II 'De helft van wat je leest, is niet waar' Nederlandse pensioenstelsel beste in de wereld ECONOMIE 17 echt: geld verdienen én de wereld beter maken. Unilever verplichtte zichzelf mensen uit de armoede te helpen, de hygiëne in arme landen te verbeteren en duurzaam in te kopen.'' Eigenbelang Vaak ontmoeten dergelijke initia tieven van bedrijven veel scepsis. „Polman vindt dat achterhaald. Hij vindt echt dat de zorgen van bur gers en bedrijven dezelfde zijn, en dat we de handen ineen moeten slaan om de wereld een betere plek te maken. Hij ziet dat natio nale overheden te zwak zijn om te handelen, en vindt daarom dat multinationals die rol moeten ver vullen. Niemand kan succesvol zijn in een wereld die faalt, ook Polman ziet dat nationale overheden te zwak zijn om te handelen, en vindt dat multinationals die rol moeten vervullen een groot bedrijf als Unilever niet. Daarom was het welbegrepen eigenbelang dat Unilever zich onder Polman ging inzetten voor een betere wereld." Dat deed Polman op zijn Pol mans. De Twent, die ooit priester wilde worden, was als ceo geen goede luisteraar, hij preekte vooral. 'Paul Polman is veel te dominant geworden', schrijft Smit op een gegeven moment in Het Grote Gevecht. 'In ieder zaaltje waar hij optreedt, verdwijnt de zuurstof voor anderen om zich te manifes teren.' En ook: 'Hij is verslaafd geraakt aan de kansel, aan zijn preken.' Uit de bocht „Polman liep af en toe te ver voor de troepen uit. Hij was écht over tuigd van zijn koers, en snapte ook niet dat mensen er anders over konden denken. Hoe kun je hier nou tegen zijn, dacht hij. Hij vond dat een schande. Daarmee is hij uit de bocht gevlogen." De laatste jaren van Polman werden ingeluid door een vijan dige poging van de Amerikaanse concurrent KraftHeinz Unilever over te nemen. Hij sloeg de aanval af, maar de financiële markten dwongen hem meer naar de aan deelhouders te luisteren, en min der focus op duurzaamheid te leg gen. Polman ging eruit met een knal: zijn plan om het hoofdkan toor van Unilever naar Rotterdam te verplaatsen mislukte, en in een interview met deze krant veegde hij daarna de vloer aan met alles en iedereen (zie kader). Smit denkt dat dat zijn nalaten schap niet blijvend zal kleuren. ,,Ik hoop echt dat zijn poging navol ging krijgt. Of ik daarop vertrouw, is een andere vraag. Je ziet ook nog steeds bewegingen de verkeerde kant uit, eigenbelang krijgt keer op keer voorrang. Ik ben er absoluut niet van overtuigd dat er op tijd voldoende Polmannen opstaan om ons voor ellende te behoeden.'' INTERVIEW In een interview met deze krant, gepubliceerd op 24 november 2018, rekent Polman vervolgens af met media, analisten en de (Nederlandse) politiek. Zijn toon roept verontwaardi ging op. Zo zegt hij dat je 'niet naar de middelbare school hoeft' om de logica achter het afschaffen van de dividendbelasting te snappen. ,,Ik hoef dat niet uit te leggen. Waarom moet ik dat uitleggen?'' ,,Dat is toch volledig bela chelijk. Ik denk dat jij in een te klein land woont en te klein denkt'', antwoordde hij op de suggestie dat de dividenddiscussie zijn nalatenschap in Nederland wellicht zou kleuren. En: ,,Je kunt niet meer in een klein landje wonen en een krant gaan schrijven.'' En ook: ,,De helft van wat je in de krant leest, is niet waar.'' In zijn boek schrijft Jeroen Smit dat Polman na het interview op het matje ge roepen werd door zijn be langrijkste toezichthouder, Feike Sijbesma. 'Sijbesma kan zo twintig dingen aan wijzen die hij niet had moe ten zeggen. Hoe is dat mogelijk? Polman zegt dat het hem niks kan sche len, dat het maar journalis ten zijn.' Later komt hij tot inkeer. Hij is weliswaar boos op de in zijn ogen zwakke collega's van de communicatieafde ling en selectieve weergave weergave van zijn verhaal in de krant, maar hij beseft ook dat hij zich heeft laten gaan. Het kwaad is intussen ge schied. Het land valt over hem heen en uit metingen blijkt dat de reputatie van Unilever na het interview keldert. In 2017 was Denemarken net iets hoger geklasseerd. Dat land staat nu tweede en is na Nederland het enige andere land dat een A krijgt voor de mate van financiële stabili teit die het stelsel biedt na pensio nering. De meeste werknemers genieten een pensioen gebaseerd op het gemiddelde inkomen. De top tien wordt verder gevuld door de landen Australië, Finland, Zweden, Noorwegen, Nieuw-Zee- land, Canada, Chili en stadstaat Singapore. Zij scoren allen een B. Japan, dat op plek 31 staat, scoort een D. De belangrijkste aanbeve ling voor het land is het verhogen van de pensioenleeftijd, gezien de stijgende levensverwachting. Mercer bekijkt in het onderzoek de pensioenstelsels van 37 landen die gezamenlijk bijna twee derde van de wereldbevolking omvatten. Daarbij wordt onder meer gekeken of de deelnemers er beter van wor den, of het stelsel houdbaar is en of er vertrouwen in het systeem is. Het adviesbureau merkt op dat veel landen te maken hebben met een steeds ouder wordende bevolking. Dat zet druk op de publieke midde len. Volgens de Verenigde Naties heeft in 2070 een vijfde van de we reldbevolking de gepensioneerde leeftijd bereikt. Nu is dat nog 9 pro cent. Thailand bezet de laatste plek in de lijst. Het Aziatische land zou, al dus Mercer, een verplicht mini mumpensioen in moeten voeren en de ondersteuning van de aller armsten moeten verhogen. Veel werknemers in Aziatische landen sparen te weinig voor hun pensioen in vergelijking met die in andere landen. Volgens Mercer scoort het Neder lands pensioenstelsel hoog op het gebied toereikendheid, duurzaam heid en integriteit. Dat leidde tot een totaal van 81 van de 100 punten, 0,7 punten meer dan vorig jaar. Pensioenexpert Marc Heemskerk van adviesbureau Mercer beseft dat er veel te doen is rond het Neder landse pensioenstelsel. ,,We zijn met elkaar kritisch, en dat is ook goed, want alleen dan kun je de kwaliteit blijven borgen. Maar soms is het goed om door dit soort onder zoeken te beseffen dat we het wereldwijd gezien erg goed voor elkaar hebben.'' Ruimte voor verbetering is er op het vlak van schulden van huishou dens, die relatief hoog zijn. Dat noemt Heemskerk opvallend. ,,Goed gevulde pensioenpotten brengen klaarblijkelijk meer ver trouwen om schulden aan te gaan.'' Ook in Denemarken hebben huis houdens relatief veel schulden, waarvan hypotheekschulden de hoofdmoot vormen. dinsdag 22 oktober 2019 Stuurde hij'nu wel of niet een sms'je dat een bom legde onder de afschaffing van de dividendbelasting? Unilever-baas Paul Polman over de verhuizing die niet doorging. —Jeroen Smit Jeroen Smit: ,,Unilever zette zich onder Polman in voor een betere wereld." fotohh In Nederland werd het ver trek van Paul Polman als Unilever-topman de laat ste maanden gekleurd door een felle discussie over de afschaffing van de dividendbelasting. Polman vond (net als zijn collega's bij bedrijven als Shell en AkzoNobel) dat die belas ting moest worden afge schaft. Anders zou Unilever het hoofdkantoor nooit naar Rotterdam verplaat sen. Uiteindelijk werd de dividendbelasting niet afge schaft en ging de verhui zing naar Rotterdam niet door. Ondanks dreigende kortingen is het Nederlandse pensioenstel sel opnieuw uitgeroepen tot het beste van de wereld. Advies bureau Mercer zette Nederland in zijn Global Pensions Index net als vorig jaar bovenaan. David van der Heeden Amstelveen Nu is 9 procent van de wereld bevolking gepensioneerd, in 2070 is dat 20 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17