GEZOND Help jezelf vooruit als je opgebrand Vraag het onze specialisten My*. 20 Psychiater Bram Bakker (55) staat vanaf morgen op het podium met zijn theatercollege Opgebrand. Bakker, zelf ook uitgeput geraakt, ziet zo'n inzinking als een geschenk. Kun je afvallen zondererouder uit te zien? Wat is goede beweging voor herniapatiënten? Ik, meisje van 14 jaar, vind mijn moeder een zeur Een op de zes werknemers - dat zijn ongeveer 1,4 miljoen Nederlanders - heeft last van burn-outklachten. Psychiater Bram Bakker voegde zich in begin 2018 bij dat leger. Na weken op de bank te hebben gelegen, begreep hij dat hij zelf aan de bak moest. ,,Als jij mij kunt vertellen wat een burn-out precies is, ben je de eerste van honderden mensen die ik erover sprak. Niemand weet het, maar inmiddels hebben veel instanties belang bij de kreet. Er is een com plete industrie omheen gebouwd, daar gaat het mis. Vraag je mensen of een burn-out een psychische stoor nis is, dan zeggen de meesten nee. Maar we behandelen het wel zo. Je gaat naar de huisarts, die verwijst je naar een ggz-instelling waar je op de wachtlijst komt. Ggz-instellingen verdienen er hun geld mee, ook al genezen ze niet echt. Ze verkopen een product en hebben maar één belang: zoveel mogelijk klanten. Zo is een miljardenbusiness ontstaan, gebaseerd op een non-begrip.'' ,,Ik zeg niet dat een burn-out niet bestaat, ik zeg alleen dat we er anders naar moeten kijken. Diagnose en 'Een burn-out is niets minder dan het uiterste signaal van je systeem dat de balans ernstig is verstoord' behandeling zijn gebaseerd op het medische model van 'wel/niet'. Een cel is kwaadaardig of niet. Een bot is gebroken of niet. Heel helder voor zwart-wit gevallen. Maar een burn out is, net als alle psychische klach ten, grijs gebied. Je kunt geen her senscan maken en aanwijzen: kijk, daar zit-ie. En toch doen we alsof dat wel zo is.'' „Allereerst moeten we dat medische model achter ons laten. Zie je burn out maar als een cadeau, een ge schenk dat je waarschuwt: de grens is nu echt bereikt. Een burn-out is namelijk niets minder dan het uiterste signaal van je systeem dat de balans ernstig is verstoord. De be doeling is dan wel dat je het cadeau uitpakt en je afvraagt: waarom is dit bij mij bezorgd? Je zult zelf aan de bak moeten.'' „Natuurlijk voelt het op de korte ter mijn niet zo. Maar vergeet het goede nieuws niet: je gaat er niet dood aan, het is geen kwaadaardige aandoening en een burn-out treft over het alge meen mensen die veel talenten en bezigheden hebben. Risicofactoren zijn bevlogenheid in je werk, een overvolle agenda, een druk sociaal leven, veel hobby's. Zelfben ik een dinsdag 22 oktober 2019 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl VOEDINGSDESKUNDIGE NICOLE DE ROOS Als je (veel) gewicht verliest, verdwijnt er niet alleen vet van buik, billen, en benen, maar ook van lichaamsdelen die wél wat gevulder mogen blijven. Ook je gezicht verliest vet- weefsel, waardoor de huid losser en slapper wordt. Het lijkt dan alsof je ver sneld ouder bent gewor- l? den. In welke mate dit ge beurt hangt af van je leef tijd, de hoeveelheid gewicht die je ver- liest en de snelheid waarmee dat gebeurt. Snel gewichts verlies na een maagverkleining kan leiden tot een verouderd gezicht, zo erg dat in sommige gevallen een facelift nodig of wenselijk is. Kun je hier iets tegen doen? Langzaam afval len waarbij je stap voor stap minder en gezonder eet heeft minder gevolgen voor je ge zicht dan een crashdieet. Je huid jong proberen te hou den met supplementen en dure crèmes werkt niet. Houd je gezicht uit de volle zon, blijf uit de buurt van sigarettenrook en zorg dat je vitamines binnenkrijgt in de vorm van groenten en fruit, noten en plantaar dige olie. HUISARTS RUTGER VERHOEFF Bewegen is goed voor het her stel. Maar vermijd houdingen en bewegingen die veel pijn doen. Bij een hernia in de rug is er een uitpuiling van een tus senwervelschijf, die op een zenuwbaan drukt. De meest kenmerkende klacht is pijn in één bil of been, die bij hoesten, niezen of persen kan toenemen. Erfelijkheid zou een rol spelen bij het ontstaan, net als lengte, zwaar lichamelijk PSYCHOLOOG STEVEN PONT Je moeder zeurt af en toe, maar dat maakt haar nog geen zeurpiet. Jij huilt bijvoorbeeld af en toe, maar dat maakt je nog geen huilebalk. De vraag is waarom je moeder af en toe zeurt. Ik houd een regel in mijn leven aan: als ik me ergens slachtoffer van voel, ga ik na of ik niet ook een beetje dader ben. Of ik dus zelf een rol heb in wat er ge beurt. Mijn gok is i.< werk, roken, stress en veel au torijden. Wissel liggen, lopen, staan en zitten regelmatig af. Wandelen is een belangrijke oefening. Ook hierbij geldt dat de afstand langzaam moet worden uitgebreid en dat u bij pijn moet stoppen. Rugbelas- tende en blessuregevoelige sporten zoals voetbal en ten nis worden afgeraden. Fietsen mag alleen als de kracht in de benen voldoende is en het zitten zonder pijn volge houden kan worden. Dus in eerste instantie geen lange fietstochten en lie ver een vlakke onder grond. Vraag bij onzekerheid altijd uw huisarts of fy siotherapeut om raad. dat je hier slachtoffer maar toch ook, net als ik vaak, een beetje dader bent. Wat is je eigen rol precies? Ik hoop dat die er is, want dan zijn we niet afhankelijk van andere mensen om iets aan de situatie te doen. Dat kunnen we zelf. Wat doe jij waardoor je moeder gedrag vertoont dat jij zeuren noemt? Wat ben jij bereid anders te doen, zodat zij dat gedrag niet (of minder) nodig heeft? Ga met elkaar zitten en probeer elkaar beter te begrijpen en jullie gedrag vervolgens beter op elkaar af te stemmen. Hoe kan zij minder zeuren en hoe kun jij je minder opstellen als W-f. slachtoffer? 'Een burn out is een cadeau aan jezelf' DOMINIQUE PRINS Je maakt je er druk over dat men sen burn-out als een 'product' zijn gaan zien. Wat bedoel je? Ik weet niet of de tienduizenden mensen met een burn-out dat ook zo zien. Hoe moet je een burn-out dan beschouwen? Dus als je totaal uitgeput op de bank ligt, moet je blij zijn en er ook nog mee aan de slag?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20