9 amm, Wkfê'wk ,,Waarom niet? We zijn de grootste partij van de stad! Gisteren in Loos duinen voelde ik veel steun van kie zers, er zijn nieuwe leden bijgeko men, deze week hebben bedrijven nog gedoneerd. We knokken ons te rug. En als ik straks de blokkade ben voor andere partijen, dan hoef ik geen wethouder te worden, dan doe ik een stap terug. Het gaat om de par tij en de stad.'' ,,Nou, misschien had ik wat meer af stand moeten nemen tot de partij. Je moet niet te snel te veel willen rege len. Ik kan ook naïef zijn. En heel ei genwijs. Mijn vriendin zegt ook vaak: denk nou toch eens na. Maar we zijn van het niet lullen, maar regelen. Daar moeten we scherper op worden. In het begin kwam er bijvoorbeeld ook cashgeld binnen bij de partij, via een loterijtje en zo. Daar ben ik dan te makkelijk in, misschien moet ik me er ook helemaal niet mee be moeien. We hebben nu ook een stichting die - net als bij de VVD - de donaties regelt.'' ,,Ik geloof in de goede contacten! Er zijn wethouders die de hele stad niet kennen. Ik spring liever op de fiets, ben niet zo'n ambtelijk type dat af wacht. Mijn vriendin zei ook: waarom ga je niet lekker wat anders doen? En dan? Moet ik postbode wor den? Dat kan ik niet, politiek is mijn leven.'' willen, staat in ons verkiezingspro gramma! Het was eerst ook onder deel van een veel breder horecaplan, met bijvoorbeeld ook vrije openings tijden voor meer zaken. Maar na overleg met politie en college is het uitgekleed, veel is op de lange baan geschoven. Ik zei: ik wil wel ^éts aan mijn achterban kunnen laten zien, laten we dan die nachtvergunningen overeind houden. Anderen hebben toen de voorwaarde ingebracht: wie het eerst komt, het eerst maalt.'' ,,Hoezo!? Hij is mijn vriend, het be sluit was al verspreid via de gemeen tewebsite, de media en Twitter. Dan stuur ik hem daarna een bericht van: joh, het is rond, je kunt je aanmelden. En er is helemaal niemand bena deeld, er waren vijf aanvragen en vijf zijn er verstrekt!'' „Natuurlijk spreek ik hem, dat doet iedere partij. Ik word hier nu veroor deeld omdat ik een vriend heb! Ik heb nu ook contact met hem ja, wat denk je dat dit met hem doet?! Hij is een hardwerkende ondernemer, hij zit hier ook niet op te wachten.'' ,,Als ze dat vinden, dan is dat maar zo. Ik zie geen probleem: zo werk je toch als wethouder? De week voor de inval heb ik nog contact gehad met de jon gens van de Haagse Markt over een plan. Ik zei: 'dit wordt ons voorstel', dat heb ik ze laten meelezen. Je moet de stad erbij betrekken! Als dit niet mag, wens ik ze veel succes bij de Rijksrecherche, dan kun je iedere dag ergens binnenvallen.'' ,,Kijk: ik ben een wethouder met su- perveel ideeën, vaak goede, al zeg ik het zelf. Dat pand staat leeg, als wet houder economie zoek ik invulling. Elders zaten we met een Polenhotel op een plek waar ik liever een toeris tische attractie zie. Ja, dan pak ik de telefoon, ga ik bellen. Wil ik een roof top bar bovenin, bel ik vastgoedon dernemers voor de eerste etages: kunnen jullie daar iets?'' ,,Ja, die naam is genoemd, maar het is nooit in het college gekomen. Zo werk ik. Ik ken de halve stad, de hele stad kent mij. Dat is juist mijn kracht!'' Dan kom je al snel in de gevaren zone. ,,Als je die lijn hanteert, heb je iedere week ergens een inval. Ik sta 110 procent achter mijn werkwijze. Ik doe het allemaal voor de stad, voor de mensen. Kijk hier eens rond: ik geef niks om geld. Ik heb geen eurocent in mijn zak gestopt, ik heb geen pent house. Ik rijd een oude Scénic uit 2005, die meubels komen allemaal van de kringloop, bij wijze van spre ken.'' ,,We gaan het zien. Ik heb naar eer en geweten gehandeld. Ik voel me onaf hankelijk van wie dan ook. Ik ga er van uit dat er geen veroordeling komt, al hebben ze mijn hele poli tieke carrière naar de klote gehol pen.'' Even is De Mos stil. Dan met luide stem: ,,Daar is bitter weinig mis mee. Ik ben begaan met mensen, kiezers, burgers en bedrijven. En mensen ge loven me, ik ben oprecht. Als je het dan hebt over een moreel integri- teitskompasje, dan wens ik iedereen er veel plezier mee.'' Na de deprimerende eerste dagen van oktober heeft De Mos zich her pakt, stelt hij vol bravoure. ,,Na vallen komt opstaan." En deze week schiet hij meteen in de overtreffende trap: zijn partij moet 23 zetels gaan halen bij de volgende verkiezingen - een absolute meerderheid. Met een lange zaterdag 19 oktober 2019 GO is bitter moreel (ftf tüW»«"" Wiï'K'''km lUt! "li limousine kwam hij woensdag bij het stadhuis om zijn ontslag in te dienen, en vervolgens dook hij met een de volkswijken in om te gaan fly- eren. Heeft u nog een politieke toe komst? Niemand wil toch nog sa menwerken? Welke lessen trekt u uit de afgelo pen periode? Gaat u iets veranderen aan uw om- budspolitiek? Maar u seinde direct na het colle- gebesluit Atilla in. Dan heeft hij toch voordeel? Heeft u hem in het voortraject niet ook laten weten dat het besluit eraan zat te komen? Justitie kan deze voorinformatie beschouwen als bevoordeling of schending van het ambtsgeheim. Maar dan heeft deze vriend en par tijdonateur toch voordeel van jullie relatie? Ook bij een leegstaand ge- meentepand had u het idee om Atilla daar arbeidsmigranten te laten vestigen. En dan belt u dus ook Atilla. Geld voor de partij komt de per soon Richard de Mos ook ten goede, zal justitie redeneren. U klinkt vooral als slachtoffer. Al jaren waren er waarschuwingen voor vriendjespolitiek. Hoe staat het met uw moreel kompas? De Mos thuis in zijn tuin en achter zijn piano. Door te spelen kan hij even zijn zin nen verzetten als het leven 'een donkere hel' is. FOTO'S PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9