Kleine lettertjes van de brexitdeal Geul Zandkreeksluis is ruim een meter dieper 16 ZEELAND Feestdagen Waar koopt Sinterklaas zijn speelgoed? Voor Marienette Visser uit Wolphaartsdijk en Marike de Jonge uit Zierikzee is het antwoord: Sint koopt niet, hij ruilt. Jongens (14) aangehouden voor ruzie Lodewijk College RUILBEURS SINTERKLAAS Commentaar Drieënhalf jaar zijn de Britten al aan het bakkeleien hoe ze de Europese Unie willen verlaten. Het gaat dan over de 'deal'. Een misleidend woord. Al het politieke drama ten spijt is met het sluiten van 'the deal' nog niet alles in kannen en kruiken. De deal zorgt alleen maar voor een ordentelijk vertrek van de Britten. Het is een overgangsregeling. Noodzakelijk, maar hierna komt het spel pas echt op de wagen. De over gangsregeling loopt af op 31 december 2020. Tot die tijd is het VK weliswaar geen lid meer van de EU, maar blijft alles zoals het was voor burgers en bedrijven. Voor de periode vanaf 1 ja nuari 2021 moeten verdragen gesloten worden over handel, rechten van burgers, uitwisseling van informatie door veilig heidsdiensten, visserijrechten, kortom, over alles waarvoor de EU-landen onderling afspraken hebben gemaakt. Ook voor Zeeland van belang, omdat onze provincie relatief veel econo mische banden met het VK heeft. Gaat dat lukken binnen een jaar? In een jaar waarin de Brit ten vrijwel zeker een nieuw parlement zullen kiezen. Wat gaan de Schotten doen? Blijft het rustig in Noord-Ierland? In de weggestemde deal van Theresa May zat een ingebouwde noodstop. Nu is er alleen nog een regeling voor Noord-Ierland als vangnet. Engeland, Wales en Schotland trappen alsnog in het valluik van een no-deal als de zaken op 31 december 2020 niet zijn geregeld. Het is verstandig dat een meerderheid van het Britse parlement eerst de kleine lettertjes van Boris Johnsons deal wil lezen, voordat er geen weg terug is. Verstandig om eerst de kleine lettertjes van Boris Johnsons deal te lezen, voor er geen weg terug is Het gaat om twee ondiepe plekken, een bij de aanloop naar de Zand kreeksluis en een verondieping bij de uitmonding van de Zandkreek. De sluis in de Zandkreekdam bij Wilhelminadorp maakt het moge lijk om van het Veerse Meer naar de Oosterschelde te varen. Zowel de beroeps- als de recreatievaart maakt hiervan gebruik. De afgelopen jaren is de vaargeul naar de sluis verzand. Vooral de be roepsvaart ondervindt hiervan hin der doordat de schepen minder ALMANAK Je hebt Sinterklaas op 5 decem ber en Kerstmis op 25 en 26 de cember, dat wist die ene ouder nog wel. Maar tegenwoordig worden er nog veel meer feest dagen gevierd, zoals Halloween ofwel de avond voor Allerheili gen. En ook daarvoor moeten inkopen worden gedaan. zwaar geladen kunnen zijn. Met het uitbaggeren van de twee ondieptes is de geul ter plaatse de geul ruim een meter dieper geworden. De ergste pijn is hiermee voor de bin nenvaart verlicht. Volgende jaar november begint de tweede fase van het project dat De vaargeul naar de sluis is verzand. 190.000 kuub slib wordt weggehaald in maart 2021 moet zijn afgerond. Het gaat daarbij om een aanzien lijke grote hoeveelheid slib en zand dat uit de vaargeul wordt gebag gerd. Rijkswaterstaat zegt dat het om grofweg 190.000 kuub gaat. Daarom vroeg ze zich, terwijl ze op het schoolplein stond, hardop af: 'Wanneer is het nou ook alweer Halloween?' Daar hoefde een 11-jarige leer ling niet lang over na te denken: ,,Bij ons is het elke ochtend Hal loween, als mijn moeder uit bed komt." Boete voor plaatsen kenteken achter voorruit Illegaal dumpen snoeiafval beboet Schutting in brand gestoken en auto besmeurd Goes Scooterrijder gewond na val ,,De berg met speelgoed op zolder wordt steeds groter. En dan moet je nóg meer kopen? Alsjeblieft niet." De zolder van Marienette Visser ligt vol dozen speelgoed. Afge dankt, vergeten, te groot voor ge worden, op uitgekeken. ,,Het is zo veel dat ze niet eens meer weten wat ze hebben. Soms trek ik er wat uit om het opnieuw onder de aan dacht te brengen. Wat je ziet is dat kinderen eigenlijk altijd met maar een paar favoriete dingen spelen. De rest komt op de grote hoop. Zo wordt de berg met speelgoed op zolder steeds groter. Ieder jaar rond deze tijd kijk ik er tegenop om nóg meer te kopen. Waar zijn we mee bezig?", verzucht Marienette. Dit jaar organiseert ze voor het eerst in haar woonplaats Wol- phaartsdijk een ruilbeurs voor ca deautjes. Niet zo een waarop je na Sinterklaas en Kerstmis ongelukkig gekozen gekregen cadeaus kunt in ruilen voor iets anders, maar een ruilbeurs vóór de feestdagen. ,,Daar zijn ook mensen van buiten het dorp welkom, hoor! Op dinsdag 12 Het ruilprincipe is super tof. Zowel vanuit de milieugedachte als voor je portemonnee november kun je in De Griffioen speelgoed brengen waar je eigen kinderen niet meer mee spelen. Dan krijg je een waardebon waar mee je ander speelgoed kunt uit zoeken." De Wolphaartsdijkse heeft een dochter van 10 ('Die gelooft niet meer in Sinterklaas') en een zoon van 6. ,,Mijn dochter gaat gezellig meehelpen op de beurs. Ik vind het goed dat ze stilstaat bij de vraag of we nou echt alsmaar meer moeten kopen, of dat het ook anders kan. Het ruilprincipe is super tof. Zowel vanuit de milieugedachte als voor je portemonnee. Er zijn ook mensen die gewoonweg minder te besteden hebben. Op deze manier kom je toch aan iets nieuws." Ze heeft al het nodige van zol der gehaald: een hele doos spel letjes en boeken staat klaar. „Ik moet nog eens kijken naar alle autootjes en het babyspeelgoed dat ik al die jaren bewaard heb omdat het te goed was om zomaar weg te doen." Het rommelt al een paar weken on der leerlingen van het Lodewijk College in Terneuzen. Op 27 sep tember brak er een vechtpartij uit, die werd gefilmd door andere scho lieren. De beelden zijn hun eigen leven gaan leiden op sociale media. Daar door zijn er twee rivaliserende kampen ontstaan onder scholieren die elkaar blijven uitlokken om op te komen dagen bij georganiseerde vechtpartijen. De onrust was aan leiding om een samenscholingsver bod in te stellen. Dat werd eind vo rige week niet meer verlengd. Proces-verbaal Wat precies de betrokkenheid is ge weest van de twee 14-jarige j ongens uit Terneuzen bij de vechtpartijen is niet bekendgemaakt. De politie meldt dat de twee verdachten na verhoor weer het politiebureau mochten verlaten. Tegen hen is een proces-verbaal opgemaakt. Eerder werden al een 16-jarig meisje aangehouden en deze week nog een 18-jarige jongen uit Bier vliet. maandag 21 oktober 2019 II Rijkswaterstaat heeft de eerste 3000 van in totaal 190.000 kuub slib uitgebaggerd om de Zandkreekgeul tussen Noord en Zuid-Beveland bevaarbaar te houden. Theo Giele Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl GOES De bestuurder van een rode VW Golf GTI heeft een boete gekregen omdat de kentekenplaat niet goed zichtbaar was. De eigenaar van de auto had de kentekenplaat achter de voorruit ge plaatst. Maar dat is niet toegestaan. De boete be draagt 149 euro. RILLAND Een persoon heeft zater dagmiddag een bekeu ring van 389 euro gekre gen voor het dumpen van snoeiafval bij de Ooste lijke Schelde Rijnweg. De wijkagent van Rei- merswaal trof de per soon toen die illegaal snoeiafval aan het dum pen was langs het Schelde-Rijnkanaal vlak bij Rilland. ZIERIKZEE Een schutting van een woning aan de Wielin genstraat in Zierikzee is zaterdagochtend in brand gestoken. Ook werd de auto van de be woners besmeurd met witte vloeistof. De brandweer, die om 6.30 uur werd opgeroe pen voor de schutting- brand, heeft weten te voorkomen dat het vuur oversloeg naar het naast gelegen schuurtje. De politie doet onder zoek naar de toedracht van de vernielingen. Een scooterrijder is in de nacht naar zondag gewond geraakt bij een valpartij op de Van Her- tumweg in Goes. Het in cident leek in eerste in stantie ernstig en er werd een traumaheli kopter opgeroepen. Maar later bleek het slachtoffer aanspreek baar. De traumahelikop ter werd daarom gean nuleerd. De scooterrij der is met een ambu lance naar het zieken huis in Goes gebracht. Net zo blij Ondine van der Vleuten Wolphaartsdijk - Marienette Visser De beurs wordt gehouden op dinsdag 12 no vember in dorps huis De Griffioen, Oostkerkestraat 24 in Wol phaartsdijk. In loop en inname goederen van 19.00 tot 19.30 uur, ruilen van 19.30 tot 21.00 uur. pony avonturen Twee 14-jarige jongens uit Ter- neuzen zijn vrijdagochtend aan gehouden omdat ze mogelijk be trokken zijn bij een serie vecht partijen die zijn uitgebroken onder Terneuzense scholieren. Tom Kiel Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 16