is hen gelukt vijf ton te bezuinigen goed op de hoogte blijven van alle jurisprudentie voor het geval ie mand een procedure tegen de ge meente aanspant. De reconstructie van wegen wordt in een aantal gevallen ook uitgesteld. Het pleintje voor de Campveerse Toren in Veere bij voorbeeld. Daar krijgt de ge meente klachten over omdat het er niet goed bij ligt. Aanvankelijk wilde het college dat snel aanpak ken. Het ziet daar nu vanaf om zo wat te besparen. Dat geldt ook voor enkele andere wegen. Bij voorbeeld de Duinweg (Oostka- pelle) en de Rijsoordselaan (Aag- tekerke). Die worden pas in 2022 onderhanden genomen en niet al volgend jaar. Jeugdzorg Op het budget van jeugdzorg wil len de wethouders twee procent bezuinigen en hopen daarmee 80.000 euro per jaar te besparen. Ook Veere kampt volgens wet- houder Bert van Halderen (VVD, zorg) met stijgende kosten voor jeugdzorg en Wmo. ,,In 2017 ga ven we daar 5,6 miljoen euro aan De Duinweg in Oostkapelle en de Rijsoordselaan in Aagtekerke worden pas in 2022 onder handen genomen uit, het jaar daarop 6,8 en dit jaar wordt het zo'n 7,8 miljoen euro." Terwijl, aldus de wethouder, de bijdragen van het Rijk daarmee helemaal niet in de pas lopen. dinsdag 22 oktober 2019 Extra blik met dieren opengetrokken René Hoonhorst Westkapelle Hailey (4 jaar) staat in het midden van de kring op het kleuterplein van De Lichtboei, dat wordt omringd door muurschilderingen. Zij vindt 'alle dieren even mooi'. foto dirkjan gjeltema - Marloes Ketting, directeur Alle franje gaat eraf in Veere. De entrees van de dorpen en stadjes worden soberder, met minder bloemen en planten en als er op het gemeentehuis wordt vergaderd krijgen de deelnemers geen broodjes meer. Emile Calon Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39