Hobbymarkt staat voor kwaliteit en perfectie Gratis plaatsen bij Opera Meets Musical SCHOUWEN-DUIVELAND 19 BOSWACHTERSDAG 120 JAAR STAATSBOSBEHEER Vroeger moest je een kaartje kopen om een wandelingetje door de Boswachterij Westerschouwen te kunnen maken. Nu kom je er gratis binnen en is er vaak ook nog van alles en nog wat te doen. Ooit moeten mannen er zich een breuk hebben getild. Om de grote stuivende kale vlakte, die nu bekend staat als Boswachterij Wester schouwen, vol te zetten met bo men. Zaterdag was het er vooral feest. De jaarlijkse Boswachters dag stond in het teken van het 120- jarig bestaan van Staatsbosbeheer. Stap voor stap trekken neef en nichtjes Mels (10) en Floor (7) uit Arnhem en Sara (11) en Tess (8) uit Rotterdam geblinddoekt door het bos. Met als enige houvast het spookhuistouw, dat hen over en langs bomen en ook af en toe dwars door een spinnenweb loodst. ,,Best een beetje eng'', ge ven ze direct toe. Toch is dat nou net precies wat het viertal zo leuk vindt aan het grootste bos van Zeeland. ,,Er wordt hier altijd heel veel georganiseerd. Dat is super leuk." Ze komen er regelmatig omdat opa en oma een huis in de buurt hebben. Zat zijn ze het nooit. ,,Va- kantie heb je om uit te rusten. En dat doe je niet door alleen maar te gamen. Dat doe je juist door lekker buiten te rennen en nieuwe din- gen te ontdekken", vindt Sara. Te ontdekken valt er genoeg. Boswachter Alex kettingzaagt ter plekke imposante beelden. Er worden broodjes gebakken boven vuur en er zijn excursies langs paddenstoelen en naar het strand. Boswachter Eddie laat zien hoe je vogels prepareert. Dat doet hij in het opzichtershuisje waar vroeger entreekaartjes werden verkocht. Want dat bos, dat jaarlijks meer dan een miljoen mensen trekt, mocht je ooit niet zomaar binnen. Woeste gronden Staatsbosbeheer werd 120 jaar ge leden opgericht om woeste gron den in Nederland, waar stuifzand vrij spel had, met aanplant van bo- Fantastisch dat er nog een plek is in Nederland waar je kunt verdwalen men te beteugelen. Veel dennen waren het toen, weet boswachter Marijke Lieman. Die bomen wa ren geschikt voor de mijnbouw omdat dat hout kraakt en zo mijn werkers waarschuwde als een schacht op het punt van instorten stond. De Excursieschuur, nu fijn ontmoetingspunt, was in de be- gintijd van de boswachterij de werkschuur van arbeiders. Het be tegelde voetpad dat er nog altijd ligt, maakte dat de mannen sneller op hun werkplek konden komen. Beleving Pas in 1928 werd Staatsbosbeheer ook een natuurbeschermingsorga nisatie. Inmiddels is SBB bij het grote publiek ook bekend van de vele excursies en andere activitei ten die een jaarrond in onder meer het bos (,,Met dank aan onze vrij willigers. Die doen alles en ze doen het nog goed ook!") worden georganiseerd. Boswachter Ma rijke Lieman: „Beleving is héél be langrijk. Omdat je natuurbeheer alleen in stand kunt houden als je het deelt met mensen. Als mensen niet van de natuur houden, dan is dit er niet meer over 100 jaar. We moeten er voor zorgen dat mensen van jongs af aan iets met natuur krijgen. Dat wordt wel steeds lasti ger. Er zijn kinderen in steden die nog nooit in een bos zijn geweest." Was natuur vroeger nog taaie kost, tegenwoordig hoeven kinde ren niet per se vogel- en padden stoelnamen te kunnen opdreunen. „Beleven is voelen, ruiken, proe ven en ervaren. De natuur waarde ren en leren dat het kostbaar is. Dit is een prachtig bos. Mensen ver dwalen hier soms. Fantastisch dat er nog een plek is in Nederland waar je kunt verdwalen. Dat is heerlijk toch?" ZIERIKZEE Het is een bij zondere samenwerking tus sen het Houblon Ensemble en muziekvereniging Onda. Nóg specialer: mensen van Schou- wen-Duiveland mogen er gra tis van genieten. CASD zet za terdag 9 november de deuren wijd open voor Opera Meets Musical. Voor CASD (Stichting Cul turele Activiteiten Schouwen- Duiveland) is het een missie zo veel mogelijk mensen ken nis te laten maken met opera. Dat is de reden dat de organi satie besloten heeft geen en tree te heffen op het dubbel- optreden in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Organisator Mar tin de Jong: ,,Ben je eenmaal naar zoiets geweest dan weet ik zeker dat je zo weer naar een volgende productie komt." Musicalster Het samenbrengen van de eerste divisiefanfare Onda met het Houblon Ensemble levert een geweldige combi natie op, zegt bariton Martijn Hop van het Houblon ensem ble. ,,Aan de ene kant heb je een heel goede fanfare, met Cora Dellebeke als gedreven en enthousiasmerende diri gent. Aan de andere kant heb je het Houblon ensemble, waar we zelf een echte musi- calster in hebben zitten", ver wijst hij naar Howard van Do- demont. Hij was invaller bij grote musicalproducties als The Lion King en regisseerde ook zelf. ,,Bij Opera Meets Mu sical zingt hij een stuk uit Les Misérables." Ook het Houblon Ensemble zet zich in voor het 'onder de mensen brengen' van de opera. Opera Meets Musical is in de Nieuwe Kerk in Zierikzee en begint om 20.00 uur. Een plaats reserveren kan tegen betaling van 7,50 euro. Verder is iedereen gratis welkom, zo lang er nog plaatsen zijn in de kerk. Meer info via: cul- tactsd@zeelandnet.nl. SCHARENDIJKE Wat het leuke is aan een hobbymarkt? „Kwaliteit", zegt Bram van de Panne uit Looperskapelle stellig. ,,Mensen weten eigenlijk niet wat er te koop is. Duitsers snappen dat beter. Een hobbymarkt staat voor hen gelijk aan perfectie en kwaliteit." Neem de houten spullen die Van de Panne zelf maakt. Flessenhouders, een houten stuurtje waarin borrelglaasjes perfect passen en nestkastjes met ver schillende afbeeldingen. Originele ca deaus en dan tot in de finesses afge werkt. ,,Zo'n vogelhuisje is ook te koop in een bouwmarkt, maar dan zit er geen bodem in die je er af kunt halen zodat je 'm schoon kunt maken." Samen met Nel Stout uit Nieuwer- kerk organiseerde hij zaterdag een hobbymarkt in De Putmeet in Scha- rendijke, een voorproefje van de véél grotere kerstmarkt die de twee in de cember in De Putmeet op poten zet ten. ,,Dan pakken we er ook de gym zaal helemaal bij." maandag 21 oktober 2019 SD Op de tast door het bos is best eng Esme Soesman Westenschouwen Mels (r) en Tess lopen geblindeerd langs het spookhuistouw door het bos. foto dirkjan gjeltema - Boswachter Marijke Lieman Prachtige spullen op de hobby markt. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA •Vi,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50