55 olifanten sterven van de honger door droogte in wildpark Zimbabwe Aangifte ex-politiechef tegen Grapperhaus EUWS 11 Twaalf jaar geleden ook al gezinsmoord in Gelders Hengelo Verdachte stak zichzelf Grote schok in een dorp in de Achterhoek. Een zoon wordt ervan verdacht dat hij zijn ouders heeft vermoord en verwondt zichzelf. De man zou met depressies kampen. In de vroege ochtend hoort een buur man gegil bij het huis aan de Juliana- laan in Hengelo (Gld). Niet veel later staat de straat vol met politie. Een van de agenten slaat een hand voor zijn mond als hij bij de woning staat. Later wordt duidelijk dat hier twee mensen zijn overleden. Een vader en moeder, Ab en Geke. De buren zijn aangedaan. Een buur man schudt zijn hoofd. Niet wéér, denkt hij. Twaalf jaar geleden kwamen op nog geen paar honderd meter van het huidige drama een moeder en haar twee zoontjes om het leven bij een fa- miliemoord. Als de politie bekendmaakt dat de jongste van de twee zonen als ver dachte is opgepakt, hebben de buurt bewoners het nóg moeilijker. De meesten houden tegenover de pers de kaken stijf op elkaar. Het nieuws is te vers, te heftig en onverwacht. In het dorp is hier en daar bekend dat de jongste zoon Leon kampt met depres sies. De twintiger zou ongeveer een maand geleden nog zijn weggelopen van huis en had psychoses. Hoe de ouders om het leven zijn ge bracht, is nog niet bekendgemaakt, maar na het trieste incident rijdt de jongste zoon naar het Slingeland Zie kenhuis in Doetinchem en meldt zich bij de spoedeisende hulp. In Hengelo, zo'n 10 kilometer ver derop, start het Nederlands Foren sisch Instituut met een onderzoek. Het woonerf met acht woningen wordt afgezet met hekken. Hengeloërs die een kijkje komen nemen in de straat zijn geschokt en leven mee met ZIEKENHUIS de oudste zoon. Die loopt zichtbaar aangeslagen de straat van zijn ouder lijk huis uit, hand in hand met zijn partner. De zoon wordt opgevangen door professionele instellingen en fa milie en vrienden. Thuiszorg Kijkend naar het afgeschermde woon erf beseffen de buren dat zij voortaan twee bijzondere Hengeloërs moeten missen. Moeder Geke werkte vroeger in de thuiszorg. ,,Een heel lief mens", zegt een buurtbewoonster, die emoti oneel wordt als ze herinneringen op haalt. ,,Ze was altijd heel goed voor mijn moeder. Ook nadat ze gestopt was, bleef ze soms contact met haar zoeken.'' Vader Ab had sinds 1990 een eigen vormgevingsbureau, dat nu in Doe- tinchem zit. Hij was betrokken bij de opmaak van tal van magazines en kranten. Zo was Ab momenteel druk bezig met het jubileumboek 65 jaar De Graafschap, dat nog dit jaar uitkomt. Ook was hij lid van de Tourclub Keiaosers, waarmee hij bijna ieder weekend door de Achterhoek fietste. Buurman Reinie van Tongeren zag Ab zaterdagochtend nog zijn moun tainbike schoonmaken. Hij had vooral vroeger goed contact met het echt paar. ,,We gingen dan dansen en een glaasje bier drinken bij Concordia, een discotheek. Een beetje babbelen en zo. En als we elkaar nu tegenkwamen, was het 'hallo, hoe gaat het'. Dit drama is met geen pen te beschrijven." Marianne Besselink, burgemeester van de gemeente Bronckhorst, waar het dorp Hengelo onder valt, leeft mee met iedereen. ,,Dit is een grote schok voor de gemeenschap, direct betrokkenen, familie en nabestaan den.'' Het park, dat een olifantenkudde van 50.000 dieren herbergt, trof de 55 karkassen aan in de buurt van verschillende waterbronnen. Som mige dieren lagen op slechts 50 me ter van een bron, een teken dat de dieren lange afstanden hadden af gelegd om toegang te krijgen tot water en voedsel, maar uiteindelijk te verzwakt waren, aldus Tinashe Farawo, woordvoerder van de Wildlife Management Authority. Zimbabwe heeft te kampen met de ergste droogte sinds decennia: een derde van de bevolking (meer dan vijf miljoen mensen) is daar door afhankelijk geworden van hu manitaire hulp. Ook voor de olifan ten pakt de droogte fataal uit. Zim- parks (Zimbabwe Parks and Wild life Management Authority) wil nu meer waterbronnen boren in Hwange aangezien sommige be staande bronnen zijn opgedroogd. Maar het geld ervoor ontbreekt. Het agentschap krijgt geen financiering van de overheid. Volgens Farawo veroorzaken de olifanten een 'massale vernietiging' van de vegetatie in Hwange. Het park kan eigenlijk 15.000 olifanten herbergen, maar er wonen er 50.000. Door die overbevolking ko men de dieren ook in dorpen die rondom het park liggen. Volgens Zimparks zijn meer dan tweehon derd mensen gestorven aan olifan- tenaanvallen in vijf jaar tijd. Het verkopen van olifanten aan dierentuinen, om de overbevolking van het park te verkleinen, krijgt veel kritiek. Experts stellen dat daardoor jonge olifanten bij hun fa milies worden weggehaald en in ongeschikte Chinese dierentuinen belanden. DEN HAAG De weggestuurde Leidse politiechef Fatima Abou- louafa heeft aangifte van smaad en laster gedaan tegen minister van Justitie en Veiligheid Ferd Grap- perhaus. Dat bevestigt haar juridisch adviseur Karim Aachboun. Grapperhaus schreef vorige week in een brief aan de Kamer dat het vertrek van Aboulouafa bij de politie losstaat van haar inhoudelijke kritiek op misstanden bij de politie. ,,Daar- mee wordt de suggestie gewekt dat er een andere reden zou zijn voor het vertrek van mijn cliënt dan haar kritische houding'', zegt Aachboun. ,,Het kan niet zo zijn dat een leidinggevende wordt af gestraft omdat zij naar eer en ge weten heeft gehandeld met be trekking tot de aan haar gemelde misstanden binnen de poli tie." Aboulouafa zei zich bij de politie vaak onvei- - lig te hebben gevoeld door discriminatie. Volgens de politie ontstond een onwerk bare situatie in het team van Aboulouafa nadat colle ga's het vertrouwen in haar op zegden. De korpsleiding kijkt met Aboulouafa en een onafhankelijke verkenner of ze elders binnen de politie kan werken. dinsdag 22 oktober 2019 PC Weer familiedrama in dorp Kay Scholten Hengelo De verdachte van het familie drama, Leon M., heeft zich gister ochtend in alle vroegte bij de spoedeisende hulp van het Slin geland Zieken huis in Doetin- chem gemeld. Hij zou daar hebben gezegd dat hij zijn ouders had om gebracht en daarna van plan was zichzelf wat aan te doen. De man zou zichzelf twee keer in de borst hebben ge stoken en met een hamer op het hoofd hebben ge slagen. In het zie kenhuis kwam het tot een schermut seling met verple gend personeel. M. is voor behan deling in het zie kenhuis gebleven. Hij werd er door de politie vervol- gens aangehou den op verden king van doodslag op zijn ouders. De Fiat Punto waarmee M. naar de spoedeisende hulp was gereden, heeft nog een paar uur voor de deur van de hulp post gestaan voor nader onder zoek door de re cherche. Daarna is de auto wegge sleept. HWANGE Zeker 55 olifanten zijn sinds september gestorven aan honger in Zimbabwaans wildpark Hwange. Het nationale park wijt de sterfte aan ernstige droogte in het gebied en het ge brek aan voedsel dat daardoor ontstaat. De omgeving van het huis in de Julianastraat is afgezet door de politie. FOTO ROLAND HEITINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11