Overheden houden nog steeds vast aan verzilting Volkerak-Zoommeer IJzendijke vierde afgelopen weekeinde 75 jaar bevrijding. De vele bezoekers maakten een rondgang langs belangrijke bevrijdingsplekken. Ze kwamen onder meer langs uitspanning Cadsandria waar, net als in 1944, een noodhospitaal was ingericht. Liefhebbers die medische spullen uit die tijd verzamelden, lieten het noodziekenhuis herleven, inclusief 'gewonden'. Theo Giele Goes De ZLTO meldt dit in een persbe richt dat na spoedoverleg op vrijdag avond werd verstuurd: ,,Het onder zoek moet gebeuren op basis van in zichten en ontwikkelingen in de toegenomen zoetwaterbehoefte, zo als die in 2018 en 2019 zijn gebleken." Voorzitter Wim van Gorsel van de ZLTO-afdeling Oost-Zuid-Beveland voegt hier aan toe dat gebleken is dat de beoogde alternatieve zoetwater voorziening in de Reigersbergsche Polder geen oplossing is gebleken. „Daarnaast is in heel Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland veel vraag naar uitbreiding van de zoetwater voorziening vanuit het Volkerak- Zoommeer." ZLTO zegt 'onaangenaam verrast te zijn' door de brief van het Ge- biedsoverleg Zuidwestelijke Delta aan de minister. 'Onstabiel' De overheden in het gebied gaan nog altijd uit van verzilting van het water op de grens van Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant, mits de zoetwatervoorziening gere geld wordt. Het Gebiedsoverleg ziet het Volkerak-Zoommeer 'op ter mijn als een onstabiele en niet- duurzame zoetwatervoorziening die door onder meer klimaatont wikkelingen op termijn niet houd baar is'. Het overleg heeft zijn visie op de ontwikkelingen van het ge bied naar de ministers van Infra structuur en Waterstaat, en van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit gestuurd. In de brief dringen de regionale overheden er op aan 'dat de gebieden rondom het Volke rak-Zoommeer voor hun zoetwa tervoorziening op termijn niet meer afhankelijk zijn van het Volkerak- Zoommeer'. De ZLTO is er kennelijk niet ge rust op en wil garanties. De land bouworganisatie wil dat het Volke rak-Zoommeer zoet blijft tenzij on derzoek uitwijst dat de zoetwater voorziening ook zonder deze wate ren geregeld kan worden. ,,Voordat besloten wordt voor een eventueel zout Volkerak-Zoommeer, moet de alternatieve zoetwatervoorziening gegarandeerd zijn." De ZLTO is niet de enige die de De ZLTO is 'onaangenaam verrast' door brief Gebiedsoverleg ontwikkelingen rond het Volkerak- Zoommeer met argusogen bekijkt. Twee weken geleden stuurde het Actiecomité zoet Krammer-Volke rak-Zoommeer een brief naar Den Haag met het verzoek af te zien van verzilting. De brief werd onderte kend door vele tientallen landbou wers, maar ook door recreatiebedrij- ven, jachthavens, natuurorganisa ties, ecologen, sportvissers en belan genorganisaties. Het comité is ontstemd over het advies van het Gebiedsoverleg aan de ministers. ,,Dit Gebiedsoverleg is een heel gezaghebbend orgaan, maar negeert wederom de stem van de regio", schrijft het in een reactie. Het comité, waar de ZLTO geen deel van uitmaakt, vond het schrijnend dat het Gebiedsoverleg zegt 'een open en gestructureerde samenwer king met stakeholders in het gebied' te hebben. ,,Onbeschofter kunnen wij het niet verzinnen. Onze brief vertegenwoordigt bijna de gehele regio. Die open en gestructureerde samenwerking is er nooit geweest." De verzilting van het Volkerak en Zoommeer wordt op 25 oktober be sproken in Provinciale Staten. It maandag 21 oktober 2019 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Noodhospitaal herleeft FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ZLTO eist garantie zoet water Landbouworganisatie ZLTO wil dat het rijk onderzoek doet naar een duurzame zoetwatervoorzie ning in Zeeland en West-Brabant. Zo lang er geen garantie is voor een alternatieve zoetwatervoor ziening moet het Volkerak-Zoom meer zoet blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15