II Velen laten donorkeuze nog onbekend Mike van der Vlis wist zijn leven te redden, degenen achter hem kwamen om NIEUWS 3 Mike van der Vlis keek de man die op de A2 een dodelijk ongeval veroorzaakte, in de ogen. „Hij had twee handen aan het stuur en schreeuwde.'' Drie mensen kwamen om het leven. Kansen keren in Canada Het is twee dagen na de horror- crash die op de A2 aan een echt paar uit Bergen aan Zee het leven kostte. In de brasserie in Amster dam-Noord dringt van buiten mu ziek door. Mike van der Vlis (46) hoort het niet. Hij vertelt wat hij afgelopen donderdag meemaakte op de A2 bij Breukelen. Van der Vlis werkt bij een visle- verancier voor de horeca in IJmui- den en is op weg naar de zaak. ,,Ik was vroeg begonnen en had mijn laatste vracht van de dag afgele verd.'' Hij rijdt met 100 kilometer per uur in zijn bedrijfsauto over de middelste van de vijf rijbanen van de A2 richting Amsterdam. ,,Ik had de cruisecontrol aan vanwege de trajectcontrole.'' Het is ruim voor de spits en nog rustig op de weg. Seconden Dan voltrekken de gebeurtenissen zich in luttele seconden. Op de binnenste vluchtstrook ziet Van der Vlis een grijze Opel Astra te gen het verkeer in rijden. Dit klopt niet, denkt hij. Als de auto vervol gens twee banen opschuift, weet hij dat het helemaal mis is. De auto komt recht op hem af. Zonder in zijn spiegels te kijken geeft Van der Vlis een ruk aan het stuur en gaat naar rechts. ,,Mijn auto kwam op twee wielen te staan.'' De spookrijder mist de bus en knalt frontaal op de Golf erachter. In zijn spiegel ziet Van der Vlis de Ik zag een vuurbal en er vloog een motorblok door de lucht klap. ,,Door mijn hoge bus zagen degenen achter mij de auto niet aankomen. Ze waren kansloos. De knal was gigantisch. Ik zag een vuurbal en er vloog een motorblok door de lucht.'' Zodra zijn auto stilstaat, springt Van der Vlis eruit en sprint naar de gecrashte Golf. ,,Ik heb de hart slag van de inzittenden gevoeld, maar wist al dat het te laat was toen ik bij de auto aankwam.'' Dan gaat hij naar de veroorzaker van het ongeluk. Ook die is al dood. ,,Ik kon niets meer doen.'' Van der Vlis twijfelt niet aan de oorzaak van het ongeval. De be stuurder van de Astra is volgens hem bewust door de middenberm gereden op een plek waar geen vangrail is en heeft bewust in de richting van zijn bus gestuurd. ,,Ik heb op het politiebureau, waar ik een verklaring heb afgelegd, een bestuurder gesproken die achter hem reed toen hij door de mid denberm stuurde. Die heeft gezien dat hij, eenmaal op de binnenste vluchtstrook, weer gas gaf en hon derden meters is doorgereden.'' Scenario's De politie heeft het onderzoek naar de crash nog niet afgerond en onderzoekt verschillende scena rio's. Aanwezigen bij de rouwbij- eenkomst voor de 38-jarige veroor- zaker opperden vrijdag dat die door een epileptische aanval de macht over het stuur had verloren. Van der Vlis zegt te begrijpen dat het voor nabestaanden moei lijk is te accepteren, maar volgens hem veroorzaakte de man het on geluk moedwillig. „Ondanks de hoge snelheid heb ik hem in zijn ogen kunnen kijken. Hij had twee handen aan het stuur, zijn ogen open en schreeuwde. Dat beeld raak ik nooit meer kwijt.'' De nachten na het ongeluk kan Van der Vlis niet slapen. ,,De hele film speelt zich steeds opnieuw af in mijn hoofd.'' Hij krijgt begelei ding van Slachtofferhulp. Dat heeft hem geadviseerd veel over het ongeluk te praten. Dat is lastig, zegt hij. ,,Ik woon alleen.'' Een dag na het ongeluk besloot hij daarom weer aan het werk te gaan. ,,Alles leek mij beter dan thuiszitten.'' Volgens minister Bruno Bruins (Volksgezondheid) is een half miljoen nieuwe registraties mooi, maar niet genoeg. Vanaf 1 juli vol gend jaar wordt de donorwet van kracht. Dan wordt bij iedereen die zijn keuze niet heeft laten vastleggen, automatisch ervan uitgegaan dat hij of zij er geen be zwaar tegen heeft om donor te zijn. Tot nu toe hebben zo'n 6,7 mil joenen volwassenen (44 procent) hun keuze laten registreren in het donorregister. Zo'n 3,8 miljoen van hen heeft geen bezwaar tegen do norschap, ruim 2,1 miljoen men sen willen geen donor zijn en ruim 750.000 Nederlanders laten de keuze aan de familie. Komende week start een nieuwe landelijke campagne om mensen over te halen hun keuze vast te leg gen. Dat kan op donorregister.nl. ,,1 juli 2020 komt steeds dichter bij'', aldus Bruins. ,,Er zijn nu da gelijks situaties waarbij nabestaan- den bij het plotselinge overlijden van een naaste niet weten of die organen wilde afstaan. Of je wel of geen toestemming geeft, is een persoonlijke afweging. Maar het is wel belangrijk dat iedereen erover nadenkt en de keuze invult.'' Uit de voorlopige registratiecij- fers blijkt dat vrouwen iets vaker hun keuze laten vastleggen dan mannen (45 tegenover 39 procent). Mannen geven iets vaker aan dat ze geen donor willen zijn (31 procent) dan vrouwen (29 procent). Ook blijken er regionaal verschillen te bestaan. Zo kiezen Brabanders het vaakst voor orgaandonatie (60 pro cent). Inwoners van Flevoland ge ven het minst vaak toestemming voor orgaandonatie (38 procent). VANCOUVER De door schandalen geplaagde Cana dese premier Justin Trudeau heeft vandaag toch kans op een gunstige uitslag bij de parlementsverkiezingen. Deze leken eerder uit te draaien op een ramp voor zijn Liberale Partij. De grootste oppositiepartij, de Conserva tieven, is ook in opspraak ge raakt. De partij zou een com mercieel bureau hebben in gehuurd om een concurre rende partij uit te schakelen. Opiniepeilingen voorspelden tot vorige week nog een grote nederlaag voor Trudeau. maandag 21 oktober 2019 Spookrijder gaat op middelste van de vijf rijbanen rijden. Mike wijkt uit naar rechts. Spookrijder mist Mike maar rijdt frontaal op zijn achterligger. Vangrails - Shell tankstation ONGELUK A2 Bestuurder grijze Opel Astra gaat over middenberm waar geen vangrails zijn en rijdt op de vlucht strook tegen het verkeer in. Ontsnapt aan een horrorcrash Richard Hoving Amsterdam -Mike van der Vlis (46) Mike van der Vlis en zijn bedrijfsbus. foto dingena mol 100m Ruim de helft van de Nederlan ders heeft niet laten vastleggen of hij of zij organen wil afstaan na het overlijden. Sinds het voorstel voor de omstreden do- norwet in februari 2018 werd aangenomen, heeft een half miljoen mensen zijn of haar keuze alsnog laten registreren. Hans van Soest Den Haag M Het pasje dat duidelijk maakt dat iemand zich als donor heeft laten registreren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3