'Ik moet leren dat mijn leven vanaf nu hand in hand gaat met de dood. Dat verandert je kijk op alles' Ook op deze rustige herfstochtend is het in restaurant De Tafelberg in Blaricum al druk met smaakvol geklede vrouwen en mannen die een cappuccino of verse gem berthee drinken met hun sportmaatje, of een bak water bestellen voor de labradoodle. De suggestie om op de stille eerste ver dieping plaats te nemen, wijst hij van de hand. Hij zit liever buiten. Daar misschien, gebaart hij, onder de bomen, aan de rand van het terras, met uitzicht over de bloei ende heide. Als de steigerhouten bankjes niet te nat zijn, tenminste. We vinden een zitje. ,,Ik spreek hier graag af', zegt Frits Spits. ,,Er gaat iets vredigs uit van deze plek, vind je niet?'' Even daarvoor nog leek de radiopresen tator wat verloren om zich heen te kijken - op zoek naar de journalist met wie hij heeft afgesproken. Een nette, oudere heer in een donkerblauwe regenjas met onder de borstelige wenkbrauwen ernstige ogen achter een subtiele bril. Die ernst zal het hele gesprek blijven. De donkere ogen vullen zich van tijd tot tijd met tranen. „Gemiddeld. Het is gemiddeld met me. Die uitspraak heb ik overgenomen van Marten Toonder. Ik ontmoette hem een keer in Rotterdam. Hij was destijds 96, en ik weet nog dat ik zijn breekbare hand in de mijne hield, en hem vroeg: hoe is het? 'Gemid deld', zei hij toen. Dat vond ik een prachtig antwoord. Moet ik onthouden, dacht ik. En nu is het het beste woord om mijn stem ming te duiden. Mijn gemoedstoestand is heel wisselend.'' ,,Dat ik af en toe heel verdrietig ben omdat ik mijn grote liefde kwijt ben, en dat ik ook begrijp dat ik door moet leven.'' Even is hij stil. ,,Ik moet dus leren dat mijn leven vanaf nu hand in hand gaat met de dood. Dat ver andert je kijk op alles.'' ,,Ja, op alles. En het grote probleem is dat je dat niet aan mensen kunt uitleggen. Dat maakt me bij vlagen heel eenzaam. Begrijp me goed: er gaan elke dag mensen dood, ik ben heus niet de enige die dit overkomt, het overlijden van Greetje is in die zin niet bijzonder. En er zijn heel veel mensen die ongelooflijk aardig voor me zijn. Maar Greetje en ik kennen elkaar al sinds de vijfde klas van de lagere school. Zo jong als ik was, voor mij was het liefde op het eerste gezicht. Ik weet nog wat ze aanhad, de eer ste keer dat ik haar zag - een wit bloesje en een gestreept rokje. Ze had gitzwarte krul len, donkere ogen en een grappig neusje. Dat gaf haar gezicht iets lichts, iets vrolijks. Ze moest niets van me weten en dat be- Hoe is het met u? Wat betekent dat precies? Op alles? 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 98