4 Lodewijk College stelt inzet stewards uit 5 I&üte m W i'V.vf i^s1 _r - Het aantal glasvezelaansluitingen zal eind 2021 rond de 50.000 be dragen. Tot nu toe hebben we met name in nieuwbouwprojecten aansluitingen kunnen realiseren. Met de ambitie tot eind 2021 komt daar snel verandering in. En ook daarna stoppen we niet. We blij ven met gemeenten in gesprek om Zeeland te voorzien van het beste netwerk." Eerder is al gezegd dat na Tholen en Yerseke nog plaatsen in zeven Zeeuwse gemeenten op de plan ning staan. „Helaas kunnen wij nog niet aangeven welke plaatsen dit zijn", zegt Van Son. ,,We zullen dit per gebied gaan aankondigen." De vraag is of het voor Delta klanten die een glasvezelverbin ding krijgen, loont om over te stappen. De beschikbare snelhe den worden in elk geval vergelijk baar. ,,Het grote voordeel van glas- vezel is de uploadsnelheid", zegt Olaf van Miltenburg van Twea kers, de voornaamste Nederlandse website over technologie en elek tronica. ,,Deze is even hoog als de downloadsnelheid." Dat komt neer op 500 Mbps. Ter vergelijking: bij Delta is dat maxi maal 40 Mbps. Die uploadsnelheid zal in de toekomst steeds belang rijker worden. ,,Dit merk je in de praktijk bijvoorbeeld bij het uplo- aden van grote hoeveelheden be standen naar clouddiensten, maar ook bij downloads waarvan de snelheid afhankelijk is van de upload", zegt Van Miltenburg. „Andere toepassingen die baat hebben bij een hoge uploadsnel- heid zijn bijvoorbeeld live strea- Door het trouwe klantenbestand blijft het voor KPN heel moeilijk om een groot deel van die klanten over te hevelen naar haar eigen netwerk men, videobellen, beveiligingsca mera's, een eigen server draaien, online gamen en het delen van grote bestanden." David Yoshikawa verwacht niet dat Delta op korte termijn veel te vrezen heeft van de concurrentie. Daarvoor ontlopen de prijzen en de snelheden elkaar vooralsnog te weinig. ,,Ik denk dat Delta een heel concurrerend aanbod heeft. Door het trouwe klantenbestand blijft het voor KPN heel moeilijk om een groot deel van die klanten over te hevelen naar haar eigen net werk." ,,Voor Delta-abonnees komen er ook praktische overwegingen bij, zoals het gedoe van overstappen en de onzekerheid over behoud van e-mailadres. Zolang zij niet heel veel goedkoper uit zijn en niet heel veel nieuwe voordelen zien, gaan ze niet zo snel over. Dus ik denk dat Delta er nog niet direct wakker van ligt dat KPN in een aantal gebieden in Zeeland glasve zel uitrolt." De school zou gisteren starten met het lande lijke initiatief 'Steward op school'. Leerlingen uit de op één na hoogste klassen krijgen trai ning om medeleerlingen aan te sporen hun rommel op te ruimen of elkaar niet te trekken of duwen. Het project wordt uitgesteld van- wege de spanningen op school. Rector Jan Roose van het Lodewijk College laat in een brief aan de ouders en leerlingen weten dat diverse ouders het onder deze omstandighe den niet verantwoord vinden om schoolste- wards in te zetten. De indruk was ontstaan dat de stewards een antwoord waren op de onrust op en rond de scholen op de locaties De Rede en Zelden- rust-Steelantcollege, van voor de herfstvakan tie. De schoolleiding deelt dat standpunt en bekijkt samen met de medezeggenschaps raad, leerlingenraad en ouderraad wanneer de stewards alsnog kunnen beginnen. Eigenaar Stefan Klaassen van het bedrijf Steward op School uit Nuenen zegt dat zijn trainers vorige week op het Lodewijk College waren. Hij heeft begrip voor het besluit van de schooldirectie om de uitvoering op te schorten en snapt de zorgen van de ouders. De betrokken meiden zijn volgens het Lodewijk College inmiddels aan gehouden en verhoord Aanleiding voor de spanningen op het Lo- dewijk College is een ruzie tussen twee mei den op de Oude Vaart. Daarbij gingen meer dere meiden met elkaar op de vuist in de aula van de Oude Vaart en bij de speeltuin aan de Beethovenhof. Filmpjes van de vechtpartijen circuleren onder de jongeren. Op een van de filmpjes is te zien hoe vijf meiden inslaan op een meisje. De ruzie leidde afgelopen weken tot twee rivaliserende kampen die elkaar op sociale media blijven uitdagen om te vechten. Het Lodewijk College geeft aan dat de be trokken meiden inmiddels zijn verhoord. Ze hebben bekend en zullen zich voor hun da den verantwoorden bij justitie. Ze worden verdacht van mishandeling. Ook werden er jongeren van buiten het Lodewijk College aangehouden. Twee 14-jarige jongens uit Ter- neuzen zijn zaterdag verhoord voor hun be trokkenheid bij de vechtpartijen. Eerder werd al een 16-jarig meisje aangehouden en vorige week nog een 18-jarige jongen uit Biervliet. dinsdag 22 oktober 2019 GO <ii;J Sf.i'A S if--* y *5" %A M Aanleg van glasvezel, dat su persnel internet mogelijk maakt. FOTO KOEN SUYK/ANP - David Yoshikawa, consultant onderzoeksbureau Stratix Het Lodewijk College in Terneuzen zet voorlopig nog geen oudere leerlingen in die als 'stewards' andere scholieren aan spreken op onge past gedrag. De leerlingen en hun ouders zijn bang dat ze in problemen komen vanwege dreigende vechtpartijen op en rond de school. Bas Bareman Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37