De climax van Kees Boonman 22 MEDIA CULTUUI VINCENT LUISTERT RADIO Garrix uit top dj's Kees Boonman is een politieke duider, een baken in het gekon kel en gedraai. Hij is iemand die de onderliggende patronen kent, ie mand die licht geamuseerd en beschou wend van een afstand de politiek be drijvende mensjes gadeslaat. Dat doet hij al veertig jaar. Vroeger voor AVROTROS, nu bij Omroep MAX. Hij heeft een vaste rubriek in Nieuws- weekend, zaterdagmorgen op NPO Radio 1, hij vlogt en maakt columns voor MAX Vandaag. Gelukkig beperkt hij zich niet tot Den Haag, de Nederlandse politiek sukkelt altijd hopeloos achter de werkelijkheid van 2019 aan. Afgelopen zaterdag zat Boonman in Londen, dat was the place to be, het was Super Saturday, de stemming aller stem mingen was aanstaande. Hij mocht om 9 uur voor een kwartiertje plaatsnemen in de BBC-studio in Westminster. Dat kon wel even, het was nog vroeg. De brexiteers zaten nog te ontbijten met bacon, sausages, baked beans, kippers en fried eggs. Hij was hoorbaar blij dat hij nu eens bij het echte werk mocht zitten en niet dat gezanik van de Kamer hoefde aan te horen. ,,We gaan het niet hebben'', zo begon hij, ,,over die bommengooierij op Irak. Er zijn 2100 bommen gegooid daar, niemand heeft zich ooit druk gemaakt over schade, en nu opeens wel. We gaan het ook niet hebben over de uitspraak van de koning dat we de stikstofcrisis samen moeten oplossen, wat toch feite lijk een politieke uitspraak is, nee, het gaat op deze Super Saturday maar om één ding: brexit. Het is vandaag, zo kopt de Daily Telegraph, deze deal of geen deal. Hee, dat kwam ons bekend voor!'' Boonman spreekt over zichzelf in ma jesteitelijk meervoud, dat mag, hij is de koning der politieke commentatoren van MAX. ,,We hebben het even opge zocht, een jaar geleden bracht de Daily Telegraph precies dezelfde kop, toen ging het over de deal van Theresa May.'' mogelijke Super Saturday-scenario's. ,,Het zou best eens kunnen'', zei hij, ,,dat het brexitvoorstel van Johnson niet eens in stemming komt vandaag, omdat er eerst wordt gestemd over een amen dement.'' ,,Dit is niet de laatste fase'', zo sloot hij af, ,,dit is het laatste hoofdstuk van het begin. Mensen die gescheiden zijn, we ten hoe moeilijk het is, dit is echtschei ding 4.0.'' ,,Nou, het wordt een anticlimax'', mopperde presentatrice Mieke Van der Weij in Hilversum. Ze kreeg gelijk. Het laatste hoofdstuk van het begin. NARCOLEPSIE BENEFIET Comeback Sugababes Jochem Myjer en zijn vrouw Marloes richtten een stichting op om geld in te zamelen voor onderzoek naar de slaapziekte narcolepsie waaraan hun dochter Limoni (10) lijdt. Morgen speelt hij een benefiet voor dit doel. ,,Het was zó verdrietig om 's nachts een trillend meisje in je armen te hebben." et begon in september I 2016, vlak voor de I I herfstvakantie. Limoni was moe, zoals alle kin- I deren vlak voor de va kantie. Ik heb geleerd van mijn ziekte (bij Myjer werd in 2011 een goedaar dige tumor uit het ruggenmerg ver wijderd, red.) meteen aan de bel te trekken als je voelt dat het niet pluis is. Bij mij vonden ze eerst ook niks. Bloedonderzoek leverde niets op. 'Stop haar gewoon wat eerder in bed', werd er gezegd. Maar tijdens de herfstvakantie viel ze om tien uur 's ochtends in slaap voor de tv. En ze kwam een kilo per week aan. Terwijl we gezond eten. De kinderinternist in Leiden ont dekte niks. Hij gooide het nog één keer in de groep. Een neuroloog op perde toen narcolepsie. Daar dacht niemand aan. Het is een zeldzame ziekte, zeker bij kinderen. Tijdens het gesprek met die specia list viel Limoni, ze was 7 toen, in slaap. Dat doen narcolepsiepatiënten te pas en te onpas. Ze slapen volstrekt inefficiënt. Het lichaam weet niet wanneer het moet slapen. Iemand omschreef dat gevoel eens als 'drie dagen niet slapen, voor een kachel van 40 graden zitten en dan proberen wakker te blijven Toen wisten we het zeker. Op dat moment stort je wereld in. We had den die ellende met mij net achter de rug. Ze kreeg een ruggenprik waarbij hersenvocht werd afgetapt, op zoek naar het stofje hypocretine, dat een grote rol bij het ritme van slapen en waken speelt. Dat was bij haar afwe zig. Opgegeten door haar immuun systeem. Nachtmerries Wat ik wist van de ziekte? Op You- Tube staan filmpjes van mensen die de slappe lach krijgen en ineens in el kaar zakken als spaghetti in een pan kokend water. Die verlamming is een van de symptomen. Bij Limoni uitte zich dat in haar gezicht. Andere verschijnselen zijn nacht merries en heftige hallucinaties. Soms zijn je hersenen wakker, maar slaapt je lichaam door. Gevangen in je eigen lijf- een vreselijke ervaring. Limoni droomde over dierbaren. Over mij. Dat ik haar aanviel. Voor een kind is dat mentaal niet vol te houden. Ze nam ook steeds meer afstand van me. Of ze droomde dat ze door iemand werd neergestoken. Een nar- colepsiepatiënt voelt dat werkelijk. Ze dromen al binnen één seconde. Als ze wakker schrikken, weten ze niet wat echt en niet echt is. Af en toe droomde ze in een posi tieve vorm. 'Papa, ik heb gevlogen, voelde de wind door mijn haren.' Maar 's nachts had ik haar trillend in mijn armen. Je weet niet hoe verdrie tig dat is. Zo'n popje van 6. We probeerden het eerst zonder medicijnen. En geen suiker meer. Die zorgt voor vermoeidheidsdips. Bij haar kwam dat drie keer harder aan. Ze werd behandeld in Haarlem, in Wekker Ze was dol op voetbal, maar raakte geen bal meer. En Limoni is een ta lentje hoor. Maar die tijdelijke ver lammingen tastten haar coördinatie aan. Daarbij belandde ze ook eerder in de puberteit. Toen besloten we het rigoureus aan te pakken met medicijnen. Ze kreeg Xyrem, dat is medicinale GHB. Maar in feite die partydrug waarmee je een olifant kunt platleggen. Ze neemt nu dagelijks drie medi cijnen. Om half tien 's avonds - ze gaat om half negen naar bed -, om half één 's nachts en nog eens om half vier in de nacht. Ze heeft een wekker die afgaat. Door die GHB valt ze in een diepe slaap. Die twee slaap jes overdag blijven, maar ze is nu ge durende de dag veel wakkerder. O ja, om drie uur 's middags neemt ze ook dexamfetamine, een stimule rend medicijn. Om wakker te blijven. En om vijf uur slikt ze die antide pressiva tegen de nachtmerries. Structuur is het sleutelwoord. Maar wat een cocktail geef je je kind! Ja, ze doet het 's nachts allemaal zelf, zo knap. Voor haar slaapjes gaat in de klas haar horloge af. Dan weet ze: ik moet even liggen. Ze heeft op Sein, het expertisecentrum voor epi lepsie en slaapgeneeskunde. Ze kreeg antidepressiva om die nachtmerries te onderdrukken en gelukkig werd het beter. Maar uiteindelijk werd het weer erger, ook al deed ze twee slaap jes overdag. Ze viel overdag zes keer in slaap en werd 's nachts zes keer wakker. DEEJAYS Martin Garrix Vervolgens schetste Boonman de maandag 21 oktober 2019 GO staat niet langer bovenaan in de DJ Mag Top 100, ranglijst van populairste dj's. Hij moet zijn koppositie afstaan aan de Belgische dj- broers Dimitri Vegas Like Mike. Op plaats drie staat David Guetta. MUZIEK Mutya Buena, Keisha Bucha nan en Siobhan Donaghy, de Sugababes, zijn terug. Het trio heeft een single uitgebracht, Flowers. Het is voor het eerst sinds 2013 dat de groep op treedt in de oor spronkelijke sa menstelling. Als spaghetti in Arno Gelder Myjers dochter Limoni (10). PRIVÉFOTO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22