[punt voojimkb-onder nemers sU MEDIA CULTUUR 29 boodschap: als je Volop businesskansen en een ijzersterk programma 31 oktober 2019 BrabanthaLLen, Den Bosch Bestel nu je tickets op mkboc.nl dinsdag 22 oktober 2019 M Janoek Kelder man: ,,Ik keek van jongs af aan naar Sesamstraat. Tommie was mijn favoriet.'' onderhoudt nauw contact met Sesame Workshop van het moeder- bedrijfin de Verenigde Staten. Want hoewel elk land zijn eigen culturele invulling mag geven aan tv- en thea terproducties van het langlopende kinderprogramma, wordt aan gene zijde van de Atlantische Oceaan wél nadrukkelijk de vinger aan de pols gehouden. Iking: „Wij krijgen behoorlijk de vrije hand. Sterker: door hun exper tise krijgen we uitstekende sugges- ties. In die zin voelen we ons niet ge remd. Janouk moest wel worden 'goedgekeurd.' Of het plaatje klopt, of ze goed kan zingen en acteren. Maar altijd met inachtneming van de nationale cultuur.'' Kelderman: ,,Ik ben blond en heb blauwe ogen. Lekker Hollands dus." Volgens Iking is Sesamstraat een perfect voorbeeld van tijdloos amu sement. ,,Neem Bert en Ernie, die hebben die halve eeuw met gemak getrotseerd.'' Met zijn broertjes en W De verhuist, krijg je nieuwe vriendjes terug, je bent nooit alleen zusjes nestelde Koen Iking zich in zijn jonge jaren ook steevast om zes uur 's avonds voor de tv. ,,Bovendien is educatie nog altijd de troef. Ook wij keken al naar tel- spelletjes, naar het abc en naar spel vormen met cijfers. Met allerlei Nederlandse elementen ervoer je het helemaal niet als Amerikaans. Neem Meneer Aart met zijn sarcasme en cynisme. Dat is toch ook een beetje Hollands, hè?'' Kelderman: ,,Voor mij was dat het schoolvoorbeeld van de boze buur man. Die link legde ieder kind wel.'' Met het prettig fragmentarische en sketchachtige van Sesamstraat kun je, erkennen Iking en Kelderman, in het theater minder uit de voeten. Iking: ,,Daarom hebben we voor een rode draad gekozen om een spanningsboog van 55 minuten te creëeren. Janouk speelt Sophie, een meisje dat moet verhuizen met haar ouders, maar moeilijk afscheid kan nemen van haar zolder. Op regen achtige zondagen kwam dMr haar fantasie tot leven. ,,Als ze dozen inpakt - haar moe der wacht al ongeduldig bij de voor deur - komt ze een oude koffer tegen. Daarin vindt ze spullen uit Sesam straat. Natuurlijk hebben we er ook, zoals het hoort in Sesamstraat, een boodschap bij: als je verhuist, moet je weliswaar je vertrouwde omgeving en je vriendjes en vriendinnetjes achterlaten, maar je krijg er altijd nieuwe voor terug. Je bent nooit alleen.'' Kelderman: ,,Wat blijft, zijn de klas sieke liedjes uit de serie, die ik vroe ger uit volle borst meezong. Is het een letter of een cijfer? Elmo's lied, het La la la lied van Bert en Ernie en Pluizig en Blauw van Koekiemonster. En natuurlijk de titelsong.'' Iking: ,,Het is een uitdaging ook de jongste groep te bedienen. Sesam straat Live! is voor kinderen vanaf 2 jaar. Maar dat zijn nog geen trouwe kijkers. Dus moet je een brug slaan naar die kindjes. Onze componist Maarten Peters, die voor Pipo de Clown componeerde, heeft de mu ziek van Sesamstraat heel eigentijds vertaald.'' Kelderman: ,,Je moet daarin een goede balans vinden, want je moet ook rekening houden met het jeugd sentiment van ouders. En van opa's en oma's, die destijds met hun kinderen keken.'' De iconische figuren die Sesam straat bevolken, zijn op het podium gestoken in manshoge kostuums. Mede om die reden viel de muis Ieniemienie af. Dat zou een soort reuzenrat worden en dus minder geschikt voor kinderogen. Iking: ,,Het effect bij de walking figures is: wow, daar zijn mijn helden in het echt.'' Iking heeft zelf kinderen in de leef tijd van 3 en 4 jaar, een mooie toets steen voor vaders professie in kin dervoorstellingen. ,,Ik vraag weleens aan hen: kunnen jullie alsjeblieft zo jong blijven m Speellijst: vanhoorne.com 1 i 1 rara - f rA r/ r N v j. KAARTEN gaan SNEL! een initiatief van ©NDERNEMER GO FOTO SESAMSTRAAT LIVE/WIM LANSER BY RTLZ 18 ti_kt y" 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29