ZEELAND GEBOEKT Activiteiten in de Week van het Zeeuwse Boek IKEA Kunt u mij de weg naar Pamelen vertellen, meneer? ZEELAND 21 Marlies Allewijn is dit jaar de schrijfster van het geschenk van de Week van het Zeeuwse Boek. Het is een eerbetoon geworden aan haar opoe Janna. Boek, vrije inloop; marathon-pro gramma met schrijvers van geschenken van de Week van het Zeeuwse Boek - onder anderen Freek de Jonge en Kees Slager - ter gelegenheid van de 25ste editie. Koperen Tuin, 13.30 uur: Presenta tie De letterdief van Kayleigh Schaafsma; Kapelle, Lectori, 9.30 uur: Feest van herkenning: muse- umverhalen voor ouderen; Melis- kerke, de Boekenmolen, 19.30 uur: Hans Sakkers over Slag om de Schelde; Middelburg, Kaffee 't Hof, 19.30 uur: Avond rondom het boek De War- now met schrijver Hans Steketee, geïnterviewd door PZC-verslaggever Jan van Damme; Zierikzee, boekhandel De Vries i.s.m. Bibliotheek Oosterschelde, 20.00 uur: Josephine Rombouts over haar avonturen op Cliffrock Castle. 7W v&n P&metan en andere verzen s Zeeuwse schrijvers Als je vindt dat jouw geloof geen spot verdraagt, is jouw geloof slechts scha mele schijn. Frank van Pamelen, de schrijver en theatermaker met vele gedaanten uit Terneuzen, spot zelfs met de kruisiging. Een van zijn bekendste kwatrijnen luidt: Wat is dat smaakvol opge bouwd!/ Riep Jezus aangenaam ver rast/ Dat lijkt warempel sandelhout/ Maar pint u mij daar niet op vast. Je vindt het versje in Dat lijkt wa rempel sandel hout uit 2003. Gepresen teerd als zijn debuut, maar dat klopt niet, want bij voorbeeld vijfjaar eerder ver scheen Min 9 en min 10, een verza meling teksten en gedichten uit zijn theatervoorstellingen. Frank van Pamelen hoort tot de plezierdichters, die voor cabaret in de poëzie zorgen en voor poëzie in het cabaret. Het lichte gedicht, niet voor de eeuwigheid bedoeld. Een bundel lang, De generaalpardonde- mocratie geheten, volgde hij zelfs de dagelijkse politiek in de poëzie. Kenmerkend voor de plezierdich ters zijn hun toverkunsten met de taal. Een hoogtepunt in dit opzicht in Van Pamelens oeuvre is IKEA, een sprankelende opsomming die nuchter én toepasselijk besluit: Dit sonnet is nog niet klaar. Zet het zelf maar in elkaar. In het voorwoord van Min 9 en min 10 lezen we: Kunt u mij de weg naar Pamelen vertellen, meneer? Frank van Pamelens dichterlijke wegen leiden vaak naar Zeeland. In IKEA en andere verzen (2008) le vert hij een sonnet Het Zwin en ty peert hij in een ander sonnet de Zeeuw: Gesloten is-ie, stil, en ruw van buiten/ En altijd met het water in de weer. In Dat lijkt warempel san delhout staat het definitieve Krui- ningen-Yerseke gedicht. Vrolijke poëzie waarvan je niet vrolijk wordt. En dan zijn er nog de onweerstaanbare regels: Het al ler-, aller-, allermooiste gat/ Dat ik in heel mijn leven mocht beschrijven/ Is Boerengat. Een échte plaats, nabij Terneuzen, met échte borden, en volgens de dichter het mooiste dat Zeeland ooit bezat. Driek van Wissen jubelde vijf strofen lang over Frank van Pame lens werk: Het hoort op de bovenste plank. Zo is het maar net, zeer aan bevolen, voor iedereen die bestand is tegen een storm van spot. Het is een lief, pakkend boekje geworden dit jaar, het geschenk van de 25ste edi tie van de Week van het Zeeuwse Boek. Met dank aan Marlies Allewijn. De schrijfster uit Yerseke dook in het leven van haar opoe Janna. En zette daar korte anekdotes en poëzie over haar eigen leven tegenover. Om aan te ge ven dat de werelden van opoe en kleindochter totaal van elkaar verschillen. Zo gaan er achter de titel M'n liêven twee levens schuil. Schrijfster Marlies Allewijn (1977) woont in Amsterdam, ze groeide op in Yerseke. In 2012 bleef ze met haar debuut SchEef, over een pu ber met reuma, heel dicht bij zichzelf: ze heeft reuma sinds haar twaalfde. In 2016 kwam ze voor de dag met het jeugdboek Ze was 16, waarin de levens van de hedendaagse Ize en de in de Tweede Wereldoorlog in Westkapelle opgroeiende Janna met elkaar verweven ra ken. Vorig jaar werd haar boek De meid, over het leven van de Yersekse dienstbode Neeltje Lokerse, genomineerd voor de Zeeuwse Boe kenprijs. Het schrijven van het Zeeuwse geschenk bood haar de gelegenheid om een oud idee van stal te halen: het leven van haar opoe in een boek vangen. Voor de goede lezer zat opoe al een beetje verstopt in de roman Ze was 16, Janna is daarin een hoofdpersonage. Marlies wilde niet over haar opoe schrijven omdat ze een heldin was of bijzondere dingen had gedaan. „Maar in haar gewone le ven was ze soms dapper, soms on verschrokken en voor mij was ze heel belangrijk!", lezen we in het voorwoord. En ze licht toe: „Opoe is geboren in 1908, in 1998 overle den. Haar leven bestrijkt de hele twintigste eeuw. Over haar vertellen is niet spectaculair: ze heeft geen studie afge rond, ze heeft niet in het verzet gezeten, ze is geen Neeltje Lokerse. Ze was wel mijn opoe, een arbeidersvrouw die vier kinderen heeft opgevoed. Zij heeft mijn weg geplaveid. Door haar en door andere vrouwen als zij heb ik kunnen studeren en me verder ontwikkelen." In het boek zegt ze het nog preciezer (pa gina 6): ,,Want ik heb dit verhaal vooral geschreven om een tijdsbeeld te schet sen. Hoe zag het leven van een arbeidersvrouw in de twin tigste eeuw er uit? En hoe anders is het leven van de volgende generatie?" De verschillen tussen haar eigen leven en dat van haar opoe kan de schrijfster makkelijk be noemen. Opoe Janna was arm, op haar twaalfde moest ze gaan werken, ze moest trou wen, als één van de laatsten droeg ze klederdracht, ze is vrijwel nooit het dorp uit geweest. Marlies werd in haar familie de eerste die naar de universiteit ging. Overeenkomsten zijn er ook: „Iedereen heeft geluks- en ongeluksmomenten. Ik werd ziek op mijn twaalfde, reuma, dat drukt een stempel op je leven." Pagina 75-76: 'Oop, ik heb reuma.'Haar klein dochter klinkt eerder opge lucht dan bezorgd. 'Zie je wel dat ik echt iets had?' Ze kijkt uitdagend naar haar moeder. Die lacht. Met haar mond. Haar ogen zeggen iets anders, ja, dat heb ik gehoord. Nou kind, wees maar blij dat je het nu hebt. Als je net als ik in 1909 geboren was, dan was je een stumper geweest.'janna knikt haar dochter bemoedigend toe. maandag 21 oktober 2019 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Opoe is een geschenk ZATERDAG 26 OKTOBER Middel burg, Oostkerk, 20.00 - 00.00 uur: De Nacht van het Zeeuwse ZONDAG 27 OKTOBER Goes, Het Paard van Troje, 14.00 uur: Jo- sien de Graaf pre senteert haar boek Ik versta een beetje Meeuws. DINSDAG 29 OKTOBER Goes, 't Beest, 20.00 uur: De bevrijding in beelden, Hans Sakkers met film vertoning. WOENSDAG 30 OKTOBER Goes, DONDERDAG 31 OKTOBER Mid delburg, de Drvkkery, 19.30 uur: Lezing Josephine Rombouts over haar boek Terug naar Cliff rock Castle. VRIJDAG 1 NOVEMBER Middel burg, de Drvkkery, 15.30 uur: Boekpresentatie Josien de Graaf Ik versta een beetje Meeuws; Vlissingen, 't Spui, 16.00 uur: boekpresentatie Jo de Ridder Vlissingen Slag om de Scheldemon- ding. ZATERDAG 2 NOVEMBER Goes, Paard van Troje, 13.30-16.00 uur: Zeeuwse Sien, entertainment; van 14.00 tot 16.00 uur: Jan Willem Hament en Theo Spinnewijn signeren Daan en Anna op stap in Zeeland; Melis- kerke, de Boekenmolen, 14.00 uur: Jan Zwemer met verhalen en ge dichten; Middelburg, de Drvkkery, 14.00-15.00 uur: Sig- neersessie Marlies Allewijn. Om 15.30 uur presentatie boek over beeldend kunstenaar Caroline van der Vegt; Vlissingen, 't Spui, 11.00- 12.00: Marlies Allewijn signeert; Zierikzee, De Vries, 13.30 uur: Josien de Graaf met haar bundel Ik versta een beetje Meeuws. ZONDAG 3 NOVEMBER Middel burg, Kloveniersdoelen, 13.45 uur: middagprogramma over Herfsttij der Middeleeuwen van Jo- han Huizinga, met Anton van der Lem (Huizingaspecialist) Bart van Loo (auteur van De Bourgon diërs), Arjan van Dixhoorn (UCR), Rob Stufkens (Huizinga- project Middelburg) en cellist Martijn Kooiman (cello suites van Bach). Volledig programma op PZC.nl ""IK Mario Molegraaf Marlies Jan van Damme Janna van Kruiningen (opoe) en Jan van Velzen doen mee aan het ringrijden op Konin ginnedag, kort voor ze trouwen in 1936. Marlies Allewijn: M'n liêven - Geschenk in de Zeeuwse boekhandels bij aankoop van minimaal 15 euro aan boeken tijdens de Week van het Zeeuwse Boek van 27 okto ber tot en met 10 november.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21