7 Strijders SDF verlaten eerste stad INVAL NOORD-SYRIË Als iemand weet hoe ingewikkeld de situatie in Syrië is, is het wel oud-Syrië- gezant Koos van Dam. ,,De Nederlandse politiek ziet het wel erg zwart-wit.'' Voormalig topdiplo maat Koos van Dam had niet verwacht dat de Turkse presi dent Erdogan de Amerikaanse vicepresident Pence nog had willen ontvangen, nadat Erdogan naar verluidt een brief van president Trump verfrom meld in de prullenbak had ge gooid. Toch werd na onderhande lingen tussen de VS en Turkije opeens een staakt-het-vuren afge kondigd. ,,Nu venten de Amerika nen en Turken de wapenstilstand aan beide kanten uit als een top prestatie van de eigen president.'' Oud-Syriëgezant Van Dam be kijkt het staak-het-vuren met een flinke dosis argwaan. Natuurlijk, erkent hij, het is bemoedigend en bovenal verstandig. ,,Maar het doel van Turkije is wel bereikt: het land zit in Noordoost-Syrië en zal daar niet weggaan. Dat zullen de Koer den niet leuk vinden.'' Van Dam is sceptisch: ,,Ik heb niet vaak gezien dat wapenstilstanden in Syrië werden gerespecteerd.'' Ook nu zijn er alweer berichten over schending van de afspraak. In 2015 en 2016 was Van Dam (74) namens het kabinet de speci ale Syriëgezant. Nog altijd volgt hij de ontwikkelingen in het land op de voet; ook in het halfjaar dat hij in zijn tweede huis bij Cadiz ver blijft. Onder de olijfbomen belt, appt en mailt hij met contacten van toen. ,,In Turkije én Syrië.'' ,,Ik was niet verrast. De Turken hadden al lang een plan om daar binnen te vallen om af te rekenen met de YPG en diens politieke tak PYD. Of de Amerikanen zich nou zouden terugtrekken of niet. Maar het werd met een grote militaire operatie wel zwaarder aangezet dan ik had verwacht.'' ,,Ik geloof dat dat sterk overdreven is. De PYD heeft de handen vol aan Syrië. Zij hadden absoluut geen reden om Turkije aan te val len, omdat ze dan ook wel weten dat ze dan een koekje van eigen deeg krijgen. De Turkse invasie is een vorm van een preventieve mi litaire actie om te voorkomen dat de PKK in het gebied van de PYD een thuisbasis krijgt. De Koerden zijn in hun diverse landen eigen lijk altijd in hun eigen land geïnte resseerd geweest: de Iraakse Koer den in Irak, de Turkse Koerden in Turkije. Maar nu is er een soort transnationale solidariteit ont staan. En ik denk dat de Turken ook een irrealistisch beleid voeren door de Koerdische identiteit te onderdrukken.'' ,,Heel simpel! Er zijn in Syrië altijd wisselende allianties geweest-voor de 'waan' van de week of soms de dag. De PYD heeft in het ver leden mili taire steun gekregen van het regime in Da mascus. Dat vond Assad toen nut tig, want er moest worden gevoch ten tegen IS en Jabhat al-Nusra. Dus de Koerden waren eerst 'bondgenoten' van Syrië, werden toen bondgenoten van de Ameri kanen en hebben nu een alliantie met het Syrische regime.'' Daarmee gaan ze ook tegen hun eigen belangen in, want het brengt het ideaal van een auto nome staat in het noordoosten van Syrië niet dichterbij. ,,Politieke autonomie krijgen ze niet van het Syrische regime, dat past ook niet in de dictatuur van Assad. Maar de Koerden willen liever onder het Syrische bewind dan onder het Turkse leven. Het zou best wel eens kunnen dat ze dan meer worden erkend. Het is kiezen uit twee kwaden en dan kies je de minst slechte.'' Vanuit Zuid-Spanje volgde Van Dam deze week het Kamerdebat over de Turkse inval in Syrië. Hij verbaasde zich over de houding van de Kamerleden. „Alsof er al leen Koerden, christenen en je- zidi's in het gebied leven. Maar er schijnen ook nog Arabieren te wo- De Koerden in Syrië moeten kiezen uit twee kwaden nen, maar dddr hoor je niemand over. De Nederlandse politiek ziet het allemaal wel erg zwart-wit.'' Hij stoorde zich in het debat aan de inbreng van Femke Merel van Kooten-Arissen, die stelde dat een fragiele democratie in Noord-Sy- rië door de Turkse inval in de knop is gebroken. Ze sprak over vrijheid van godsdienst en gen- dergelijkheid en dat er 'zelfs plan nen zijn voor natuurbehoud'. On zin, stelt Van Dam. ,,Dat is vol strekt niet de realiteit. De Koerdi sche strijders van de YPG zouden ook mensenrechtenschendingen hebben gepleegd - etnische zuive ringen, het verbranden van aller lei dorpen en het aanvallen van niet-Koerden. De Kamer doet net alsof het allemaal goed is wat de Koerden doen, en wat de anderen doen is allemaal slecht. Maar het PYG-regime, de politieke tak van de YPG, is nogal dictatoriaal van aard. Er zijn zo'n vijftien Koerdi sche groepen en die zijn allemaal tegen PYG. Ik heb die nuancering gemist.'' Van Dam zucht. ,,Ik begrijp volle dig dat de Turkse interventie wordt afgekeurd. Maar bereik je daarmee je doel? Nee. De Kamer vraagt nu om het invoeren van sancties. Ik vind dat een vorm van politieke zelfbevrediging - sorry voor het woord - en declaratoire politiek. Er komt een verklaring uit en de Kamerleden denken dan dat ze heel wat hebben bereikt. Ze hebben dan een vuist gemaakt, een grote broek aangetrokken, maar Erdogan zal doorgaan tot zijn doel is bereikt.'' ,,Het is ook in het belang van Tur kije dat het regime van Assad het hele gebied onder controle krijgt. Er kan nu wel een staakt-het-vu- ren zijn, maar ik denk dat het waarschijnlijk is dat er op de lan gere termijn een deal gesloten gaat worden tussen Assad en Er- dogan, waarbij Assad moet garan deren dat de PYD daar geen kans heeft om op te treden tegen Tur kije. De Russen zijn daar ook mee bezig. De Turken moeten dan wel een enorme draai maken en ac cepteren dat ze zich niet meer kunnen bemoeien met het regime dat ze acht, negen jaar lang gepro beerd hebben ten val te brengen. Dan is de cirkel weer een beetje rond, maar zijn we ook weer terug bij de situatie van vóór de oorlog - behalve dat we een half miljoen doden, eindeloze wapenleveran ties en een land in puin verder zijn.'' maandag 21 oktober 2019 GO 'Het is écht niet allemaal goed wat de Koerden doen' Hanneke Keultjes Den Haag Had u deze actie van het Turkse leger zien aankomen? Turkije stelt dat het zuidoosten van het land gebukt gaat onder aanslagen van de Koerdische af scheidingsbeweging PKK. Is de Turkse aanval zelfverdediging? RAS AL-AIN De door de Koer den gedomineerde SDF-militie heeft gisteren de belegerde grensstad Ras al-Ain verlaten. ,,We hebben geen strijders meer in de stad, als onderdeel van de gevechtspauze die is overeengekomen", bevestigde een woordvoerder. Ras al-Ain, dat aan de grens met Turkije ligt, was omsin geld door Turkse troepen en pro-Turkse strijders. Die trok ken Syrië eerder deze maand binnen en willen Syrisch- Koerdische strijders verjagen uit het grensgebied. Inmiddels zijn Turkije en de Verenigde Staten een wapenstilstand overeengekomen die tot mor gen moet duren. De Turkse president Erdogan stelt de wapens weer op te nemen als de SDF-milities zich morgen niet uit het ge hele grensgebied hebben te ruggetrokken. ,,De gevechts pauze van 120 uur eindigt dinsdagnacht. We zullen door gaan hoofden van terroristen te verpletteren als ze zich dan niet hebben teruggetrokken'', zei de Turkse president zater dag ten overstaan van jui chende partijgenoten in de stad Kayseri. Waarom hebben Koerden zich gewend tot het Syrische regime, dat ze zelf ook lang bevochten? -Koos van Dam De EU-landen veroordelen de Turkse inval en stoppen wapen leveranties. Buitenlandminister Stef Blok noemde dat 'een grote stap'. Hoe ziet u dit aflopen? Een echtpaar vlucht op de brommer met wat het mee kan nemen in de buurt van Ras al Ain in Noord-Syrië. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7