Pakketjes sturen en krijgen via automaat Negentig duiven gestolen:75.000 euro schade 'Sloop Hooizolder begint op 1 januari' 4 GLASVEZEL AMBITIEUZE PLANNEN De strijd om de Zeeuwse internetklant is geopend. KPN is druk bezig de eerste plaatsen in de provincie van supersnelle glasvezelverbindingen te voorzien. Moet Delta zich zorgen gaan maken? De eerste pakket- en briefauto maat van PostNL in Zeeland wordt vanmiddag in Middelburg in ge bruik genomen. De automaat staat bij het winkel- en buurtcentrum aan de Johan van Reigersberg straat in de Middelburgse wijk Zuid. De automaat is bedoeld voor het verzenden en ophalen van postpakketten en brieven. Zonder tussenkomst van medewerkers kunnen klanten 24 uur per dag en zeven dag per week van de auto maat gebruikmaken. Op de web site van PostNL is te lezen hoe dit in zijn werk gaat. Wethouder Johan Aalberts en depotmanager Alexander van Keu len van PostNL geven vandaag het officiële startsein voor de auto maat. Terwijl elders in het land glasvezel al volop wordt toegepast, is Zeeland nog een vrijwel witte vlek op de kaart. De oor zaak is helder: Delta/ZeelandNet heeft sinds jaar en dag het over grote deel van de markt in handen en maakt gebruik van de (coax)ka- bel. Met de snelheid zit het wel snor. Sinds eind vorig jaar levert Delta internet met een duizelingwek kende snelheid van 1000 Megabit per seconde (Mbps). Dat is moge lijk dankzij een opwaardering van het kabelnetwerk. Tot dat mo ment was de maximale snelheid 400 Mbps. De meeste abonnees kiezen voor 200 Mbps. KPN kon daar tot nu toe niet aan tippen, omdat het in de provincie alleen over een netwerk van ko perdraadverbindingen beschikte. De afgelopen jaren is dat wel op veel plaatsen gemoderniseerd, maar de snelheid komt doorgaans niet boven de 100 Mbps. ,,Zeeland is altijd een lastige markt geweest voor KPN", zegt consultant David Yoshikawa van onderzoeks- en adviesbureau Stratix, dat de ontwikkeling van breedbandinternet nauwgezet volgt. ,,Het kopernetwerk loopt te- gen zijn limieten aan. Het is dan ook een logische volgende stap om glasvezel aan te leggen, ook om te kunnen concurreren met de snel heden die Delta biedt." Ambitieus De Zeeuwse glasvezelplannen van KPN zijn ambitieus: in 2021 wil het bedrijf 50.000 aansluitingen hebben gerealiseerd. Al was het alleen maar om de bestaande klanten te behouden. Tholen had eerder dit jaar de primeur. Daar is een aanzienlijk aantal huizen in middels voorzien. Nu is het bedrijf volop aan het werk in Yerseke, waar eerder deze maand de eerste glasvezelaansluiting werd opgele verd. In Tholen is, voor de mensen met een aansluiting, nu een snel heid van maximaal 500 Mbps be schikbaar. En niet alleen via KPN. Wettelijk is bepaald dat het bedrijf zijn netwerk open moet stellen voor andere aanbieders. Diverse providers bieden er in middels abonnementen via glas vezel aan. In Yerseke wordt boven dien de nieuwe PON-techniek toegepast. Daarmee kunnen snel heden tot 1000 Mbps - en op ter mijn nog veel hoger - worden be reikt. Hoeveel Zeeuwse glasaanslui tingen er inmiddels zijn, laat KPN-woordvoerder Hans van Son in het midden. ,,Helaas kunnen we geen exacte aantallen noemen. Na een lange tijd van onzekerheid zegt André ter Weijden nu uit sluitsel te hebben gekregen. ,,De opkoper is met een sloopbedrijf langs geweest en ze lieten mij we ten dat per 1 januari 2020 de sloop zal beginnen. Op het terrein komt een hotel. Ze zijn al voor grondsa- nering geweest en hebben al proefboringen uitgevoerd. Alles is gereed gezet voor de sloop en op het parkeerterrein zijn ze al begon nen met het kappen van de bo men." Ter Weijden betreurt de situatie. ,,We probeerden echt iets leuks neer te zetten voor de jeugd en ik had nog veel plannen voor de toe komst", zegt hij. ,,Hier kan ik al leen weinig aan doen. Heineken wil hier een hotel gaan bouwen en dat kan ik begrijpen. Het is echt een aanlooplocatie en het terrein is erg groot. Je kan er heel veel mee. In de zomer zal er voor de toeristen een groot gat vallen, want uitgaan kan je in de buurt nergens meer na twee uur 's nachts." Dit jaar namen de huidige ex ploitanten André ter Weijden en Mark Bosschaart de Hooizolder over. Toen wisten ze al dat de kans groot was dat het hun eerste, maar ook laatste seizoen kon zijn. Er lag al een verzoek van een andere par tij om op het terrein van de feest- schuur te bouwen. Dit zou volgens Ter Weijden dus om Heineken gaan. Tot de sluiting zal De Hooi zolder nog een aantal keer uitpak ken met wat feestavonden. De gemeente Veere reageerde verrast op het bericht en zei van niks te weten. ,,Helaas kun je je daar niet voor verzekeren", zegt De Voogd. Het schadebedrag had nog veel hoger kunnen uitvallen. Gelet op hoe de hokken zijn leeggehaald, denkt hij dat de dieven halverwege het inla den van de vogels zijn opgemerkt of gestoord. De volières bevinden zich achter restaurant De Bran ding, waarvan hij de eigenaar is. „Ik heb iedereen in de buurt ge sproken, maar helaas heeft nie mand iets gezien." De Voogd vermoedt dat gede tailleerde advertenties op een vei lingsite de aandacht van de dieven hebben getrokken. Omdat hij te ruggaat naar zijn oude disci pline, zette hij 69 duiven die gespecialiseerd zijn in langere vluchten, tot 1000 kilometer, te koop. ,,Daarvan zijn er 28 gestolen. In totaal had ik er 113." Om te voorkomen dat de die ven terugkomen, heeft hij maan dag de overgebleven te koop staande duiven naar beveiligde hokken in België gebracht. Alarmsysteem De Yersekenaar is ondanks de zware tegenvaller niet van plan met zijn hobby te stoppen. ,,We gaan weer doen waar we tot drie jaar geleden goed in waren: hard vliegen op vluchten tot 700 kilo meter." Wel neemt hij maatrege len om nieuwe diefstal te voorko men. ,,Er komt een serieus alarm systeem, maar als ze je duiven wil len hebben, nemen ze die toch wel mee." Hij vreest dat de duiven worden verhandeld in Oost-Europa, waar de geringde dieren niet makkelijk te traceren zijn. „Daar kijken ze niet zo nauw." dinsdag 22 oktober 2019 KPN strijdt voor de Zeeuwse De allereerste pakket- en briefautomaat van Zeeland staat in Middelburg. foto postnl Theo Giele Middelburg internetklant Rolf Bosboom Yerseke Aanleg van glasvezel, dat supersnel internet mogelijk maakt. FOTO MARIE THERESE KIERKELS Discotheek de Hooizolder in Westkapelle verdwijnt na bijna vijftig seizoenen feestvieren. Dat laat uitbater André ter Weij- den weten. Per 1 januari begint volgens hem de sloop. Koen Florusse Westkapelle Terwijl Danny de Voogd uit Yer seke na een avond hard werken lag te slapen, werden enkele meters verderop zijn hokken met wedstrijdduiven systema tisch leeggeroofd. De schade is enorm: de negentig ont vreemde duiven zijn zo'n 75.000 euro waard. Joeri Wisse Yerseke Volgens Danny de Voogd had het nog veel erger kunnen zijn. Hij denkt dat de dieven zijn gestoord. FOTO PRIVÉCOLLECTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36