De erepoort van Rilland luistert nu ook 75 jaar bevrijding op Eigenaar fiets gevonden na oproep IN DE REGIO 18 BEVELANDEN EN THOLEN Pand Kortgene geen verrijking MIJN DORP, MIJN STAD De gebouwen op de hoek van de Wilhelminastraat en Bernhard- straat staan leeg sinds basisschool De Zuidvliet en dorpshuis De Pompweie in 2017 verkasten naar het nieuwe MFC De Stadsweide. Sindsdien zijn er spo radisch gebruikers: de brandweer vond er tijdelijk onderdak, vrijwil ligers van de rommelmarkt slaan er hun spullen op en muziekvereni ging Apollo uit Wissenkerke repe teert er een aantal uren per week, in afwachting van een ander onderko men in het eigen dorp. Toch zijn de panden het grootste deel van de week verlaten en dat leidt volgens wethouder Adrie van der Maas van de gemeente Noord- Beveland tot verpaupering van het gebied. „Leegstand is sowieso niet bevorderlijk voor een gebouw en het kan ook leiden tot vandalisme. In dit geval is het gelukkig niet ex treem, maar kleine vernielingen zoals ingegooide ruiten zijn ook vervelend. Al met al is die kavel geen verrijking voor de buurt. We merken dat omwonenden zich zor gen maken. Daar moet dus iets ge beuren." De gemeente wil het terrein graag nieuw leven in blazen, maar dat heeft heel wat voeten in de aarde. De boel slopen zou vanwege de verpaupering het beste zijn, maar dat kan niet zolang er voor Apollo geen andere (tijdelijke) oe fenruimte voorhanden is. En dan is er nog het oude notariskantoor, dat niet van de gemeente is maar wel aan het oude schoolgebouw en dorpshuis vastzit. Voor dat laatste hebben burgemeester en wethou ders een oplossing gevonden: ze willen het kantoor kopen, zodat vervolgens de hele kavel op de schop kan. De aankoop gaat de ge meente 100.000 euro kosten. Als de gemeenteraad daar komende don derdag mee instemt - en daar ziet het wel naar uit - is de eerste hobbel naar een nieuwe invulling geno men. Nieuwe invulling Wat die nieuwe invulling precies wordt, kan wethouder Van der Maas nog niet zeggen. „Daarover zijn we in gesprek, maar wij denken in de richting van ouderenhuisves ting of starterswoningen." De die- renwei met vijver verdwijnt bij de herinrichting waarschijnlijk, maar daar komt volgens Van der Maas ze ker iets blauws voor terug. „De Wilhelminastraat en Bernhard- straat behoren tot het laaggelegen deel van Kortgene. Bij extreme re genval zijn in die buurt regelmatig problemen met de riolering. Als we de boel opnieuw gaan inrichten, willen we zorgen voor goede water berging." Het kan volgens Van der Maas nog wel een flinke tijd kan duren voor er daadwerkelijk gesloopt en gebouwd gaat worden. De erepoort van Rilland is weer van stal gehaald. Na Koningsdag en 4+5 mei kondigt het bouwwerk deze keer de viering en herden king aan van 75 jaar bevrijding. Aan de rand van Rilland heerst zaterdagmorgen volop bedrijvig heid. Op de hoek waar de Honte- straat en Valckenisseweg elkaar kruisen, zetten vrijwilligers van het Klusteam Rilland voor de tweede keer dit jaar de ereboog in elkaar. Ze maakten het bouwwerk afgelopen voorjaar. Het is de be doeling dat-ie de komende jaren feestelijke dagen als Koningsdag en Bevrijdingsdag opluistert. Dit jaar komt daar nog een bijzondere gelegenheid bij: 75 jaar bevrijding. Rilland-Bath is het eerste dorp op Zuid-Beveland dat de Canade zen in de vroege morgen van 25 oktober 1944 weten te bevrijden. Daar staan inwoners, genodigden en nabestaanden vrijdag - precies 75 jaar later - uitgebreid bij stil. De Klankbordgroep Rilland heeft sa men met de gemeente Reimers- waal een programma in elkaar ge zet. „We beginnen met een beslo ten gedeelte, gevolgd door een herdenking die iedereen mag bij wonen", licht Huib van den Dur- pel namens de klankbordgroep toe. De openbare bijeenkomst be gint om 12.45 uur bij protestantse gemeente De Levensbron en ein digt met een kranslegging bij het oorlogsmonument op de begraaf plaats en een formatievlucht van de Koninklijke Luchtmacht. Maar zo ver is het nog niet. Ter wijl de vrijwilligers een Zeeuwse en Canadese vlag bovenop de poort bevestigen, rijden auto's af en aan. Van den Durpel werpt zich spontaan op als verkeersregelaar. Zwaaiend met zijn paraplu zorgt hij ervoor dat de automobilisten om beurten de werkzaamheden passeren. De vlaggen wuiven de passanten vanaf zes meter hoogte vriendelijk gedag. GOES De eigenaar van een fiets met fietstassen, een regenpak met opvallend gele broek, hand schoenen en een pet is gevonden dankzij een oproep op sociale media. Wijkagent Martin Reijn- tjens had op Twitter een oproep geplaatst om de eigenaar van de spullen te vinden. Zaterdagmid dag heeft de politie laten weten dat de eigenaar van de fiets is ge vonden. Grondstoffen van de toekomst Vakbondscafé Sociale vaardigheden maandag 21 oktober 2019 BE Lot oude school nog onduidelijk Wat er precies gaat gebeuren met het oude onderkomen van de basisschool en het dorpshuis in Kortgene, is nog niet duidelijk. Maar dat er iets moet gebeuren, staat als een paal boven water. Ellen Smaardijk-Jobse Kortgene Ellen Smaardijk-Jobse Rilland HEINKENSZAND RWS Goes houdt van daag een thema-avond in De Stenge in Hein- kenszand. Er zal gespro ken worden over het aantal grondstoffen dat we in de toekomst nog kunnen gebruiken voor het bouwen en onder houden van woningen en hoe kunnen we daar nu al op in kunnen spe len. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in De Stenge, Stengeplein 1 te Heinkenszand. Aanmel den kan via rwsgoes.nl/aanmelden. GOES FNV houdt vandaag een vakbondscafé in Goes. De avond wordt geleid door financieel deskun dige Jan Kanninga en gaat over de onderdelen van een loonstrook. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en vindt plaats in het vakbonds huis, Wulfaertstraat 5 in Goes. De toegang is gratis. GOES Stichting Maatschappe lijk Werk en Welzijn Oos- Monty van Belzen. terschelderegio begint vandaag een training so ciale vaardigheden en weerbaarheid in Goes. De training bestaat uit acht bijeenkomsten. De startbijeenkomst is vandaag van 10.00 tot 11.30 uur bij de Betho, Klein Frankrijk 2 in Goes. Aanmelden kan via cursussen@smwo.nl of 0113-277111. Deel name is gratis. GOES Stadskantoor 08.30-17.00 uur: Ex positie; Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87, ochtend: Inloop voor koffie en thee; Erasmuspark, 09.30 11.30 uur: Digitaal Café; vanaf 13.00 uur: Activiteiten voor senioren; Serviceflat de Horst, 13.30-15.30 uur: Digitaal Café; Westhof, Evertsen- straat 15, 13.00-16.00 uur: Bijeenkomst voor mantelzorgers 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45-14.45 uur: Gra tis sporten HANSWEERT Dorps huis Kaj Munk, 13.00 17.00 uur: Kaarten en Biljarten voor senio ren HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1, 13.30-14.30 uur: Gra tis sporten onder be geleiding; De Stenge, 19.30-21.30 uur: Bij eenkomst van het Woonplatform '-S HEER ARENDS- KERKE Poelwijck, 10.00-12.00 uur: Digi taal café KAPELLE De Heyzon, 19.00-21.00 uur: In formatiemarkt over windenergie; FitXpe- rience, 20.00 uur: In door Cycling KRABBENDIJKE Restaurant Ter Weel, 14.00 uur: Wandel groep 'Elke stap telt'; Dorpshuis de Mei boom, 14.00-16.00 uur: Sjoelen en Biljar ten voor senioren KRUININGEN Hof Cruninghe, 13.30 15.30 uur: Creatieve middag; 14.00-16.00 uur: Accordeonmu- ziek door Monty van Belzen RILLAND Luctor et Emergo, 14.00-16.30 uur: Kaarten voor se nioren. Vrijwilligers zetten de erepoort voor de tweede keer dit jaar op. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51