II Man rijdt na vechtpartij in op terras in Deventer 4 BREXIT NEDERLAAG PREMIER Na een pijnlijk verlies in het Lagerhuis en een gedwongen uitstelverzoek bij de EU probeert de Britse premier Boris Johnson de brexit de komende dagen in sneltreinvaart te regelen. De kans op succes is klein. Ik ben ervan overtuigd dat we het proces voor 31 oktober afronden Het Britse parlement zou afgelopen weekend stemmen over de brexitdeal die de Britse premier Johnson sloot met de EU. Een historische gelegen heid, op Super Saturday. Maar zoals in het brexitproces ge bruikelijk is, liep alles anders. Het Let- win-amendement, waarin staat dat voor definitieve goedkeuring van het brexitakkoord eerst alle bijkomende wetgeving moet zijn aangenomen, gooide roet in het eten. Daardoor was Johnson bij wet verplicht uitstel van de brexitdatum van 31 oktober te vra gen bij de Europese Unie. Hij voegde eraan toe dat hij geen uitstel wil, maar dat leek hij alleen te doen om beeld vorming in eigen land te beïnvloeden. Johnson probeert uit alle macht uit te stralen dat brexituitstel niet zijn ei gen keuze is. Ondanks dit soort trucjes is het officiële uitstelverzoek verzon den, en buigt Brussel zich erover. Tegelijkertijd zet Johnson alles op alles om alsnog voor 31 oktober zijn brexitdeal en de bijbehorende wetge ving door het parlement te loodsen. ,,De regering werkt onophoudelijk aan ratificatie en zal de benodigde wets voorstellen deze week introduceren. Ik ben ervan overtuigd dat we het pro ces voor 31 oktober kunnen afronden'', zei hij, nadat hij de amendements stemming zaterdag verloor. Dat wordt een helse klus. De oppositie loopt zich warm om nog meer zand in de motor te strooien: als premier Johnson vandaag probeert de motie over zijn brexitdeal en de bijbeho rende wetgeving in stemming te brengen, dan zullen politieke tegen standers wederom amendementen indienen om het karakter van de mo tie te veranderen. De angst bij de rege ring is dat parlementariërs - nu ze de tijd hebben om de details te bestude ren - problemen zullen hebben met de juridische tekst, en ook daar genoeg op aan te merken hebben, waardoor vertraging op de loer ligt. Referendum Keir Starmer, die bij oppositiepartij Labour verantwoordelijk is voor de brexit, zei gisteren dat zijn partij een amendement zal indienen dat ervoor zorgt dat een goedgekeurde brexitdeal aan het volk wordt voorgelegd in een referendum. Een ander amendement voor een zachtere brexit, waarbij het Verenigd Koninkrijk in de douane unie blijft, wordt nog overwogen. Als een van die amendementen wordt aangenomen, is het onwaarschijnlijk dat Johnson de eigen motie nog zal steunen. De Britse premier leek even mo- Toen de auto gisterochtend rond half zes vlak voor een dönerzaak in de binnenstand van Deventer een terras opreed, ontstond een ravage. Terrasmeubilair werd aan flarden gereden, brokstukken vlogen me ters ver weg, mensen werden ge raakt. Eén van de slachtoffers kon ter plekke worden behandeld, de andere vier zijn per ambulance naar het ziekenhuis afgevoerd, meldde de politie. Omwonenden spreken van een afschuwelijk incident. ,,Ineens schoot die auto vooruit en reed op mensen in, die daarbij door de lucht vlogen.'' De terrassen op de Brink worden op dat tijdstip doorgaans bezocht door publiek dat terug komt van een nachtje stappen. Aan de levensgevaarlijke actie ging een vechtpartij tussen twee groepen vooraf, vertellen ooggetui gen. Er werd over en weer getrok ken en er vielen rake klappen, zegt een vrouw. De Audi, type SUV, stond toen al bij het terras. Toen ie mand tegen de auto begon te trap pen, zouden bij de bestuurder de stoppen zijn doorgeslagen. ,,De auto schoot ineens vooruit en reed op een aantal mensen in.'' De bestuurder van de auto sloeg aanvankelijk op de vlucht, de slachtoffers op het terras achterla tend. Volgens de politie waren de vijf nog aanspreekbaar. Eén slacht- offer kon ter plekke worden behan deld. De politie onderzoekt de aanlei ding voor de vechtpartij. Het motief is voor bewoners onduidelijk. Een kwartier voor het drama was er nog geen vuiltje aan de lucht, zegt een kroegeigenaar uit de buurt. Geen aanslag Volgens de Deventer burgemeester Ron König was meteen duidelijk dat een ruzie voorafging aan de dol- lemansrit. Er is niet gedacht aan een terreuraanslag. Dat bleek uit de eer ste informatie die aanwezigen di rect aan de politie doorgaven, ook over de verdachte. König, die ter plekke verscheen, noemt het inci dent 'vreselijk'. maandag 21 oktober 2019 Weer verlies Johnson: toch verzoek om uitstel brexit Suse van Kleef Londen —Boris Johnson, Britse premier De strijd over de brexit is ook weer in de Londense straten losgebarsten. Hon derdduizenden men sen eisten zaterdag een nieuw referen dum. FOTO REUTERS De ravage op de Brink is groot. foto rens hulman Een 37-jarige man in een Audi Q7 is gisteren ingereden op een terras in Deventer. Vijf mensen raakten gewond, vier van hen belandden in het ziekenhuis. De bestuurder heeft zichzelf aan gegeven bij de politie. Martijn Ubels Deventer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4