Voor euforie is nu bij Nageeye meer nodig II Nederlandse baanwielrenners laten de concurrentie uit het 6 Murray pakt weer een titel WB-zege voor Oranje Nederlandse recordtijden Rus zegeviert bij ITF in Sevilla Bij de EK baanwielrennen regende het medailles voor Oranje. Het toer nooi geldt als aftrap voor de olympische campagne richting Tokio', vandaar een eerste tussenrapport voor de baanploeg. Hij gooit zijn handen de lucht in, omdat dat zo hoort op de finish als Nederlandse kampioen, niet omdat hij pure vreugde voelt. Het is een zuinig gebaar. Met een holle blik verwerkt Abdi Nageeye zijn natio nale titel en negende plek in 2.07.39. Hij kwam voor meer naar Amster dam, sprak donderdag in het Rijks museum nog van podiumambities. De speaker feliciteert hem, maar Nageeye (30) trapt op de rem. ,,Twee jaar geleden zou ik met zo'n tijd uit mijn dak zijn gegaan. Nu ben ik, gewoon, tevreden.'' Moeizaam strompelt hij kort daarna van de baan naar de gangen van het Olympisch Stadion, daarbij zoveel als mogelijk zijn pijnlijke rechterhamstring ontlastend. Het publiek op de tribune kan rekenen op een opgestoken duim. Uit dank baarheid. Zijn gematigde reactie is veelzeg gend. In twee jaar tijd is Nageeye een andere atleet geworden. Kijk al leen al naar zijn prestaties dit sei zoen. Zijn winst in de sterk bezette halve marathon in het Japanse Ma- rugame in februari, het dikke nieuwe Nederlands record van 2.06.17 en de vierde plaats in Rotter dam in april, zijn tijd onder het uur op de halve marathon bij de Great North Run. Ze moesten de opmaat zijn naar een volgende sprong op de marathon. Alleen krijgt Nageeye in Amsterdam voor de vierde keer in zijn carrière fikse last van een van zijn hamstrings. ,,Ik was er al bang voor. Na tien kilometer voelde ik die hamstring al en later verzuurde heel mijn been. Op een gegeven moment leek het alsof ik nog op één been liep.'' De kopgroep met uiteindelijke winnaar Vincent Kip- chumba is dan al uit zijn zicht ver dwenen. De Keniaan Kipchumba loopt 2.05.09. De eindtijd bij de vrouwen van 2.19.26 van de Ethiopische Degitu Azimeraw zorgt wel voor veel vreugde. Met die tijd werd het par koersrecord van 2.21.09 van Meseret Hailu uit de boeken gelopen. Dat stond al sinds 2012. «nwti Sprintweelde Beter kon eigenlijk niet. Op de EK gingen de Nederlanders er op alle drie de olympische disciplines, teamsprint, sprint en keirin, met de hoofdprijs vandoor. Op de team sprint werd in de finale Engeland met overmacht verslagen. De Brit ten wonnen de afgelopen drie Olympische Spelen goud op de teamsprint en Nederland wil aan komende zomer in Tokio die hege monie doorbreken. ,,Ik hoop dat we op de Spelen die Britten een keer aankunnen'', zegt Harrie Lavrey- sen. ,,Als iemand het moet kunnen doen, zijn wij het.'' De Britten zijn onder de indruk van de kracht van de Nederlanders. ,,Ze hebben hier alles gewonnen en zijn al twee keer wereldkampioen op de teamsprint, dat maakt ze tot het ijkpunt. Maar de Olympische Spelen wordt een nieuwe uitdaging voor ze'', zei Jason Kenny, zelf zes voudig olympisch kampioen. Hoe groot het surplus aan kwali- Ik hoop dat we op de Spelen die Britten een keer aankunnen. Als iemand 't kan doen, zijn wij het teit binnen de sprintploeg is, bleek in de finale van de sprint, waarbij Lavreysen en Jeffrey Hoogland het tegen elkaar op moesten nemen. Het was een kopie van de afgelopen WK-finale, alleen was nu niet Lavreysen, maar Hoogland de sterkste. Ook in de finale van de keirin stonden twee Nederlanders aan de start. Naast wereldkampioen Mat- thijs Büchli reed Lavreysen zijn derde finale van deze EK en met een aanval over twee ronden liet hij iedereen kansloos. Lavreysen is een van de grote kanshebbers voor goud op de Spelen. ,,Ik wil uitko men op alle drie de onderdelen'', zei hij over de teamsprint, sprint en keirin. ,,Dus dit waren perfecte EK richting die Spelen.'' Sollicitatie Van Schip Nadat hij was bekomen van zijn zil veren race op de puntenkoers, gooide Jan-Willem van Schip er maar direct een open sollicitatie uit. ,,Ik wil mezelf even in de aanbie ding doen bij de zeer grote prof- ploegen'', sprak hij met een menge ling van lolligheid en ernst. Want aangezien zijn huidige ploeg Roompot Charles ophoudt te be staan, is de vraag of en in welk shirt Van Schip volgend jaar op de weg rijdt. Hij was extra blij met zijn succes op de puntenkoers, omdat van Schip eerder op het omnium - het olympische nummer - naast de prijzen greep. Wie Jan-Willem van Schip met zijn niet aflatende aanvalslust te keer zag gaan op de puntenkoers (40 kilometer over 160 ronden), kan zich bijna niet voorstellen dat hij komend jaar geen ploeg zal vin den. Tegelijkertijd geldt Van Schip - inderdaad, die met dat ultra kleine stuurtje - als eigenzinnig, wat hem in het peloton niet altijd even ge liefd maakt. Ook is de vraag hoe aantrekkelijk hij is voor een weg- ploeg, aangezien de Spelen zijn grote doel zijn voor het komend jaar. Tijdens de EK probeerde Van Schip zich af te sluiten voor de on zekerheid over zijn toekomst. ,,Het heeft aan mij gevreten, maar ik heb hier laten zien dat ik kneiterhard kan fietsen en dat ik een intelli gente man ben, die ook verstand heeft van koerstactiek.'' maandag 21 oktober 2019 TENNIS Andy Murray (32) heeft voor het eerst sinds 2017 weer een enkelspel- titel gewonnen. De Schot leek in de finale van Ant werpen de zege aan Stan Wawrinka te moeten laten. Hij knokte terug na 3-6 1-3 en won met 3-6 6-4 6-4. Murray liet na het laatste punt zijn tranen de vrije loop. Hij stond lang aan de kant met een heupbles sure. Zijn laatste titel was begin 2017 in Dubai. CURLING De Nederlandse mannenploeg heeft het wereldbekertoernooi in het Zwitserse Champéry ge wonnen. Het team van skip Jaap van Dorp zette in de eindstrijd Noorwegen met 7-4 aan de kant. Nederland won eerder vier groeps wedstrijden en vervolgens van Zwitserland (kwartfi nale) en Italië (halve finale). ZWEMMEN Kira Toussaint (foto) heeft bij kortebaan- wedstrijden in Amsterdam haar Nederlands record op de 50 meter rugslag verbe terd. Ze tikte aan in 25,79 seconden, ruim sneller dan haar oude record van 26,04. Arno Kamminga zwom op de 100 meter schoolslag het Nederlands record van Robin van Ag- gele uit de boeken. Kam- minga kwam tot 56,20 en was daarmee 0,09 se conde sneller dan de tijd die Van Aggele in 2009 had neergezet: 56,29. TENNIS Arantxa Rus heeft het toernooi van Sevilla op haar naam geschreven. De 28-jarige Nederlandse vierde haar achtste eind zege bij een ITF-toernooi van dit seizoen. Rus was als eerste geplaatst. Ze rekende in de eindstrijd af met Patricia Maria Tig, de nummer 2 van de plaat singslijst uit Roemenië. Rus zegevierde na twee uur met 6-4 6-4. Medailleregen op Abdi Nageeye liep in de Amster dam Marathon zijn tweede tijd ooit, de tweede ooit ook gelo pen door een Nederlander, maar tot euforie leidt zijn 2.07.39 niet meer. ,,Ik weet dat ik tevreden moet zijn, maar dat leg ik mezelf een beetje op.'' Pim Bijl Amsterdam Abdi Nageeye komt in Amster dam over de streep. foto anp Daan Hakkenberg en Jesse van Someren Apeldoorn -Harrie Lavreysen (22) Harrie Lavreysen, Kirsten Wild en Jan-Willem van Schip (v.l.n.r.) hadden alle reden tot juichen bij de EK in Apeldoorn. fotos cor vos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34