II ZEEUWS-VLAANDEREN 19 IJZENDIJKE HERDENKING 75 JAAR BEVRIJDING Op een indrukwekkende, waardige manier heeft IJzendijke zaterdag en gisteren de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht en 75 jaar bevrijding gevierd. warm applaus klonk. Stichting IJzendijke Bevrijd, met onder anderen vader Anton en zoon Rutger van Merode, begon al Een vrijheid die we moeten herdenken én verdedigen een klein jaar geleden met de voorbereidingen voor de herden king en viering van 75 jaar vrij heid. Met reden. IJzendijke is zwaar getroffen bij de bevrijding. Canadezen vochten van huis tot huis om de Duitsers te verdrijven. Twee dagen duurde dat zelfs. Het oostelijk deel was 17 oktober 1944 bevrijd, de rest 'pas' de volgende dag, volgens een tentoonstelling in het IJzendijkse museum Het Bol werk. Durfals Theo Vermeulen stond zaterdag met z'n fiets te wachten tot de eer ste durfals aan een touw van de to ren van de rooms-katholieke kerk zouden tokkelen. De 13de Lichte Brigade zorgde daarvoor. De mili taire eenheid uit Oirschot was alom aanwezig in het centrum van IJzendijke met pantserwagens en gewapende manschappen. Alsof het weer oorlogsgebied was. ,,Ik kan me nog herinneren dat die kerk is herbouwd", vertelde de in 1945 geboren Vermeulen. ,,Van horen zeggen heb ik", diepte IJzendijkenaar Frans Lie- vens later aan de Markt op, ,,dat fa milieleden en andere mensen in een kelder onder ons hotel schuil den. Ze wilden, toen het even stil was, op de kerktoren kijken hoe laat het was. Die was er niet meer!" Overal liepen ondertussen be zoekers rond die een speciaal uit- gezette wandelroute langs belang rijke bevrijdingsplekken maakten. Ze kwamen onder meer langs uit spanning Cadsandria waar, net als in 1944, een noodhospitaal was in gericht. Liefhebbers die medische spullen uit die tijd verzamelden, lieten het noodziekenhuis herle ven, inclusief 'gewonden'. Ernaast zaten gewone gasten in de serre te genieten van koffie, een biertje of ander drankje, in een volle vrij heid. ,,Een vrijheid die we moeten herdenken én verdedigen", had Marga Vermue, burgemeester van Sluis, eerder op het 17 Oktober- plein gezegd, ,,want die is niet vanzelfsprekend." Zo'n drie generaties ge leden is het alweer, maar jong tot oud was erbij. Zaterdagochtend eerst bij kransleggin- gen op het 17 Oktoberplein in hartje IJzendijke, gisteren bij de herdenking van de tankwagenont ploffing op de boerderij van de fa milie De Dobbelaere aan de Isa- bellaweg. Zesentwintig IJzen- dijkse burgers bleven van 1940 tot in 1945 in het oorlogsgeweld. Bij de tankwagenexplosie lieten 20 oktober 1944 zeker éénenveertig geallieerde militairen het leven. De jongsten waren 19 jaar, de 'oud sten' 35. Geluk Honderden mensen woonden beide plechtigheden bij. Het erf van de familie De Dobbelaere stond gisterochtend barstensvol fietsen en auto's. Eregast was de 99-jarige Richard Brookes, voor malig Royal Engineer uit Birming ham. Hij was er 20 oktober 1944 bij, toen de ramp op de hoeve zich voltrok. De tank waarvan hij één van de bemanningsleden was, was verlaat en mocht niet meer het erf op. Hoeveel geluk kun je hebben in je leven? Brookes hield een toe spraak, waarna een warmer dan maandag 21 oktober 2019 Warmer dan warm applaus voor oud-strijder Richard Brookes (99) Harmen van der Werf IJzendijke Oorlogsveteraan Richard Brookes (rechts) salueert tijdens het Britse volkslied. fotos camile schelstraete -Marga Vermue, burgemeester M In Uitspanning Cadsandria is, net als in 1944, een noodhospi taal ingericht. Pantserwagens en gewapende manschappen waren aanwezig in IJzendijke, zoals hier in de Konin ginnestraat. De 9-jarige Jelle Goethals zit in een Leopard-ber- gingstank op de Markt in IJzendijke. M Tokkelen van de toren van de rooms- katholieke kerk in IJzen- dijke, kinde ren stonden er zaterdag voor in de rij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54