#trotsoodeboer Inspectie uit kritiek op opvanghuis Aan de Hand Groot deel Zeeuwen weigert orgaandonatie 2 WENDY WAGENMAKERS Column Het hangt er nog, aan het via duct bij Heinkenszand, het grote witte spandoek met de troeteltag #trotsopdeboer. Ook het grote bord iets verderop staat onbewogen in de berm. Terwijl die nationale trots afge lopen weken toch in razend tempo onder het vriespunt zakte. Boze boeren die files veroorzaken met hun trekkers, dat konden de meeste mensen nog wel hebben. Anders werd het toen de deur van het Groningse provinciehuis werd ingebeukt. Na de doodskist met daarop de naam van GroenLinks leider Jesse Klaver en het protest bord waarop stond dat landbouw minister Carola Schouten 'in de kont geneukt' moest worden, was het gedaan met alle sympathie. 'helden' noemde en ze als stemvee omarmde, hielp ook niet echt. wat statistieken boven. Dat de bio- industrie een subsidieslurpende sector is en dat boeren bovenge middeld goed verdienen. Dat één op de vijf miljonairs in Nederland, boer is. Dat dat net ook de boeren zijn die in de top vijftien van stik- stofuitstoters staan. En dan blijkt de bewering dat boeren ons voe den, ook nog eens zo krom als een hek op het Malieveld. Tachtig pro cent van wat onze boeren produ ceren, gaat naar het buitenland en veruit het meeste van wat in onze koelkasten ligt, komt ook van over de grens. al ben ik zo stads als wat; in mijn kofferbak ligt standaard een paar modderlaarzen. Ik kom vaak op boerderijen, en graag ook. Ik zie boeren die - als ze al zouden wil len - zo hard moeten werken dat er geen tijd overblijft om naar Den Haag te gaan. Die hun koeien ken nen, stuk voor stuk, en die een stalletje pompoenen langs de weg zetten om een broodnodig ex traatje te verdienen. Omdat al het geld in de grond zit. het gaat om megastallen. Daar mo gen we inderdaad trots op zijn. In mijn kofferbak ligt standaard een paar modderlaarzen DE STELLING Vandaag: Laat Zeeuws-Vlaanderen zijn eigen Ride for the Roses organiseren Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters bAS VAM bE ROTOMbE Oplichters stelen geld drie Chinese restaurants Flinke file op A58 na ongeluk TERNEUZEN Hardrijder is rijbewijs kwijt De inspectie eist dat de instelling zijn zaken binnen zes weken op orde heeft, anders volgt een dwang som. Tot die tijd mogen geen nieuwe cliënten worden aangeno men. Aan de Hand biedt onder meer logeeropvang aan kinderen met au tisme of een psychisch aanverwante stoornis. Maar volgens de inspectie zijn de eigenaren en begeleiders on voldoende toegerust voor de com plexe doelgroep. ,,Zo zijn zij onvol doende in staat om de veiligheidsri sico's in te schatten", schrijft ze. ,,Ook zijn er geen eenduidige af spraken over het beperken van deze risico's. Aan de Hand beschikt al enige tijd over te weinig personeel dat bovendien onvoldoende gekwa lificeerd is voor de doelgroep." Ontslag Astrid Boot, die het opvanghuis elf jaar geleden begon, erkent dat er een personeelsprobleem was. ,,Van onze mensen waren er drie SKJ-ge- registreerd, ofwel gecertificeerd volgens de normen van Stichting Kwaliteitsregister Jeugd. Daarvan namen er twee tegelijkertijd ont slag. De één omdat ze ging trou- wen, de ander omdat ze liever op een basisschool wilde werken. Maar dat probleem is inmiddels op gelost. Vandaag is een SKJ-geregis- treerde medewerker begonnen en in december begint de andere. Ook heb ik een universitair geschoolde gedragsdeskundige ingehuurd." De risico's die de inspectie aan haalt, zitten volgens Boot 'puur in papierwerk'. ,,Een van onze mede werkers is één keer vergeten een formulier in te vullen. Dat betekent echter niet dat de zorg voor dat kind niet goed was." De inspectie eist dat Aan de Hand uiterlijk 5 december 2019 een einde heeft gemaakt aan deze 'ernstige si tuatie'. Tot die tijd mag de instelling geen nieuwe cliënten aannemen. Voldoet ze over zes weken nog niet aan de normen, dan kan de inspec tie een last onder dwangsom of een last onder bestuursdwang opleg gen. In dat laatste geval grijpt de in spectie zelf in door bijvoorbeeld cliënten over te plaatsen naar een andere instelling. Levenswerk Dat zal niet nodig zijn, voorspelt Boot. ,,We krijgen genoeg tijd om onze dossiers bij te werken en dat zullen we ook doen. Dit opvang huis is mijn levenswerk. Daar doe ik alles voor. Maar ik kan niet ont kennen dat de richtlijnen in de jeugdzorg er in die elf jaar niet dui delijker op zijn geworden. De nor men veranderen continu. Boven dien: ons opvanghuis zit vol. Dus van nieuwe opnames is sowieso geen sprake." Ruim 50.500 Zeeuwen hebben in middels nadrukkelijk nee gezegd tegen orgaandonatie. Dat komt neer op een van de drie mensen die het Donorregister hebben inge vuld. Het aantal nee-zeggers is in Zeeland relatief hoog. Gisteren is de Week van het Do- norregister begonnen. Het ministe rie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport grijpt deze vooral aan om meer mensen te bewegen hun keuze kenbaar te maken in het Do- norregister. Voorlichtingsteams gaan daarvoor de straat op. Begin vorig jaar werd de nieuwe donorwet aangenomen. Die gaat op 1 juli 2020 in en bepaalt dat iedereen die in Nederland woont en 18 jaar of ouder is, in het Donorregister komt te staan. Geen bezwaar Wie op 1 juli 2020 niet zelf een keuze heeft gemaakt, wordt geacht geen bezwaar te hebben tegen or gaandonatie. Registratie is al moge lijk vanaf 12 jaar. Zo'n 56 procent heeft dat nog altijd niet gedaan. Be gin deze maand stonden 149.171 Zeeuwen in het register. Van hen hebben er 83.181 toestemming ge geven voor orgaandonatie, 50.514 mensen staan dat niet toe en 15.476 Zeeuwen laten de beslissing over aan nabestaanden of aan een door hen aangewezen persoon. 4 dagen 4*-Van der Valk Hotel in Noord-Limburg incl. ontbijt dinsdag 22 oktober 2019 Dat Geert Wilders de boeren En toen borrelden er ook nog Mijn koelkast daargelaten. Want Zeeland bungelt onderaan als i Reageer op pzc.nl Gisteren: Een ruilcadeau met Sinterklaas is geen cadeau 1002 reacties AXEL De politie Zeeland waar schuwt restauranthou ders in Zeeland voor op lichters. Afgelopen week einde is bij drie Chinese restaurants in Axel, Sas van Gent en Serooskerke geld weggenomen. De oplichters leken een bestelling te willen beta len met een briefje van 500 euro. Dat briefje werd in de drie restau rants niet geaccepteerd. In de ruzie en chaos die daarop ontstond, namen de oplichters geld weg uit de kassa. MIDDELBURG Bij een ongeluk op de A58 ter hoogte van Mid delburg is gisterochtend iemand gewond geraakt. Twee auto's belandden door nog onbekende oor zaak in de middenberm. Door het ongeluk ont stond er een lange file. Het ongeval gebeurde rond 08.15 uur op de weg in de richting van Bergen op Zoom. Een persoon werd per ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. De linkerrijstrook was tot 09.00 uur dicht. Beide voertuigen zijn weggetakeld. Het onge luk zorgde voor een kilo meterslange file, tot aan Oost-Souburg. Een 38-jarige automobi list maakte het zondag wel erg bont op de Rooseveltlaan in Ter- neuzen. De bestuurder scheurde met 124 kilo meter per uur over de weg waar een maxi mumsnelheid geldt van 50 kilometer per uur. Het rijbewijs van de be stuurder is ingevorderd. De automobilist moet zich bij de politierechter verantwoorden en krijgt daarnaast een 'educa tieve maatregel' bij het CBR. Ook een andere bestuurder werd be keurd. De politie no teerde een snelheid van 88 kilometer per uur. Het christelijk begeleidingscen trum Aan de Hand in Scharen- dijke voldoet niet aan alle nor men voor verantwoorde jeugd- hulp en goede zorg. Dat conclu deert de Inspectie Gezond heidszorg en Jeugd. Wendy Wagenmakers Scharendijke Rolf Bosboom Vlissingen hoteldeal.nl/K10221 Van der Valk Hotel De Molenhoek - Nijmegen 1/ 3 overnachtingen in een 2-persoonskamer 1/ 3 x uitgebreid ontbijtbuffet t.w.v. 45,00 p.p. V Verblijf nabij de Mookerheide Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel -V Tip! ga een dagje naar Nijmegen hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2