JORDANIË Facebook blokkeert Russische accounts NIEUWS 13 GGD wil weten welke invloed verbranding biomassa heeft op gezondheid Het imago van biomassa als bron van duurzame energie brokkelt langzaam af. Nu blijkt ook het effect op de luchtkwaliteit volstrekt onduidelijk te zijn. Ook onder burgers neemt de angst voor de gevolgen langzaam maar zeker toe. Op tal van plekken waar een grote centrale gebouwd gaat worden, verenigen omwonenden zich om een vuist te maken tegen de plannen. Protesten zijn er onder meer in Amsterdam, Arnhem, Cuijk, Diemen en Nijmegen. Er is zelfs al een landelijk actiecomité, de Nederlandse Federatie Tegen Bio massacentrales. Eerder klaagden inwoners van Zwolle, die al een biomassacentrale in hun wijk hebben, over de effec ten. Er zouden bijna dagelijks grote rookwolken en fijnstof vrijkomen. ,,Ik heb gigantische hoofdpijn, heb het benauwd en ben kortademig", stelde een bewoonster tegenover dagblad De Stentor. Ervaring Zorgen over biomassa zijn niet uit de lucht gegrepen, stelt de GGD desgevraagd. Onlangs pleitte het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) ook voor meer onderzoek. We weten name lijk helemaal niet wat de effecten ervan op de gezondheid precies zijn. ,,Bij kolen en gas kennen we het effect. Dat weten we bij bio massa nog helemaal niet. We heb ben niet veel ervaring met grote centrales", zegt Arthur van Iersel, senior adviseur bij de GGD. Dat er uitstoot is, staat vast. Euro pese wetenschappers, verenigd in de EASAC, stelden eerder deze maand zelfs dat er komende jaren een enorme 'broeikasbom' ont ploft, als we massaal hout gaan ver stoken. Bij de verbranding zouden zelfs meer broeikasgassen vrijko men dan bij steenkool, omdat hout geen efficiënte brandstof is. Waar die uitstoot precies effect heeft, is een vraag waar we het ant woord nog niet op weten, stelt Van Bij gas en kolen kennen we het effect, bij biomassa nog helemaal niet Iersel. Zijn het vooral omwonenden die er last van hebben, of beïn vloedt een biomassacentrale de luchtkwaliteit in een groter gebied? ,,Kijk maar naar stikstof", zegt de adviseur. ,,Ook daar blijkt uit on derzoek dat dat niet allemaal in de buurt neerdaalt, maar dat ook een deel in het buitenland terecht komt.'' De GGD is niet per se voor of te gen biomassa of andere methoden van energieopwekking. ,,Maar we moeten wel weten wat precies de effecten op de gezondheid zijn. Stel dat biomassacentrales echt heel schadelijk zijn, dan heb je twee op ties. Of je moet ze niet bouwen, of je neemt maatregelen om de scha delijke effecten te beperken. Het belangrijkste is dat je vragen stelt en daar antwoorden op verzint.'' Voorlopig lijkt het kabinet niet van zins die vragen rond het op wekken van biomassa te willen stellen. Staatssecretaris Wiebes liet begin deze maand weten het beleid - waarin 11,4 miljard is vrijgemaakt voor het subsidiëren van nieuwe centrales - niet bij te stellen. ,,Er zijn allemaal wetenschappers die allemaal dingen beweren'', zei hij in reactie op het EASAC-rapport. ,,Dat is uiterst waardevol, maar uiteinde lijk moeten we in Europees ver band zien of dat iets betekent.'' Duurzaam Ook in de Tweede Kamer bestaat nog steeds voldoende steun voor biomassa. Alleen enkele oppositie partijen willen ervanaf. Nederland heeft de biomassacentrales hard nodig om de duurzame doelen te halen, stelt het kabinet. Officieel geldt energie uit houtstook nog steeds als duurzame energie. Tien GGD's pleitten er in een brief voor om in elk geval meer aan dacht te schenken aan de mogelijke gezondheidseffecten. Het betreft de regionale afdelingen in Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Utrecht, Zeeland en IJsselland. Ze reageer den op een internetconsultatie van de rijksoverheid, waarin burgers en organisaties hun visie mochten ge ven op de klimaatplannen van het kabinet. De gezondheidsdiensten roepen minister Wiebes op om de ministe ries van Volksgezondheid en Infra structuur en Waterstaat nauw te betrekken bij de ontwikkeling van zijn plannen. Op lokaal niveau kan de GGD zelf een belangrijke rol spelen in het belichten van gezond heidsaspecten bij klimaatmaatre gelen, stellen ze in hun brief. LONDEN/WASHINGTON Face- book heeft een netwerk van Insta- gramaccounts die vanuit Rusland werden beheerd, uit de lucht ge haald. De accounts richtten zich met politieke boodschappen op Amerikanen aan de vooravond van de presidentsverkiezingen van volgend jaar en deden zich voor als van lokale mensen in Ameri kaanse staten, waaronder Virginia en Florida, zei Facebook. Ook drie netwerken die vanuit Iran werden geëxploiteerd, haalde Facebook uit de lucht. Het Russi sche netwerk 'toonde enkele links' naar het Russische Internet Re search Agency (IRA), zei Facebook. Het IRA is een organisatie die vol gens Washington door Moskou werd gebruikt om zich te be- moeien met de Amerikaanse ver kiezingen van 2016. ,,We zien dat deze operatie gro tendeels is gericht op het Ameri kaanse publieke debat en zich be zighoudt met uitdagende politieke kwesties die soms verdeeldheid zaaien in de VS'', zei Nathaniel Gleicher, hoofd veiligheidsbeleid van Facebook. ,,Ik kan niet precies zeggen wat hun doel was'', voegde hij eraan toe. Amerikaanse veiligheidsfuncti onarissen hebben gewaarschuwd dat Rusland, Iran en andere landen kunnen proberen het resultaat van de presidentsverkiezing van vol gend jaar te beïnvloeden en zeg gen dat ze alert zijn op tekenen van buitenlandse invloedscampagnes op sociale media. Moskou en Teheran hebben de aantijgingen herhaaldelijk ont kend. Gleicher zei dat het IRA-ge- linkte netwerk vijftig Instagram- accounts en één Facebookaccount gebruikte om 246.000 volgers te verzamelen, waarvan ongeveer 60 procent in de Verenigde Staten. SPECIAL v.a. 599,- p.p. 8 DAAGSE FLY-DRIVE dinsdag 22 oktober 2019 GO 'Effecten kennen we niet' Sander van Mersbergen Den Haag -Arthur van Iersel, GGD Nathaniel Gleicher van Facebook. foto ap Kinderen protesteerden deze zomer in Diemen tegen plannen voor een biomassacentrale. foto hollandse hoogte Nog nooit vertoonde reissom! Nog nooit vertoonde reissom.... Style in Tra vel biedt u in 2019/20 de mogelijkheid om voor een nog nooit vertoonde reissom ken nis te maken met indrukwekkend Jordanië. U bezoekt Amman, de heuvels van de Jor- daan-vallei, Jerash, Madaba, Mount Nebo, de Dode Zee, Wadi Rum, indrukwekkend Petra en natuurlijk Aqaba. U kunt kiezen voorver trek vanuit Amsterdam of Brussel, verblijf in 3 of 4 sterren hotels. Ons aanbod fly-drives is ook mogelijk met een privéchauffeur. *excl: reserveringskosten en calamiteitenfonds. www.styleintravel.nl/jordanie tel: 020-428 05 55 info@styleintravel.nl Ut irtwti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13