bent geraakt mm 'Ik ben vergeten hoe oud ik ben', zei de oude man Volgens de Chinese traditie genieten mensen meer respect als ze ouder worden 21 René Diekstra VV schoolvoorbeeld: ik deed allemaal dingen die ik leuk vond, maar wel veel te veel. Toen ik ook nog eens vijf goede vrienden in twee jaar verloor, was ik aan de beurt. Ik kreeg onver klaarbare klachten, waar neurologen niets mee konden. Het deel van mijn hersenen dat met je evenwicht heeft te maken, bleek verstoord, maar nie mand wist waardoor. Ineens zat ik thuis en kon ik niks meer. Ik moest op handen en voeten de trap op, donderde steeds om. Daar werd ik behoorlijk depressief van.'' ,,Nee, maar ik wist wel dat ik zélf iets moest verzinnen om weer op te knappen. Al die jaren had ik roof bouw gepleegd op mijn gestel, ik had emotioneel het een en ander te ver werken gekregen: de scheiding van de moeder van mijn kinderen, een nieuwe relatie, het verlies van die vijf vrienden in korte tijd. Het heeft anderhalf jaar geduurd en het ging soms heel slecht, maar met kleine stapjes kwam ik vooruit. Ik trainde in de sportschool, sliep 's middags twee uur, dat hielp. En, heel belang rijk: ik moest accepteren dat ik niet alles kan doen wat ik zou willen. Ik heb veel goede ideeën, maar ik heb leren aanvaarden dat de meeste niet de moeite van het uitvoeren waard zijn. Voor iedereen met een burn-out is de vraag: waar zit de ruimte om dingen anders te doen? Die ruimte is er, altijd.'' ,,Nog zo'n misvatting. Mensen bran den niet af vanwege hun werk, maar omdat ze het te druk hebben. Je kunt al opgebrand raken als je het nieuws probeert te volgen. Dat is toch niet te doen? We zitten veel te veel in ons hoofd, worden constant overprik- Voor iedereen met een burn-out is de vraag: waar zit de ruimte om dingen anders te gaan doen? Die ruimte is er keld. Aan alle kanten is disbalans. We móéten van alles, maar zijn vergeten waar we diep in ons hart gelukkig van worden. Dat is het probleem.'' ,,Mensen gijzelen zichzelf met dat soort ideeën. Als je baas echt zo vreselijk is, waarom zit je daar dan al twintig jaar? Ga iets anders doen. Rationeel nadenken is prima, maar alles begint met gevoel. Dat is evolu tionair verdedigbaar: dieren blijken net zo veel te voelen als mensen. Het enige wat ons onderscheidt is dat wij er vervolgens over kunnen naden ken. Verder verschillen we niet zo- veel van bavianen. Dankzij onze her senschors dringen we niet iedereen de geslachtsdaad op, dat is fijn. Maar ook wij kunnen niet zonder onze soortgenoten en zouden meer naar ons gevoel moeten luisteren. Ga met de billen bloot, onderzoek: wat wil ik nou echt? Dan wordt het ge makkelijker om je gedrag te verande ren.'' ,,Diep van binnen weten we allemaal best wat goed voor ons is: voldoende bewegen, gezond eten, vaker nee zeggen, genoeg tijd nemen om te ontspannen. Klinkt simpel, maar zoals Johan Cruyff zei: iets wat sim pel is heel goed doen, is het moeilijk ste wat er is. Begin met die telefoon weg te leg gen. Jongeren gaan voor het eerst in de geschiedenis later met elkaar naar bed, omdat ze liever aan hun telefoon zitten dan aan elkaar. Dat is toch ge stoord? Of neem Apple, dat je gaat helpen door het blauwe licht van je telefoon om tien uur 's avonds te dimmen, zodat je makkelijker kunt slapen. De echte vraag is natuurlijk: wat doe je 's avonds laat nog met een telefoon in je handen? Het allerbelangrijkste: kom uit die slachtofferrol. Je moet zelf iets veran deren. Een moeilijke jeugd is geen excuus. Die heeft iedereen gehad.'' Onlangs was ik in Chongqing, China, om een training te geven aan uni versiteitsdocenten. Na een sessie nam mijn gastheer me mee de stad in. We bezochten onder meer een grote antiekmarkt. Een antiquair bood ons thee aan. Terwijl we dat zaten te drinken, vroeg hij mij: 'Hoe oud bent u?' Het moet iets met mijn neiging tot provoceren te maken hebben dat ik antwoordde: 'Zo oud dat ik dat ben vergeten'. De antiquair barstte in lachen uit en terwijl de thee uit het kommetje dat hij in zijn hand hield half over tafel vloog, riep hij tot tweemaal toe schaterend uit: 'Dat is-ie vergeten!' Toen we even later afscheid namen, herhaalde hij nog maar eens met een vriendelijke klop op mijn schouder: 'Dat is-ie vergeten!' Tijdens het eten die avond kwam mijn gast heer terug op die ontmoeting. Hij vertelde dat volgens de Chinese traditie mensen naarmate ze ouder worden, meer respect genieten. Reden waarom ze graag en met trots hun leeftijd noe men. Doen Nederlandse ouderen dat ook, vraag ik me af. Ik betwijfel het zeer. De heel ouden van 100 of meer jaar misschien wel. Maar die tussen de 65 en 95 jaar? Ik heb niet de indruk dat ze dat veel respect oplevert. Wij gaan sowieso merkwaardig met het leeftijdsgegeven om. Want wat is het nut van vermeldingen in nieuwsberichten, als: 'vrouw (42) had', 'man (61) deed', 'buurman (66) hield'? Het is mijn overtuiging dat het denken in en strooien met leeftijden discriminatie is. Voor veel beroepen geldt dat niet de mate waarin iemand fit en functioneel is bepalend is om uit een functie gelazerd te worden, maar de kalenderleeftijd. Dat geldt niet voor iedereen. Politici bijvoor beeld kunnen tot in hun demente eeuwigheid doorgaan zolang ze gekozen worden. Voor sommige functies, zoals die van koning of koningin, geldt zelfs dat je niet eens gekozen hoeft te zijn om toch leeftijdloos te kunnen blijven doormodderen. Die ongelijkheid moet stoppen. Laten we afspreken dat leeftijdsver melding voortaan strafbaar wordt gesteld, net als leeftijdsgebonden (verplichte) pensione ring. Ouderen respecteren betekent dat we dat niet langer accepteren. dinsdag 22 oktober 2019 GO V .'X M Bram Bakker zat een half jaar thuis en voelt zich na anderhalf jaar pas weer echt genezen. foto hh En toen dacht je: wat een cadeau? Een burn-out komt toch altijd door werkstress? Leuk, dat luisteren naar je hart, maar de hypotheek moet worden betaald. Hoe blijf ik weg bij een burn-out? Bekijk de speellijst voor Opgebrand op brambakker.nl René Diekstra, zelf 73 jaar, beoordeelt anderen liever op hun functionaliteit en fitheid dan op hun leeftijd. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21