©NDERNEMER Gang naar de rechter Gezocht: oplossing voor lege winkels 'Ziek melden met carnaval is er nu niet meer bij' MKB ONDERNEMERS CONGRES Oppepper nodig? deondernemer.nl 'Keuze voor medewerkers met een beperking heeft bedrjf alleen maar verbeterd' Uitzendbureaus werken geregeld mee aan arbeidsdiscriminatie, blijkt uit onderzoek van de Inspectie SZW. Ondernemers die zweren bij diversiteit op de werkvloer zijn er ook. Klaas van de Wetering van Nedco Kunststoffen is één van hen. Elf procent van de onder vraagde werkgevers is het van plan, tegenover veertien procent vorig jaar: mensen met een arbeidsbeperking in dienst nemen. Dat blijkt uit het recent verschenen rapport Arbeidsmarkt in kaart van het Sociaal Cultureel Planbureau. Voor Klaas van de Wetering, bedrijfsleider bij Nedco Kunststoffen, is het niet moeilijk. ,,Als je de wil om te werken hebt, dan hoef je niet langs de kant te staan." Niet alle werkgevers staan zo in het leven. De overheid is daarom de campagne Verderkijkers gestart. Die geeft onder nemers handvatten om discriminatie op allerlei gronden - van geslacht tot beperking - te voorkomen en de werk vloer divers en inclusief te maken. Nedco werkt met mensen met een beperking. Het gaat om ongeveer een derde van het personeelsbestand, dat bestaat uit 75 leden; waaronder mensen met het downsyndroom of autisme. ,,We zijn een commercieel bedrijf, geen sociale werkplaats, en toch kiezen we hiervoor." Is het de vrees om de concur rentieslag te verliezen waardoor anderen zijn voorbeeld niet volgen? ,,Voor ons is productiviteit in ieder geval geen ding. Wij gaan er economisch bekeken niet op achteruit. Er spelen verschillende zaken mee. Negentig procent van wat we produceren, gaat naar onze voorraad. Daar is geen haast bij. Ook wordt de arbeidsprestatie, als die lager ligt, ge compenseerd door de gemeente of het UWV." De keuze om in 1996 voor deze werknemers te gaan, heeft het bedrijf eigenlijk alleen maar verbeterd. ,,We kwamen destijds per toeval op dit idee toen het UWV ons benaderde." Voor het bedrijf was het een betere manier om het werk te verdelen over de week: geen studenten meer in de weekenden en vakanties, maar continuïteit op reguliere werkdagen. ,,Daarnaast is hun gemoti veerde werkhouding doorslaggevend. Het productiewerk verveelt anderen, terwijl het hen het gevoel geeft dat ze iets toevoegen. Dat laat zien dat je voor verschillende functies verschillende mensen nodig hebt. Ziek melden met carnaval is er nu niet meer bij." Nedco heeft het productieproces vereenvoudigd om zo aan te sluiten bij de huidige doelgroep. Wat is er meer voor nodig om zo'n diverse werkvloer te realiseren? ,,Doe het omdat je het zelf wilt, niet voor de bühne. Jouw personeel prikt daar doorheen." Ook is het belangrijk in de gaten te houden of alle mensen erkend worden. ,,Hier bij Nedco gelden duidelijke regels. We houden elkaar niet voor de gek. Zijn er klachten, dan gaan we het gesprek aan." O Te duur, te tijdrovend en te ingewikkeld. Om die redenen zien veel kleinere bedrijven bij een conflict af van een gang naar de rechter. Het blijkt uit onderzoek in opdracht van de minister van Rechtsbescherming, Sander Dekker, maar het zal niemand verrassend in de oren klinken. Het bevestigt in elk geval wat wij bij MKB-Nederland al jaren horen. Het is een slechte zaak, want ook voor ondernemers moet het recht toegankelijk zijn. Niet voor niets hebben we steeds ge lobbyd voor verlaging van de grif fierechten, en met succes inmid dels. Want natuurlijk ga je voor een incassozaak ter waarde van 507 euro niet snel naar de rechter als je alleen aan griffierechten al 486 euro kwijt bent. Dat bedrag gaat nu omlaag naar 306 euro en dat is een stap in de goede rich ting, maar de verhouding is nog altijd scheef. Groot gevaar van te hoge griffierechten is dat het cal culerend gedrag van wanbetalers in de hand werkt. Ondernemers boeken dit soort vorderingen nu massaal af. Er moet echter meer gebeuren. Want juist kleinere bedrijven zijn kwetsbaar bij juri dische conflicten en al helemaal als ze tegenover een grotere en kapitaalkrachtigere partij komen te staan. Die hebben doorgaans een veel langere adem en kunnen met een batterij advocaten en juridische trucjes een zaak einde loos traineren, totdat de tegen partij er letterlijk bij neervalt. Behalve betaalbaar en toeganke lijker moeten procedures daarom ook korter worden. Want de gemiddelde mkb-ondernemer trekt dit soort slepende zaken niet. Mkb-rechter We zien daarom veel in een speciale mkb-rechter, zoals minister Dekker vorig jaar voor stelde, waarbij het kort geding en de bodemprocedure worden verenigd. Dat komt erop neer dat de eiser meteen bij indiening van de zaak bewijsmiddelen overlegt en de verweerder dat meteen moet doen bij zijn verweer. Daarna is er geen gelegenheid meer ander bewijs in te brengen. Zo voorkom je dat zaken onnodig lang duren en er maar geen uit spraak komt. Ook met verder- gaande digitalisering moet het mogelijk zijn om bijvoorbeeld incassoprocedures sneller, goedkoper en laagdrempeliger te maken. Het onderzoek laat zien dat ruim een derde van de kleinere bedrijven in een jaar tijd met één of meer conflicten te maken krijgt. Het risico op een juridisch conflict is dus groot, de kans op een positieve uitkomst klein. Dat klopt niet en dat mag niet. Minister Dekker heeft al aangekondigd dat hij gaat kijken of er specifieke maatregelen voor het mkb nodig zijn. Dat lijkt mij wel ja. O BY RTLZ Zo stimuleer je creativiteit en innovatie! Het inspirerende ondernemersverhaal van Ben Tiggelaar (Leiderschapsexpert) en vele anderen. n initiatief van ftLZ I KAARTEN GAAN SNEL! 31 oktober 2019 Brabanthallen, Den Bosch Bestel nu je tickets op mkboc.nl De drie noordelijke provincies zoeken een oplossing voor de structurele leeg stand van winkelcentra. Retailspecialist Hans van Tellingen ziet de toekomst vooralsnog positief in. Groningen, Friesland en Drenthe lieten door Broekhuis Rijs Advisering onderzoek doen naar leegstand in retail vastgoed. Op de media- aandacht daarvoor volgden gesprekken aan de vastgoedtafel van het Interprovinciaal Overleg (IPO), waarin alle provincies zijn vertegenwoor digd. Het onderzoek liet zien dat een derde van de winkelpanden leeg staat. Terwijl steden als Groningen en Leeuwarden floreren - er is in som mige gevallen zelfs een tekort aan winkelruimte - hebben middelgrote plaatsen het doorgaans moeilijker. ,Ja, daar zit behoorlijk wat pijn", weet Hans van Tellingen. ,,Dan heb je het bijvoorbeeld over Delfzijl, Veendam of Assen. Steden die te groot zijn voor het servet, maar te klein zijn voor het tafellaken. Er is sprake van een bevolkings- krimp en sterke vergrijzing in die omgeving. Zo'n bevolkingssamenstelling heeft minder winkels nodig en daarom laten aansprekende winkelketens deze gebieden links liggen." De toe komst van winkelvastgoed ziet Van Tellingen vooralsnog positief in. ,,De markt is weerbarsti ger dan je denkt, ook in positieve zin. Wanneer je in Brabant kijkt naar Roosendaal, dan zie je dat een bekende winkelstraat als de Molenstraat zou worden omgeturnd tot woongebied en ineens bloeide weer opbloeide. De goede randvoorwaar den kun je creëren en de rest moet je overlaten aan de markt. Meer kun je denk ik niet doen." Lees op deondernemer.nl waarom het groot ste winkelcentrum van Nederland niet bang is voor online shoppers, hoe online winkels de straat veroveren en hoe het beste van twee werelden - 'clicks' en 'bricks' - de gedroomde oer-Hollandse winkelstraat van blogger en marketingcommunicatie strateeg Thijs van Dijk levendig houdt. volg ons op fJfBGQU Diversiteit brengt meer motivatie op de werkvloer Voor meer informatie ga naar: verderkijkers.nl JACCO VONHOF OVER ONDERNEMEN Jacco Vonhof is voorzitter van MKB-Nederland en vaste columnist van deondernemer.nl. Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19