Platteland INHOUD VOORWOORD Jelle Brandt Corstius reist naar Ruslands uiterste oosten Ik groeide op in een klein dorp. Eerlijk gezegd wist ik niet hoe snel ik er na mijn mid delbare school moest wegkomen. Op naar de stad met mensen uit alle windstreken, musea, opleidingen, theaters, restaurants, bioscopen, en - het heerlijkst van alles - anonimiteit. Ein delijk ruimte om te experimenteren met, nou ja, ook van alles. Zonder dat de ene helft van het dorp over mijn schouder meekeek, en de an dere helft er iets van dacht te moeten vinden. Ik was achttien. Ik moest dingen uitzoeken. Natuurlijk wilde ik weg. De dingen zijn inmiddels wel uitgezocht. Voor het eerst denk ik er soms over de stad te verlaten. Ik droom van een ruimer huis voor een betaalbare prijs. Van een iets trager tempo. Van een tuin. Van de geur van aarde en gras. Van relatieve stilte. Het geruststellende ritme van de seizoenen. Gemoedelijkheid misschien. Frits Spits: 'Veel mensen praten over Greetjes dood heen' Wat doen de artsen van Medisch Centrum West 25 jaar later? Colofon Mijn moeder - een tachtiger maar immer nog kwiek - bleef haar hele leven in het dorp, in wat ambtenaren ongetwijfeld een krimpgebied noemen. De kruidenier sloot al jaren geleden de deuren, evenals de drogist en er is, meldde mijn moeder laatst, 'niet eens meer een café waar je terechtkunt voor feesten, partijen of een koffietafel na een begrafenis'. Alleen de bakker houdt dapper stand. Gelukkig rijdt ze nog altijd vrolijk rond in haar Renault. Maar als ze haar rijbewijs ooit kwijtraakt, ontstaat er een acuut probleem om dat ze 6 kilometer moet rijden naar de dichtst bijzijnde supermarkt. Dan heeft ze niets meer aan die levenslange training van eens per week zo slim boodschappen doen dat ze nooit ergens op misgrijpt. Er zijn mensen die proberen het dorp leef baar te houden, zoals dat heet. Ze hebben bij voorbeeld bedacht dat het fijn is als ouderen af en toe samen eten in het dorpshuis. Of dat het aardig is als ze tijdens donkere dagen eens bij iemand thuis komen koken. Journalist Karel Smouter - die onlangs de Randstad verruilde voor het platteland - vond nog meer bevlogen mensen die schwung geven aan het buitengebied. Lees zijn verhaal! 04 Goeie zaak 06 Geld geluk 07 Egbert Jan 08 Frits Spits 15 Fijn spul 16 Medisch Centrum West 21 BV De Liefde 22 Van kop tot staart 27 Noten kraken 28 Plattelandspioniers 32 Lezen 36 Eten 38 Reizen 43 Joost mag 't weten 44 Puzzelen Chef Anniek van den Brand Artdirection Henk Marseille Redactie Theo den Boer, Merel Dado, Charlotte van Genderen, Sanne van der Kolk, Cathérine van der Linden, Ruud Roodhorst, Mark Roos Vormgeving Sasja Kooistra, Jolanda Vogelaar Beeldredactie Marcel Wagenaar Medewerkers Edith Andriesse, Monica Beek, Jelle Brandt Corstius, Shody Careman, Daniël Cohen, Suzanne Eijgenraam, Ronald Giphart, Gijs Groenteman, Joost Hoving, Pieter Hulst, Rianne van der Molen, Lot Piscaer, Jolanda van der Ploeg, Joost Prinsen, Annemart van Rhee, Egbert Jan Riethof, Peter Sierksma, Studio Ski, Karel Smouter, Pam van der Veen, Koen Verheijden, Manon van der Zwaal Reageren? magazine@dpgmedia.nl EFacebook @admagazine De foto op de voorkant is van Koen Verheijden. Anniek van den Brand ZATERDAG 19 OKTOBER 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 91