Jeugdzorg kampt met 1 miljard Organisatiekosten' V: Weer protest in Barcelona, advies aan toerist: blijf 's avonds binnen m\ WON'T ïheuE indm express voois Bezoekers ADE bespoten met pepperspray en beroofd jFɧP^§j 5 Organisatieadviesbureau Beren schot en accountantskantoor Ver stegen uit Dordrecht tekenen voor het onderzoek, waarin ongeveer 70 procent van alle instellingen in de jeugdzorg is meegenomen. Die in stellingen zijn samen goed voor een omzet van 2,5 miljard euro. In 2017 boekten deze organisaties samen een positief resultaat van 46 mil joen, in 2018 was daar nog 33 mil joen van over. Van de zestig organi saties die vorig jaar rode cijfers schreven, kampten er twintig in 2017 ook al met een verlies. De onderzochte instellingen hadden eind 2018 ruim 1100 vacatu res, 4 procent meer dan in 2017. Het aantal vacatures dat langer dan drie maanden openstaat, steeg zelfs met meer dan een derde ten opzichte van een jaar eerder. Door het schrij nende personeelstekort, waren or ganisaties ook veel meer geld kwijt aan het inhuren van extern perso neel. Daar werd met 156 miljoen euro 13,5 procent meer voor neerge teld. Kamervragen GroenLinks-Kamerlid Lisa Wester- veld vroeg minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) middels Ka mervragen al om opheldering. Zij vraagt zich af of het klopt dat er nu pas voor het eerst de totale kosten voor het coördineren van de jeugd zorg zijn berekend en waarom dat dan niet eerder is gedaan. Ook vraagt ze of de minister het percen tage dat opgaat aan organisatie, net als de onderzoekers, hoog vindt. De minister heeft laten weten tijd no dig te hebben om die vragen te be antwoorden. Volgens hoogleraar Organisatie van de Gezondheidszorg Richard Jans sen van de Erasmus Universiteit Rotterdam en Universiteit van Til burg is het overdoen van de zorg naar de gemeenten 'gepaard gegaan met de reflex: nu we verantwoorde lijk zijn gaan we ook ons eigen be leid maken.' Dat is volgens hem 'be grijpelijk', maar leidt tot veel kosten en allerlei verschillende regels 'die niet per se bijdragen aan betere zorg'. Rechter Verschillende Zuid-Hollandse jeugdinstellingen slepen gemeen ten voor de rechter omdat ze de bij dragen van de gemeente te laag vin den. Zij stellen: 'onder deze voor waarden gaan we failliet'. Volgende week doet de rechter uitspraak. Een advocaat van Curium, een acade misch centrum voor kind- en jeugdpsychiatrie, reageerde verbijs terd: ,,Er wordt een berekening ge maakt van de productiviteit, daar wordt een wiskundeformule op losgelaten die werkelijk is losgezon gen van alle realiteit.'' Eerder deze maand werd al dui delijk dat elf ziekenhuizen in Ne derland er slecht voor staan. Ook al deden ziekenhuizen het financieel iets beter dan vorig jaar, 'het ge vreesde zorginfarct' is volgens ac countants 'niet afgewend'. AMSTERDAM Zo'n 130 feest gangers hebben zich tijdens een show van Martin Garrix op het Amsterdam Dance Event (ADE) bij de EHBO gemeld omdat ze last hadden van pepperspray. Volgens de politie zijn mensen met de bijtende stof in hun ge zicht gespoten, zodat crimine len ze konden beroven. Ook wa ren er zaterdagochtend vecht partijen bij de RAI Amsterdam, waar de beroemde dj een feest gaf. Bij de opstootjes heeft de politie wapenstok gebruikt om mensen uit elkaar te halen. Vorig jaar werd ook gespoten met pepperspray tijdens ADE, onder meer ook bij een optre den van Martin Garrix. De poli tie roept op aangifte te doen. Een woordvoerder van het Am sterdam Dance Event noemt de gebeurtenissen in de RAI 'bui tengewoon vervelend'. ,,Crimi- nelen misbruiken het feit dat er veel mensen dicht op elkaar aan het feesten zijn.'' Volgens de zegsman wordt iedereen bij binnenkomst gefouilleerd. Martin Garrix liet in een reactie op sociale media weten het 'vre selijk' te vinden dat bezoekers van zijn show werden belaagd. Weinig tot niets is op de meeste toeristische plaatsen te merken van de hectische week vol geweld die maandag aanbrak. Dit ge beurde nadat het Hooggerechtshof negen Catalaanse politici en acti- visten lange gevangenisstraffen had opgelegd. Op enkele straten zijn wegwerkers bezig nieuw as falt aan te brengen; het was onbe gaanbaar na de vele branden van de afgelopen dagen. De balans, tot nu toe: 576 ge wonden, zowel demonstranten als agenten, en 160 arrestanten, van we er nog 18 in de cel zitten. Ook twee Nederlanders zouden kort in de cel hebben gezeten. Vier men sen verloren een oog door rubber kogels van de politie. Bijna zestig journalisten en fotografen, goed herkenbaar door hun oranje hes jes, liepen door het optreden van de politie lichte verwondingen op. De zaterdagavond en -nacht ver liepen voor het eerst zonder de on lusten van de dagen ervoor. Een demonstratie was er wel, maar vreedzame betogers - die hun pro test vóór Catalonië en tégen Spanje door dat geweld overscha duwd zien - stelden zich op tussen de politiemacht en de relschop pers. Dat hielp. Voor hoelang, is de grote vraag. Tegenstanders van on afhankelijkheid voor de Spaanse regio Catalonië hielden gisteren in Barcelona een tegendemonstratie. mentum en de wind in de rug te heb ben, maar is na afgelopen weekend de regie weer kwijt. Zijn parlementariërs wantrouwen hem, terwijl hij hen op dit moment keihard nodig heeft. Te ambitieus Zoals het er nu uitziet is de kans op een brexit met deal op de deadline van 31 oktober klein: de wens van Johnson voor de deadline zowel de deal en de bijbehorende wetgeving door een te genstribbelend parlement te loodsen lijkt te ambitieus. Het kan, maar het wordt heel lastig. In het zeer onduide lijke en soms onnavolgbare brexitpro- ces is een ding zeker: elke keer als we denken dat de brexit bijna een feit is, duiken er nieuwe barrières en blokkades op. Een brexit aan het eind van de maand lijkt nu alleen mogelijk als de EU besluit om het verzoek tot uitstel niet te honoreren: dan crasht het Verenigd Koninkrijk zonder deal uit de Europese Unie. pa In Brussel wordt intussen rustig afge wacht wat er de komende dagen in Londen gebeurt. Pas als dat duidelijk is, zullen ze zich buigen over het uit- stelverzoek. De verwachting is dat de 27 lidstaten met tegenzin zullen instem men met een nieuwe deadline. En dus is nieuwe vertraging en een nog langduriger brexitpro- ces het meest waarschijnlijke scenario. 'Brexit means brexit', was de slogan die oud-premier The resa May tot vervelens toe be zigde. 'Let's get brexit done', roept haar opvolger Johnson onophou delijk. Maar zoals dit weekend we derom bleek: dat is makkelijker ge zegd dan gedaan. maandag 21 oktober 2019 GO Vervolg van voorpagina Ruim een miljard euro gaat in de jeugdzorg op aan 'organisatie kosten', staat in een analyse die vandaag verschijnt. Dat is bijna een derde van het totale budget. Marcia Nieuwenhuis Utrecht GroenLinks-Kamerlid Lisa Westerveld: Kamervragen. foto anp De duizenden toeristen in Bar celona hebben van de ge meente advies gekregen in de avonduren het centrum te mij den. Gisteren gingen tegen standers van onafhankelijkheid voor de Spaanse regio Catalo- nië de straat op. Edwin Winkels Barcelona sx Kijk op de site bij /video J Beeld van de betogingen xin Barcelona A De Britse kranten maakten gehakt van Boris Johnson, nadat hij werd gedwongen toch uitstel bij de EU te vragen, hoewel hij had bezworen dat nooit te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5