balderman.nl Voor fantastische reizen! bolderman.nl EUWS 11 Onderwijsinspectie minder streng bij noodgrepen door lerarentekort Minister Arie Slob (Basis- en Voort gezet Onderwijs) heeft bij school bestuurders benadrukt dat hij wetsovertredingen door de vingers zal zien als scholen aantonen dat ze écht niet anders kunnen. Er is één uitzondering: 4-jarigen weren ac cepteert hij niet. Slob stelde onlangs in een ge sprek schoolbestuurders uit de vijf grote steden gerust met de mede deling dat ze niet bij elke overtre ding op de vingers worden getikt. De scholen stuurden vorige maand een alarmerende brief, omdat het lerarentekort bovengemiddeld hard toeslaat in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Almere. Ge zamenlijk bedachten ze een lijst met noodmaatregelen om de pro blemen te lijf te gaan. Maar er is één probleem: met die maatregelen overtreden ze de wet. Twee weken geleden nodigde Slob de schoolbesturen uit voor een gesprek op het ministerie. Hij bena drukte dat de Onderwijsinspectie bij het toezicht rekening houdt met het lerarentekort. Basisscholen kunnen in noodsituaties kiezen voor onbevoegden voor de klas, een vierdaagse schoolweek over een pe riode langer dan de toegestane ze ven weken of het schrappen van be paalde vakken. ,,Dat betekent niet dat we carte blanche hebben gekre gen'', zegt Ewald van Vliet, be stuurder van scholenkoepel Lucas Onderwijs in de regio Den Haag, die bij het gesprek aanwezig was. Het ministerie heeft een lijstje gemaakt met voorwaarden waar aan de scholen moeten voldoen. Elke basisschool moet een nood- plan maken en kunnen aantonen dat ze niet anders kan dan deze maatregel te nemen. Ook moet de school uitleggen waarom de geko zen noodgreep de beste optie is voor het behoud van de onderwijs kwaliteit, toestemming hebben van de medezeggenschapsraad en ou dergeleding binnen de school én de overtreding melden bij de Onder wijsinspectie. Uitleggen ,,We passen ons aan de huidige werkelijkheid aan en bekijken de meldingen in hun context'', ver klaart Daan Jansen, woordvoerder bij de Onderwijsinspectie. ,,Maar scholen moeten wél kunnen uit leggen wat ze doen en waarom ze dat doen. Zo zorgen we ervoor dat ze goed blijven nadenken over de maatregelen.'' Nu al overtreden basisscholen op veel plekken de wet, bijvoorbeeld door onbevoegden voor de klas te zetten. Door het lerarentekort zien ze geen andere mogelijkheid, want het alternatiefis dat kinderen thuis moeten blijven als de juf of meester er niet is. Het ministerie van Onderwijs stelt dat de inspectie al langer reke ning houdt met de noodmaatrege len die scholen moeten treffen. Wel blijft de wet het uitgangspunt. ,,Tij- dens het gesprek is afgesproken dat er een concreet plan nodig is op stads(deel)niveau, waarin staat wat nodig is om het onderwijs voor alle leerlingen te waarborgen. De in spectie en het ministerie onder- We hebben geen carte blanche, maar zijn niet langer gehouden aan het onmogelijke steunen de scholen daarbij'', rea geert een woordvoerder. Het scenario waarin kinderen pas met 5 jaar naar de basisschool mo gen, is ter plekke van tafel geveegd. ,,Tijdens het overleg hebben alle partijen aangegeven dat het on wenselijk is als 4-jarigen niet naar school gaan. Dat past ook niet in het beleid van veel besturen op het ge bied van kindcentra en voor schoolse educatie'', verklaart de woordvoerder. De scholen zijn opgelucht dat er ruimte is om creatieve oplossingen te bedenken als een leraar ziek is of ze een vacature niet kunnen opvul len. Van Vliet: ,,Er was bij ons nog onduidelijkheid over wat wel en niet mag. Maar we zijn niet langer gehouden aan het onmogelijke.'' leiderschap in evenwicht.' 599,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 599, 12 dagen Peniscola, CostadelAzahar 12 dagen Lago Maggiore, Cinque Terre en Toscane 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur 12 dagen Meer van Bolsena, Rome en Lazio 12 dagen Mooiste fjorden en kusten van Noorwegen 12 dagen vlieg-bus Rondreis Kaapstad en wijnlanden maandag 21 oktober 2019 GO Is er geen juf? Dan mag er toch een ouder voor de klas Basisscholen met een nijpend lerarentekort mogen het aantal lesuren verminderen, een deel van de tijd vullen met online les sen vanuit huis en ouders voor de klas zetten. Ellen van Gaalen Den Haag Kinderen willen les krijgen, hoe dan ook. archieffoto anp -Ewald van Vliet, bestuurder van scholenkoepel Lucas Onderwijs v.a. sLechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11