A Va Recyclesint in Zierikzee Hoger beroep tegen Goese scoutingleider ZEELAND 17 4* (recyclesint. org) en werd zes jaar geleden bedacht door het Am sterdamse bedrijf Bran ding A Better World. Marike de Jonge pikte het als eerste in Zeeland op en organi seerde vorig jaar in Zierikzee een ruilmarkt. „Het was alle maal nog een beetje onwennig. Nieuw, onbekend. Er zijn wel mensen gekomen met spulletjes, maar het was wel duidelijk dat het nog moet gaan leven hier", zegt ze. ,,Mijn zoon van 11 heeft vorig jaar wat ingebracht, spelletjes en knuffels en speel goed." Speelgoed ruilen is vooral makkelijk bij jonge kinderen, zegt ze. ,,Die zijn zo gauw op speelgoed uitgekeken. Bovendien zien ze niet eens of iets nieuw is of niet. Een kind is net zo blij met geruild als gekocht Sinterklaasca deautje, als het maar leuk verpakt is! Als ze ouder worden krijgen ze specifieke voorkeuren. Mijn zoon heeft niets meegeno men, ook al omdat het meeste wat ingeleverd wordt voor de kleinsten is. Denk basisonder wijs en kleiner. Mijn dochter is al 16, dan ben je te oud voor zo'n beurs." Dit jaar is er weer een ruilbeurs, maar deze keer wil Marike de Jonge graag tevoren weten of er mensen op af komen. ,,Want alleen bij voldoende deelname kan het doorgaan." Dat kan via knutselpunt@zeelandnet.nl. De nu 24-jarige verdachte was in augustus van 2017 als leider mee op een zomerkamp van scouting Frans Naerebout uit Goes. Hij had er de verantwoordelijkheid over kinde ren van 11 tot 15 jaar. Het ging mis tijdens het zogenaamde ontgroe ningsritueel. De kinderen werden daarbij'gestempeld': met een Een scoutingleider staat terecht voor het brandmerken van drie kinderen brandijzer werden met inkt de ini tialen FN (Frans Naerebout) op hun rug gedrukt. Om het echt te laten lijken, werd er ook een vuurtje bij gestookt. Bij drie kinderen - van 11, 11 en 13 jaar - bleek het ijzer gloeiend warm. Volgens de verdachte had een an dere leider mogelijk met het stem pel het vuur opgestookt. Het gevolg: de drie kinderen liepen flinke brandwonden op. De letters - of de len ervan - zijn nog steeds te zien op hun rug. Pas als ze volgroeid zijn, is daar met plastische chirurgie mo gelijk nog iets aan te doen. Overi gens kregen de gewonde kinderen pas medische hulp toen een be stuurslid van de scouting enkele dagen later het kamp bezocht. Belangstelling De rechtszaak tegen de Goesenaar, die veel belangstelling van lande lijke media trok, diende vorig jaar oktober. Het OM eiste vier maan den gevangenisstraf, plus nog eens drie voorwaardelijk. Maar de recht bank sprak de verdachte vrij. De mishandeling die het OM de ver dachte verweet, dat kon volgens de rechtbank niet worden bewezen. In dat geval had het OM moeten aan tonen 'dat er een aanmerkelijke kans was dat de kinderen gewond zouden raken'. En dat kon het OM niet hardmaken, meende rechter Gerard Nomes. Die sprak de man uit Goes dus vrij, al had de rechter daar zelf ei genlijk geen vrede mee, zo bleek duidelijk. ,,U hebt onzorgvuldig en met grote onachtzaamheid gehan deld", kreeg de verdachte te horen. Als het OM de verdachte had aan geklaagd voor - bijvoorbeeld - 'het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld' had de recht- bank anders geoordeeld, zo liet de Nomes doorschemeren. Een OM- woordvoerster noemde de uit spraak 'onbegrijpelijk' en kondigde meteen hoger beroep aan. Dat dient Pas tijdens het hoger beroep blijkt of het OM haar aanklacht heeft 'versoepeld' dus morgen. Of het OM dan op nieuw inzet op 'mishandeling' of dit keer meer op safe speelt en de aanklacht 'versoepelt', wil een woordvoerster nog niet zeggen. Dat zal morgen duidelijk worden. maandag 21 oktober 2019 met een geruild cadeau Marienette Visser heeft een doos vol met speelgoed en spelletjes voor de ruil beurs van ca deautjes. FOTO'S MARCELLEDAVIDSE O f» y - tmm Recyclesint is een landelijk initiatief Recyclesint Zierikzee is op zaterdag 2 no vember in Kinderboerderij De Punt aan de Scheldestraat 3 in Zierikzee en duurt van 13.00 tot 16.00 uur. Het was vorig jaar alleen al in houdelijk een bijzondere zaak: een scoutingleider uit Goes die terechtstond voor het brand merken van drie kinderen tij dens een zomerkamp. De uit spraak maakte de boel nog aparter: de rechtbank achtte de man schuldig, maar kon hem niet veroordelen omdat het Openbaar Ministerie (OM) te hoog had ingezet. Morgen dient het hoger beroep in Den Bosch. Martijn de Koning Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17