g-s Let op bijwerking van klimaatplan Appen op de fiets het vaakst beboet in Goes Studentondernemers verkopen oplossingen Quinoa Hoe ga je er mee om? 2 WERELDSTOTTERDAG THERAPIE Vandaag is het Wereldstotterdag. Samantha de Witte stottert en is trots op wat zij allemaal heeft bereikt. ,,Ik ben er nooit mee gepest." Commentaar De GGD's maken zich zorgen over de klimaatmaatrege len. Volgens de gemeenschappelijke gezondheidsinstel lingen kijkt Nederland niet goed naar de schadelijke bij werkingen. Zoals het geluid van windmolens en warmtepom pen. Of de kwalijke uitstoot van energiecentrales die biomassa verstoken. Dit is een zeer nuttige waarschuwing. Het duidelijkste voorbeeld is het plan om veel meer bio massa te gaan verbranden. Het laat zich raden dat dit niet goed is voor de gezondheid. Het punt van de GGD's: wat het precies zal doen met de luchtkwaliteit weet niemand. De GGD's staan niet alleen. Het RIVM pleit voor meer onderzoek. Euro pese wetenschappers zijn ook bezorgd. Zij zien in de massale houtstook een 'broeikasbom'. Op deze basis kan de overheid geen goede besluiten nemen. Toch ligt het geld voor meer bio massa al klaar. Tegenstanders van harde klimaatingrepen zullen deze waar schuwing misbruiken: zie je wel, we gaan te snel. Onterecht, want de GGD's stellen de noodzaak van klimaatactie niet ter discussie. De urgentie is onveranderd hoog. De GGD's zijn al leen bang dat de effecten op de gezondheid niet meteen voluit worden meegewogen. Er is tijd om dat alsnog te doen. Het ka binet begint pas volgend jaar met de uitvoering van het kli maatplan. Bewindslieden en politici hebben nu de neiging om vooral op de economische effecten te letten. Maar onze ge zondheid is meer waard. Daar valt niet mee te marchanderen. GGD's waarschuwen terecht: we weten nog veel te weinig van de gezondheidseffecten Fietsers moeten vooral in Goes op passen dat ze hun telefoon in de zak houden. Zij lopen in die gemeente verreweg het grootste risico op een boete voor fietsen met de telefoon in de hand. In de maanden juli en augustus werden in Goes 63 'appboetes' uitgeschreven In de maanden juli en augustus werden in Goes 63 'appboetes' uit geschreven. Dat is een stuk meer dan de gemeente die op de tweede plaats komt: in Terneuzen werden ALMANAK Het hoeft allemaal niet zo moeilijk voor die Zeeuwse jon geman. Zijn kleding koopt hij liefst bij één en dezelfde win kel, zijn lievelingsbier is hij meer dan trouw en als het éven kan, heeft hij aardappelen, groente, en vlees 's avonds op zijn bord. in dezelfde periode 40 boetes gege ven. Ook in de andere Zeeuwse ge meenten lag het aantal bekeurin gen beduidend lager: in Veere en Noord-Beveland werd het bonnen boekje zelfs slechts één keer getrok ken. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Justitieel Incasso Bureau. 95 euro Landelijk werden in juli en augus tus elke dag gemiddeld 150 fietsers beboet, omdat ze hun telefoon vast hielden tijdens het rijden. Het 'app- verbod', dat sinds 1 juli van kracht is, kan betrapte fietsers een boete van 95 euro kosten. Met de boetes uit de eerste twee maanden werd ruim 878.000 euro opgehaald. De gemeenten Goes, Delft, Utrecht en Weert voeren de lijst aan. In die gemeenten kregen min stens zestien op de duizend inwo ners een 'appboete'. Hoewel, door zijn nieuwe vlam wil hij steeds vaker eens wat anders proberen. Een andere kleur jas, een wijntje of een exotisch gerecht. Quinoa, stelde zijn vriendin voor om op die avond te eten. Een moei lijke blik van hem viel haar ten deel: „Kien-wS?" Eerste stap voor herinrichting van Tivoliweg Volvo bouwt eerste volledig elektrische auto De autofabriek van Volvo in Gent gaat vanaf sep tember volgend jaar de eerste volledig elektri sche Volvo produceren, een Volvo XC40. Een gloednieuwe batterij- fabriek zal daarvoor bij het bedrijf verrijzen. Ste fan Fesser, bestuursvoor zitter van Volvo Car Gent, spreekt van goed nieuws. ,,Dit verzekert stabiliteit voor onze ruim 6500 me dewerkers." Bij het bedrijf werken ook nogal wat Zeeuws-Vla mingen. Personeel krijgt de komende tijd een spe ciale training rond elektri ficatie. DREISCHOR Nieuwe minibieb vol kinderboeken TABOE A Een stotter meer of minder? Sa mantha de Witte-Malak (30) uit Vlissingen zit er niet mee. Sterker nog, ze lacht keihard mee als er een goede grap over wordt gemaakt. Ze vindt het goed dat er vandaag, op Wereldstotterdag, aandacht is voor het onderwerp, maar ze wil vooral geen zielig verhaal afsteken. ,,Ik ben trots op wat ik allemaal bereikt heb. Stotteren is daarin nooit een be lemmering geweest." Vloeiend Mensen die stotteren hebben moeite met vloeiend praten. Ze zeggen stukjes van een woord dub bel of lopen vast op de klank. We reldwijd heeft 1 procent van de vol wassenen er last van. Samantha heeft het al vanaf het moment dat ze kan praten. Ze kreeg als klein meisje een tijdje logopedie, maar in haar verdere leven kon ze er prima mee omgaan. Samantha: ,,Stotteren hoorde gewoon bij mij. Ik ben er nooit mee gepest en ik heb van na ture veel humor. Dat helpt wel." Toch besloot Samantha weer stottertherapie te volgen toen ze een stageplaats kon krijgen in de gesloten jeugdzorg. ,,Ik was bang dat de jongeren daar mij als groeps leider zouden uitproberen. Dat ze zich zouden focussen op mijn stot- ters als ik een krachtige boodschap moest uitspreken of er geintjes over zouden maken. En een grapje kan ik heus wel hebben, maar niet dag in dag uit. Ik wilde een manier vin den om ook tijdens die stage stevig in mijn schoenen te staan." Stottertherapeut Leonie Schipper weet dat het goed bedoeld is, maar als iemand niet uit zijn woorden komt, kun je het best rustig afwachten. „Blijf iemand aankijken, luister en vul zijn of haar woorden niet in. Voor hetzelfde geld wil diegene heel iets anders zeg gen. Ook is het goed om het onderwerp bespreekbaar te maken. ,,Het onderwerp zit nog altijd in de taboesfeer, terwijl stotteren mag. Het is niets om je voor te schamen." In eerste instantie vroeg Saman- tha stottertherapeut Leonie Schip per om van het stotteren af te ko men. Die hielp haar al gauw uit de droom, want dat is bijna onmoge lijk. Leonie: ,,De kunst is om met stotteren te leren omgaan. Dat doen we als therapeuten eerst door ie mands gedachten en gevoelens over stotteren onder de loep te ne men. Alles wat je denkt en voelt, maar ook wat er gebeurt in je li chaam heeft invloed op hoe je praat. Pas later focussen we ons ook op de techniek." Stevig Hoewel Samantha altijd al behoor lijk stevig in haar schoenen stond, gaf die zoektocht haar toch een hoop inzichten. ,,Ik was bang dat mensen inhoudelijk niet hoorden Waarom is het stampertje in je cocktail van plastic en niet van hout? Hoe voorkom je dat je niets meer kan zien, omdat er regen druppels op je bril blijven hangen? Ook zo'n hekel aan het dekbed dat voortdurend verschuift in je hoes laken? Het zijn slechts drie proble men waar jonge studentonderne mingen dé oplossing voor hebben gevonden. Vrijdag presenteren 23 van de 'start-ups' hun product op de Markt in Middelburg. In totaal doen ruim 160 studen ten van de HZ uit Vlissingen mee aan de Marktdag van de Stichting Jong Ondernemen. Zij doen dit om hun product of dienst aan de man te brengen. Alle studenten doen mee aan het programma Student Company. Ze richten samen een onderneming op, runnen dat een jaar lang en ma ken zo kennis met alle facetten van een bedrijf. Verkoop hoort daar ui teraard ook bij. Gedurende de Marktdag in Mid delburg loopt er een jury rond die de studenten nauwkeurig obser veert. De juryleden kijken naar presentatie, het benaderen van de klanten en het idee van het pro duct. Om 16.15 uur wordt de win naar bekendgemaakt. Deze krijgt een geldprijs. dinsdag 22 oktober 2019 Arjen Nijmeijer Goes Tip? redactie@pzc.nl HULST Bewoners hebben er even op moeten wachten, maar de herinrichting van de Tivoliweg in Hulst is gestart. Gisteren is DNWG bij de Oude Zout- dijk begonnen met het vervangen van kabels en leidingen in de grond. Er zijn nog geen wegafslui- tingen. De werken vor men de inleiding voor de aanpak van de gehele straat. Het werken aan kabels en leidingen in de Tivoliweg duurt tot juni 2020, na de zomervakan tie worden nieuwe riole ringen aangelegd. Hulst trekt anderhalf miljoen euro uit voor de klus. •.i— GENT Bij Huize Zonnetij aan de Stoofweg in Drei- schor opent volgende week woensdag een zo genaamd kinderzwerf- boekstation. Bijzonder aan deze minibieb is dat er alleen kinderboeken in staan. Die mogen kin deren komen lenen, lezen en weer terug brengen. Of lekker hou den, eventueel in ruil voor een ander boek. Kinderen van de groe pen 1, 2 en 3 van basis school De Klimop in Dreischor komen het kinderzwerfboekstation op feestelijke wijze ope nen met een sapje en iets lekkers erbij. Stotteren Wendy de Jong Middelburg Ab van der Sluis Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34